Radio Opole » Kultura i rozrywka
2022-01-08, 14:51 Autor: Katarzyna Zawadzka

Jak się stąd wydostać? Premiera "Instytutu" w opolskim dramacie

Po pokazie "Insytutu" w reż. Jędrzeja Wieleckeigo [fot. Katarzyna Zawadzka]
Po pokazie "Insytutu" w reż. Jędrzeja Wieleckeigo [fot. Katarzyna Zawadzka]
Pięć osób uwięzionych w tajemniczych okolicznościach w centrum miasta próbuje wydostać się z pułapki. To fabuła książki Jakuba Żulczyka pt. "Instytut", na postawie której zrealizowano spektakl w Teatrze im. Jana Kochanowskiego. Za nami premiera tego przedstawienia. Powstało ono z inicjatywy aktorów, a na scenie występują: Karolina Kuklińska, Magdalena Maścianica, Monika Stanek, Radomir Rospondek i Kacper Sasin.
Scenografia nawiązuje do sytuacji uwięzienia.

- Takie było nasze zamierzenie - mówi reżyser Jędrzej Wielecki. - Zależało nam na tym, aby jak najbardziej przybliżyć tę sytuację widzowi. Chcieliśmy go wciągnąć do środka. Ta sytuacja powoduje, że tworzą się różne asocjacje z innymi tematami, które nas dręczą obecnie. Tak naprawdę chodziło głównie o to, aby te znaczenia powstawały, a nie żeby coś bezpośrednio określać widzowi - dodaje.

Książka Jakuba Żulczyka pt. "Instytut" odczytywana jest jako diagnoza współczesnego społeczeństwa, gdzie więzi międzyludzkie ulegają rozpadowi. - To nie było moje zamierzenie, ale efekt uboczny - mówi autor książki. - Ja nigdy nie napinam się na coś takiego, że muszę jakąś prawdę przedstawić, jakiś wiarygodny portret itd. Ja po prostu staram się, aby moje książki były prawdzie. Wydaje mi się, że to od czego zależy, aby książka była prawdziwa. Wynika z tego, że wymyśla się w miarę wiarygodne postaci, a to, co się dzieje na poziome psychologicznym, ich decyzje są w miarę wiarygodne - dodaje.

Spektakl pt. "Instytut" na podstawie książki Jakuba Żulczyka można oglądać w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Kolejny pokaz zaplanowano na 19 stycznia.
Jędrzej Wielecki
Jakub Żulczyk

Kultura i rozrywka

2022-01-25, godz. 08:00 50-letnie magnetofony i radia można zobaczyć w gorzowskiej galerii "Kredens" Stare magnetofony szpulowe, gramofony oraz radia lampowe i tranzystorowe są prezentowane obecnie przez galerię 'Kredens' w Gorzowie Śląskim. » więcej 2022-01-24, godz. 18:00 Prudnik: opóźnienia w remoncie powstającej galerii sztuki Przeciąga się remont związany z utworzeniem Prudnickiej Galerii Sztuki. Prezentowane tam będą przed wszystkim obrazy znanej artystki Hanny Bakuły. W przetargu… » więcej 2022-01-24, godz. 13:55 WOŚP w Głubczycach po raz pierwszy zagra z własnym sztabem Głubczyce w trakcie finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy po raz pierwszy będą miały swój własny sztab. Jego szefem został Piotr Soczyński, starosta… » więcej 2022-01-23, godz. 09:15 "Rzeźby tańczące" można oglądać w praszkowskim muzeum. To 30 figur związanych z breakdance Wystawę o tytule 'Rzeźby' Wojciech Pondela prezentuje aktualnie Muzeum w Praszce. To 30 eksponatów różnej wielkości, które artysta wykonał z różnego… » więcej 2022-01-22, godz. 17:30 "Obiekty" Wojciecha Brzeszczaka w Galerii Aneks w Opolu [ZDJĘCIA] Zdjęcia, które powstały przy okazji dokumentacji byłych Zakładów Bawełnianych 'Frotex' w Prudniku po przekształceniu technicznym stały się artystyczną… » więcej 2022-01-22, godz. 11:19 Dzień Babci i Dziadka w Filharmonii Opolskiej Specjalny koncert rodzinny przygotowała Filharmonia Opolska. 'Radosne świętowanie - koncert dla Babci i Dziadka' zabrzmi dziś (22.01) w sali koncertowej f… » więcej 2022-01-21, godz. 17:53 Muzyka i tekst w Filharmonii Opolskiej Piątkowy koncert kameralny w Filharmonii Opolskiej łączy literaturę z muzyką. Lutosławski Quartet wykona Sonatę Kreutzerowską. Usłyszymy dwa utwory muzyczne… » więcej 2022-01-21, godz. 07:39 Niemieckie kino na opolskich ekranach. "To są filmy szczególnie wybrane" Pokazem w Narodowym Centrum Polskiej Piosenki rozpoczyna się Tydzień Filmu Niemieckiego. Widzowie będą mieli okazję obejrzeć najnowsze produkcje naszych… » więcej 2022-01-20, godz. 19:15 Potrafią podkreślić urodę kobiet i tworzyć spektakularne makijaże. Studentki nyskiej kosmetologii pokazały co p… Studentki Wydziału Nauk o Zdrowiu i Kulturze Fizycznej w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nysie udowodniły podczas egzaminu zaliczeniowego na kierunku… » więcej 2022-01-20, godz. 14:28 Poszukiwani miłośnicy sztuki, malarstwa, rzeźby i teatru. Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu zaprasza do grupy twórczej… Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu we współpracy z Muzeum Śląska Opolskiego poszukuje chętnych osób do stworzenia grupy twórczej ''Pralnia''. Zgłosić… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »