Radio Opole » Kultura i rozrywka
2022-01-08, 14:51 Autor: Katarzyna Zawadzka

Jak się stąd wydostać? Premiera "Instytutu" w opolskim dramacie

Po pokazie "Insytutu" w reż. Jędrzeja Wieleckeigo [fot. Katarzyna Zawadzka]
Po pokazie "Insytutu" w reż. Jędrzeja Wieleckeigo [fot. Katarzyna Zawadzka]
Pięć osób uwięzionych w tajemniczych okolicznościach w centrum miasta próbuje wydostać się z pułapki. To fabuła książki Jakuba Żulczyka pt. "Instytut", na postawie której zrealizowano spektakl w Teatrze im. Jana Kochanowskiego. Za nami premiera tego przedstawienia. Powstało ono z inicjatywy aktorów, a na scenie występują: Karolina Kuklińska, Magdalena Maścianica, Monika Stanek, Radomir Rospondek i Kacper Sasin.
Scenografia nawiązuje do sytuacji uwięzienia.

- Takie było nasze zamierzenie - mówi reżyser Jędrzej Wielecki. - Zależało nam na tym, aby jak najbardziej przybliżyć tę sytuację widzowi. Chcieliśmy go wciągnąć do środka. Ta sytuacja powoduje, że tworzą się różne asocjacje z innymi tematami, które nas dręczą obecnie. Tak naprawdę chodziło głównie o to, aby te znaczenia powstawały, a nie żeby coś bezpośrednio określać widzowi - dodaje.

Książka Jakuba Żulczyka pt. "Instytut" odczytywana jest jako diagnoza współczesnego społeczeństwa, gdzie więzi międzyludzkie ulegają rozpadowi. - To nie było moje zamierzenie, ale efekt uboczny - mówi autor książki. - Ja nigdy nie napinam się na coś takiego, że muszę jakąś prawdę przedstawić, jakiś wiarygodny portret itd. Ja po prostu staram się, aby moje książki były prawdzie. Wydaje mi się, że to od czego zależy, aby książka była prawdziwa. Wynika z tego, że wymyśla się w miarę wiarygodne postaci, a to, co się dzieje na poziome psychologicznym, ich decyzje są w miarę wiarygodne - dodaje.

Spektakl pt. "Instytut" na podstawie książki Jakuba Żulczyka można oglądać w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Kolejny pokaz zaplanowano na 19 stycznia.
Jędrzej Wielecki
Jakub Żulczyk

Kultura i rozrywka

2022-08-16, godz. 16:35 Katarzyna Woźnicka nagrywa w Studiu M im. SBB Radia Opole. To nasza nagroda dla laureatki PIOSENKOBRANIA Choć ma dopiero 14 lat, to jej głos zachwycił jury tegorocznego Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki PIOSENKOBRANIE. Katarzyna Woźnicka z Kłodzka w ramach… » więcej 2022-08-16, godz. 13:20 Za nami Polonijny Festiwal Polskiej Piosenki [FILM, ZDJĘCIA] Polonijni artyści znów mieli szansę spotkać się w naszym regionie. Za nami V Polonijny Festiwal Polskiej Piosenki 'Opole 2022'. Ostatnie koncerty w ramach… » więcej 2022-08-16, godz. 09:18 Opolszczyzna złożyła wnioski o wpisanie haftu oraz zielarstwa na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa - Opolskie wnioski są zazwyczaj bardzo dobrze przygotowane, ale musimy je najpierw zobaczyć - powiedziała w 'Porannej Rozmowie Radia Opole' prof. Katarzyna… » więcej 2022-08-15, godz. 17:29 Opolszczyzna chwali się swoim dziedzictwem. EtnoPiknik na zamku w Niemodlinie Mamy się czym chwalić. Opolszczyzna ma najwięcej wpisów na krajowej liście dziedzictwa niematerialnego. Z 70 pozycji 11 dotyczy naszego regionu. Okazją do… » więcej 2022-08-15, godz. 13:30 "Cieszy duży udział młodzieży". Poznaliśmy laureatów V Polonijnego Festiwalu Polskiej Piosenki "Opole" 2022 Zespół 'Stan zawieszenia' z Berlina zdobywcą Grand Prix V Polonijnego Festiwalu Polskiej Piosenki 'Opole' 2022'. Jury przyznało również nagrodę za piosenkę… » więcej 2022-08-14, godz. 18:06 W Opolu trwa koncert laureatów V Polonijnego Festiwalu Polskiej Piosenki. "Wszyscy nasi goście kochają polską pios… Na scenie sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej w Opolu trwa koncert laureatów V Polonijnego Festiwalu Polskiej Piosenki 'Opole 2022'. W wydarzeniu bierze… » więcej 2022-08-14, godz. 08:43 Cztery ręce na jednym fortepianie w wykonaniu Ravel Duo Piano. "Takiego koncertu w Kluczborku jeszcze nie było" Cztery ręce grające na jednym fortepianie to propozycja na dzisiejsze (14.08) późne popołudnie w Kluczborku. » więcej 2022-08-13, godz. 15:45 Trwa V Polonijny Festiwal Polskiej Piosenki. Czas na przesłuchania konkursowe w Prudniku [FILM, ZDJĘCIA] V Polonijny Festiwal Polskiej Piosenki 'Opole 2022' przeniósł się do Prudnickiego Ośrodka Kultury. Drugi dzień imprezy to przesłuchania konkursowe. Uczestnicy… » więcej 2022-08-13, godz. 08:59 Czeską fotografię dokumentalną można już oglądać w Galerii Aneks w Opolu [ZDJĘCIA] Petr Zatloukal pokazuje swoje dokumentalne zdjęcia w Galerii 'Aneks' w Opolu. Podczas wernisażu opowiadał o pomyśle na ten cykl zdjęć. Mówił także o fascynacji… » więcej 2022-08-12, godz. 21:06 Pieśni patriotyczne podczas pierwszego koncertu Polonijnego Festiwalu Polskiej Piosenki wybrzmiały w Opolu [ZDJĘCIA] W sali kameralnej Narodowego Centrum Polskiej Piosenki w Opolu odbył się pierwszy koncert V Polonijnego Festiwalu Polskiej Piosenki 'Opole 2022'. Artyści z… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »