Radio Opole » Kultura i rozrywka
2022-05-12, 18:15 Autor: Witold Wośtak

Kawa jest zdrowa, chroni przed chorobami, a najlepszą dawką są trzy filiżanki dziennie. Konferencja na Politechnice Opolskiej

Kawa [fot. www.pixabay.com]
Kawa [fot. www.pixabay.com]
Kawa [fot. www.pixabay.com]
Kawa [fot. www.pixabay.com]
Konferencja "Kawa to owoc" [fot. Witold Wośtak]
Konferencja "Kawa to owoc" [fot. Witold Wośtak]
Konferencja "Kawa to owoc" [fot. Witold Wośtak]
Konferencja "Kawa to owoc" [fot. Witold Wośtak]
Fakty i mity dotyczące kawy omawiano dzisiaj (12.05) na Politechnice Opolskiej. W konferencji zorganizowanej pod hasłem "Studencie, kawa to owoc" wzięli udział naukowcy, branżowi specjaliści oraz wspomniani studenci.
Mówiono przede wszystkim o pozytywnym wpływie "małej czarnej" na zdrowie ludzi.

- Choć kawa jest zaliczana do grupy używek, ma bardzo korzystne właściwości - mówi Dominika Matuszek z Politechniki Opolskiej.

- Dobra kawa nie ma złych stron. Większość badań wskazuje na bardzo dobre jej działanie przy wypijaniu trzech filiżanek dziennie. Główne zasady mówią, że lepiej nie spożywać kawy na czczo, a najlepiej pić ją po jedzeniu. Pora jest raczej dowolna, ale trzeba oczywiście pamiętać o jej funkcji pobudzającej. Lepiej nie pić jej późnym popołudniem.

Krzysztof Barabosz, drugi prelegent, ocenia, że przez ostatnie lata znacznie wzrosła świadomość Polaków odnośnie kawy.

- Jeżeli już parzymy bardzo drogie kawy lub kawy pochodzące z wysoko punktowanych plantacji, szkoda jest dodawać mleko lub cukier. To są małe zbiory – bardzo unikatowe i drogie kawy, a zabielenie z pewnością może zepsuć odczucie czy wrażenie sensoryczne.

Dr inż. Monika Dąbrowska - Molenda, dietetyczka kliniczna z Politechniki, wylicza, jakich schorzeń pomaga uniknąć kawa.

- Oczywiście, jest sporo schorzeń, przy których musimy minimalizować spożycie kawy. Nie zmienia to faktu, że ogólnie rzecz biorąc ona jest dla nas dobra. Kawa jest podstawowym źródłem przeciwutleniaczy. Może nas więc chronić przed chorobami układu pokarmowego, przed chorobami nowotworowymi, a także wspierać redukcję masy ciała – spalać tkankę tłuszczową.

Z kolei dr inż. Łukasz Biłos podpowiada, na jakie sposoby można wykorzystać fusy kawowe w gospodarstwie domowym.

- Dodając odpowiednie składniki, możemy stworzyć chociażby peeling do ciała i już mamy powtórne wykorzystanie fusów. Możemy je również wykorzystać jako podłoże do uprawy grzybów. Wystarczy pomieszać je z jakimiś wiórami drzewnymi lub trocinami. Wówczas można uprawiać grzyby chociażby typu boczniak.

Radio Opole objęło tę konferencję patronatem medialnym.
Dominika Matuszek
Krzysztof Barabosz
Monika Dąbrowska - Molenda
Łukasz Biłos

Kultura i rozrywka

2022-05-24, godz. 17:36 Jolanta Kwaśniewska była gościem spotkania "Opolskie kobiety" O trudnej roli kobiet w społeczeństwie i fundacji 'Porozumienie bez barier' była pierwsza dama Jolanta Kwaśniewska opowiadała w Opolu. W spotkaniu 'Opolskie… » więcej 2022-05-24, godz. 14:24 Młodzież uczy się historii od świadków. Lekcja w CMJW Spotkania 'Tak było? Sprawdzam' to pomysł Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu na ciekawe lekcje historii. Dziś (24.05) młodzież z Liceum Ogólnokształcącego… » więcej 2022-05-23, godz. 13:02 Opolscy seniorzy prezentują swoją twórczość na wystawie w NBP w Opolu Nigdy nie jest za późno, by zacząć malować - to hasło padało wielokrotnie z ust opolskich seniorów na piątkowym (20.05) otwarciu wystawy malarskiej w… » więcej 2022-05-22, godz. 23:05 W oczekiwaniu na powrót "Pegaza" można się zapoznać z życiem i twórczością Mariana Nowaka [ZDJĘCIA] Plenerowa wystawa 'Nie tylko Pegaz... Opolski rzeźbiarz Marian Nowak (1921-2000)', ilustrująca twórczość opolskiego artysty, została oficjalnie otwarta… » więcej 2022-05-22, godz. 16:08 Moszna: "Muzyczne Święto Kwitnących Azalii" kwitnie i przyciąga nowych słuchaczy Za nami dwa z czterech recitali mistrzowskich przewidzianych w ramach trwającego od piątku (20.05) XXXVIII Festiwalu 'Muzyczne Święto Kwitnących Azalii' im… » więcej 2022-05-22, godz. 11:40 Niesamowita historia bez precedensu, czyli jak kupowano skarby Württembergów z Pokoju O kulisach aukcji i rzeczach podarowanych przez potomków rodu Württembergów mówił w Porannej Rozmowie Radia Opole Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa… » więcej 2022-05-21, godz. 10:00 Dzień z Pegazem na placu Teatralnym w Opolu Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu przygotowała kilka atrakcji w ramach Dnia z Pegazem w najbliższą niedzielę. Wszytko odbędzie przed siedzibą galerii… » więcej 2022-05-20, godz. 21:00 Barwny i rozśpiewany początek "Muzycznego Święta Kwitnących Azalii" przyjęty owacyjnie Wystawa 'muzycznych' obrazów Małgorzaty Krap-Soi oraz recital mistrzowski sopranistki Edyty Piaseckiej, która wystąpiła wspólnie ze swoimi wychowankami… » więcej 2022-05-20, godz. 19:53 "Te obrazy nami nie manipulują". Otwarto wystawę prac Zbigniewa Libery Retrospektywną wystawę prac Zbigniewa Libery otwarto w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu. Ekspozycja nosi tytuł 'Efekty wybranych badań terenowych. Fotografie… » więcej 2022-05-20, godz. 11:30 Darek Kozakiewicz zagra w Studiu M imienia SBB Radia Opole Gitarzysta legendarnych grup Test, Brekout i Perfect Dariusz 'krokodyl' Kozakiewicz wystąpi w Studiu M im. SBB w piątek (20.05). Gitarzysta powróci do Radia… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »