Radio Opole » Gospodarka
2022-05-12, 14:30 Autor: Witold Wośtak

Przemysł przyszłości - tematem konferencji w Opolu. "Rola człowieka zmieni się, ale maszyny nie zastąpią pracowników"

Konferencja o przemyśle przyszłości w Opolu [fot. Witold Wośtak]
Konferencja o przemyśle przyszłości w Opolu [fot. Witold Wośtak]
Czy maszyny i roboty zastąpią pracowników? W Opolu zorganizowano dzisiaj (12.05) konferencję poświęconą przemysłowi przyszłości, a konkretniej przemysłowi w wersji 4.0.
Naukowcy i przedsiębiorcy rozmawiali między innymi o tym, jak dzięki innowacjom wyprzedzić konkurencyjne firmy. Dr Rafał Trzaska z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu mówi, że rola człowieka będzie zmieniać się.

- Człowiek będzie bardziej odpowiedzialny za interfejs i nadawanie tonu, w jakim kierunku powinna iść produkcja lub też biznes sam w sobie. Ludzie niekoniecznie będą odpowiedzialni za wykonywanie prostych czynności typu przenoszenie lub opuszczanie. Bardziej prawdopodobne jest komunikowanie, przetwarzanie oraz bycie transmiterem między maszyną a odbiorcą, czyli klientem.

Prof. Jarosław Mamala, prezes Parku Naukowo-Technologicznego w Opolu, zaznacza, że cyfryzacja to nieodzowny element przemysłu 4.0.

- My możemy wypełnić to miejsce przez oferowanie naszym przedsiębiorcom przestrzeni cyfrowej – integracji danych. Mając serwerownię, możemy zabezpieczyć szybkie i bezpieczne działanie serwerów. W przemyśle 4.0 bardzo ważne jest to, by dostęp do komputerów, robotów i analizy był online oraz w czasie rzeczywistym.

Katarzyna Prociak, dyrektorka Departamentu Marketingu i Sprzedaży Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, opisuje budowane w Wałbrzychu centrum szkoleniowe.

- To pierwszy podobny projekt, na razie pilotażowy. Do dyspozycji naszych inwestorów i różnych jednostek edukacyjnych będzie kompletna linia szkoleniowa. Zaopatrzymy ją w różnego typu inteligentne maszyny z inteligentnymi rozwiązaniami. Oprócz tego zyskamy jednostkę do szkoleń w zakresie wirtualnej rzeczywistości.

Rafał Korzeniec, członek zarządu firmy MERCUR, produkującej opakowania dla branży spożywczej, dodaje, że innowacje są wprowadzane czasami nieświadomie.

- Chociażby w naszej firmie musimy być w stanie określić, z jakiego surowca zostały wyprodukowane opakowania, kto je produkował i w jakim czasie. Musimy, tak jak w branży spożywczej, mieć możliwość prześledzenia całego procesu produkcyjnego – od początku aż do wydania produktu końcowego.

Organizatorem konferencji była Izba Gospodarcza "Śląsk".
Rafał Trzaska
Jarosław Mamala
Katarzyna Prociak
Rafał Korzeniec

Gospodarka

2022-05-24, godz. 20:30 Ciekawostki i porównania z Opolszczyzny, czyli najnowszy raport Urzędu Statystycznego W ubiegłym roku było chłodniej niż 21 lat temu. Między innymi taką ciekawostkę odnośnie klimatu pokazuje raport o naszym województwie, który opublikował… » więcej 2022-05-24, godz. 17:09 WUP w Opolu czeka na młodych stażystów. Są wolne miejsca Młodzi bezrobotni mieszkańcy naszego regionu mają szansę na znalezienie pracy. Możliwe jest to dzięki projektowi 'Opolskie staże z POWEREM'. Aby z takiej… » więcej 2022-05-24, godz. 13:38 Dorabiasz na emeryturze? Sprawdź, jakie są limity na kolejne miesiące ZUS ma dobre informacje dla około 12 tysięcy wcześniejszych emerytów oraz rencistów na Opolszczyźnie, którzy dorabiają sobie do świadczeń. » więcej 2022-05-23, godz. 18:41 Nowa droga w Gorzowie Śląskim. Ma stanowić zachętę dla potencjalnych inwestorów Lepszy dojazd i większe szanse na pozyskanie nowych inwestorów. Takie są cele nowo oddanej do użytku drogi dojazdowej w Gorzowie Śląskim. Powstała ona przy… » więcej 2022-05-22, godz. 13:00 W trzech sołectwach Murowa trwają prace drogowe. Z utrudnieniami trzeba liczyć się do połowy lipca Na te inwestycje mieszkańcy czekali od lat. Gmina Murów remontuje drogi w trzech miejscowościach: Zagwiździu, Kałach i Dębińcu. Budowana jest nowa infrastruktura… » więcej 2022-05-21, godz. 19:20 "Patrzymy i podziwiamy każde stoisko". Za nami kolejny dzień Międzynarodowych Targów Turystycznych. Jutro już ost… Za nami drugi dzień Międzynarodowych Targów Turystycznych na opolskim rynku. Odwiedzający stoiska mogli nie tylko poznać najciekawsze zakątki danego regionu… » więcej 2022-05-21, godz. 09:07 Ruszyły wypłaty "żłobkowego". To pieniądze dla placówek a nie dla rodziców W skali kraju dofinansowanie przyznano na ponad 65 tysięcy dzieci. ZUS wypłacił pierwszą transzę 'żłobkowego'. Pieniądze zgodnie z założeniami programu… » więcej 2022-05-19, godz. 20:00 Poszukiwani kierowcy autobusów MZK w Opolu. To praca także dla pań Miejski Zakład Komunikacyjny w Opolu ogłosił nabór na kierowców autobusów. Oferty są kierowane do osób posiadających prawo jazdy kat. D, ale także osób… » więcej 2022-05-18, godz. 14:30 Czarny scenariusz dla inwestycji vs. ratowanie sytuacji po poprzednikach. Kolejny konflikt wokół WiK? - Realizacja kompleksowej modernizacji oczyszczalni ścieków jest zagrożona i być może trzeba będzie oddać wielomilionowe dotacje - uważa Mateusz Filipowski… » więcej 2022-05-18, godz. 12:00 Wyremontowano 4-kilometrowy odcinek DW 451 Zakończono remont drogi wojewódzkiej 451 między Wilkowem a Pielgrzymowicami. To trasa, która łączy Namysłów z Oleśnicą, a także wyprowadza ruch w kierunku… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »