Radio Opole » Kultura i rozrywka
2022-02-13, 10:00 Autor: Tomasz Cichoń

Trudne życie Powiatowego Muzeum Ziemi Głubczyckiej w czasie pandemii

Powiatowe Muzeum Ziemi Głubczyckiej. Skarb z Jabłonki [zdj. Jan Poniatyszyn]
Powiatowe Muzeum Ziemi Głubczyckiej. Skarb z Jabłonki [zdj. Jan Poniatyszyn]
Dr Barbara Piechaczek prezentuje kopię "Księgi praw miejskich Głubczyc", XV-wieczny rękopis [fot. Barbara Tyslik]
Dr Barbara Piechaczek prezentuje kopię "Księgi praw miejskich Głubczyc", XV-wieczny rękopis [fot. Barbara Tyslik]
Pandemia odbiła się też negatywnie na funkcjonowaniu muzeów. Związane z nią obostrzenia, spowodowały znaczący spadek frekwencji zwiedzających. Kryzys ten przełożył się na dochody.
- Sytuacja jest dynamiczna i trzeba sobie radzić. My w muzeum robimy plany, ale życie nam je troszkę przestawia. Jeżeli chodzi o życie muzealne, to pracujemy mimo dużej absencji zwiedzających ze względu na lęk i miejscowe, krajowe lockdowny, różne ograniczenia, reżim sanitarny. Postawiliśmy sobie udogodnić różne rzeczy, które w muzeum nam doskwierały, a na to nie było czasu. Przeprowadziliśmy drobne remonty, reorganizacje - powiedziała w „Porannej Rozmowie" Radia Opole Barbara Piechaczek, dyrektor Powiatowego Muzeum Ziemi Głubczyckiej.

- Z jednej z bogatych chałup wiejskich w Nasiedlu udało nam się bardzo tanio kupić sprzęty związane z kuchnią i z łazienką i znaleźliśmy miejsce w muzeum i zamiast małej galerii, zrobiliśmy taką historyczną ekspozycję historycznej łazienki. Zwiedzający są zdziwieni, że w bogatych chałupach wiejskich w latach 30. ubiegłego wieku był bidet. Przy okazji dowiedzieliśmy się jak wyglądała armatura sanitarna w naszych kamienicach, które zostały w dużej mierze po wojnie rozebrane. Tak naprawdę nie wszystkie uległy zniszczeniu w czasie działań wojennych - dodaje Piechaczek.

W tym roku muzeum planuje nową wystawę dotyczącą malarstwa intuicyjnego. To będą prace malarzy, którzy mieszkają na różnych terenach Polski. To wiosną. Natomiast w lecie zostanie przygotowana wystawa ze zbiorów własnych.
Barbara Piechaczek, dyrektor Powiatowego Muzeum Ziemi Głubczyckiej
Barbara Piechaczek, dyrektor Powiatowego Muzeum Ziemi Głubczyckiej

Kultura i rozrywka

2024-05-22, godz. 17:00 "Chcemy złożyć hołd naszym kochanym mamom". Głubczyce zapraszają na koncert z okazji Dnia Matki 'Mamo, dla Ciebie jestem' - to tytuł poetycko-muzycznego koncertu, który z okazji Dnia Matki odbędzie się w Głubczycach. W kościele Franciszkanów wystąpią… » więcej 2024-05-22, godz. 16:04 Artyści przyjadą do Mosznej. Przed nami Muzyczne Święto Kwitnących Azalii Po raz 40. na zamku w Mosznej zabrzmi muzyka klasyczna. Przed nami jeden z najstarszych festiwali - Muzyczne Święto Kwitnących Azalii im. Zbigniewa Pawlickiego… » więcej 2024-05-22, godz. 16:02 Wspomnienia Stanisława Jałowieckiego w bibliotece w Opolu Był przewodniczącym NSZZ Solidarność Śląska Opolskiego, dziennikarzem Radia Wolna Europa, posłem na Sejm, marszałkiem województwa opolskiego i europosłem… » więcej 2024-05-22, godz. 05:41 48 OKT: poetycki wieczorek z "Klasyką żywą" Teksty Jeremiego Przybory, Cypriana Kamila Norwida i Stanisława Wyspiańskiego zabrzmiały na schodach i w holu Teatru Jana Kochanowskiego w Opolu. Młode artystki… » więcej 2024-05-22, godz. 05:31 48 OKT: "Wyzwolenie" prosto z Gdańska na ekranie Modelatorni w Opolu Widzowie w milczeniu wychodzili z Modelatorni Teatru Jana Kochanowskiego w Opolu po emisji przedstawienia 'Wyzwolenie' w reżyserii Jana Klaty z Teatru Wybrzeże… » więcej 2024-05-21, godz. 12:00 Ruszają 48. Opolskie Konfrontacje Teatralne Przedstawieniem 'Wyzwolenie' Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Jana Klaty rozpoczynają się dziś (21.05) wieczorem 48. Opolskie Konfrontacje Teatralne… » więcej 2024-05-20, godz. 12:05 "Wywiady, wspomnienia, ciekawostki". Wystartowało Festiwalowe Radio Opole Rusza Festiwalowe Radio Opole, które w tym roku obchodzi 10-lecie istnienia. Przez najbliższy miesiąc, na częstotliwości 96,5 FM, można słuchać festiwalowych… » więcej 2024-05-20, godz. 12:00 "Archiwum Zjednoczonej Europy" na 20-lecie naszej akcesji do UE Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych ogłosiła kolejną akcję społeczną. Akcja, związana dwudziestą rocznicą przystąpienia Polski do Unii Europejskiej… » więcej 2024-05-19, godz. 12:08 Historia śląskich gospodarstw w jednym miejscu. Nowa wystawa w Muzeum Wsi Opolskiej [ZDJĘCIA] Gospodarstwo… Rolnictwo na wsi śląskiej (1850- 1945) - to tytuł kolejnej stałej ekspozycji w Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu-Bierkowicach. » więcej 2024-05-18, godz. 14:40 Benedykt Pospiszyl napisał książkę o historii Wysokiej 'Historia Wysokiej' - to tytuł najnowszej książki dr. Benedykta Pospiszyla. Autor tej obszernej publikacji opisuje nie tylko dzieje miejscowości w powiecie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »