Radio Opole » Kultura i rozrywka
2021-12-07, 11:41 Autor: Mariusz Majeran

Wystawa: o tradycjach dywanów kwietnych na Boże Ciało w środku zimy w Opolu

Mieszkańcy Zimnej Wódki wstali o piątej nad ranem, aby ułożyć z kwiatów ponad kilometrowy dywan [fot. Piotr Wrona]
Mieszkańcy Zimnej Wódki wstali o piątej nad ranem, aby ułożyć z kwiatów ponad kilometrowy dywan [fot. Piotr Wrona]
Muzeum Wsi Opolskiej przygotowało plenerową wystawę mówiącą o "Tradycjach dywanów kwietnych na procesje Bożego Ciała". Wystawa fotograficzna stanie na placu Wolności w Opolu.
- Nie bez powodu wystawa zostanie otwarta właśnie w grudniu - mówi dyrektor muzeum Jarosław Gałęza. - To jest zwyczaj bardzo ciekawy, interesujący, bardzo popularny, szczególnie w niektórych miejscowościach wokół Góry Św. Anny - Ujazd, Zalesie, Olszowa, Zimna Wódka. I te środowiska, które tam od wielu lat ten zwyczaj kultywują, postanowiły zgłosić ten zwyczaj na reprezentatywną listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. I 15 grudnia odbędzie się debata UNESCO w Paryżu na ten temat.

Wystawa została przygotowana w porozumieniu z gminą Ujazd przy współudziale z tamtejszymi fotografikami. Plansze ze zdjęciami staną na placu Wolności w Opolu w środę (08.12) o godzinie 13.00.
Jarosław Gałęza

Kultura i rozrywka

2022-01-20, godz. 14:28 Poszukiwani miłośnicy sztuki, malarstwa, rzeźby i teatru. Teamtr im. Jana Kochanowskiego w Opolu zaprasza do grupy twórczej… Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu we współpracy z Muzeum Śląska Opolskiego poszukuje chętnych osób do stworzenia grupy twórczej ''Pralnia''. Zgłosić… » więcej 2022-01-20, godz. 11:00 Dwóch opolskich poetów na spotkaniu w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu Miejska biblioteka publiczna w Opolu zaprasza na spotkanie poetyckie. Tym razem gośćmi tej instytucji będą opolscy autorzy znani i nagradzani w całej Pol… » więcej 2022-01-19, godz. 19:31 Prof. dr hab. Krystian Heffner świętował 70. urodziny w Instytucie Śląskim Prof. dr hab. Krystian Heffner świętował 70. urodziny w Instytucie Śląskim w Opolu. Gośćmi byli uczeni, z którymi współpracował oraz władze regionu… » więcej 2022-01-19, godz. 12:16 Fotografie Wojciecha Brzeszczaka w "Aneksie" Wojciech Brzeszczak przygotował nową wystawę, którą oparła na zdjęciach wykonanych na terenie byłych Zakładów Przemysłu Bawełnianego 'Frotex' w Pr… » więcej 2022-01-18, godz. 18:00 Opole przekazało dary na tegoroczny finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy [ZDJĘCIA] Spektakl dla najmłodszych, skrypty aktorskie z podpisami do filmu 'Behawiorysta', kolacja w Zamku Górnym czy własny koncert w Narodowym Centrum Piosenki - to… » więcej 2022-01-18, godz. 15:25 Kamil Kowalczyk prezentuje grafiki. Nowa wystawa w oddziale NBP w Opolu Grafiki Kamila Kowalczyka można oglądać w oddziale Narodowego Banku Polskiego w Opolu. Artysta ukończył studia licencjackie w dziedzinie komunikacji wizualnej… » więcej 2022-01-18, godz. 09:00 Miłośnicy egzotycznych podróży spotkali się w Muzeum Uniwersytetu Opolskiego [ZDJĘCIA] Profesor Janusz Słodczyk spotkał się ze słuchaczami w Muzeum Uniwersytetu Opolskiego. Naukowiec jest geografem i ekonomistą, specjalizującym się w geografii… » więcej 2022-01-17, godz. 21:15 Premiera filmu "Religie i wyznania Śląska Opolskiego" w MBP [ZDJĘCIA] Opolska Fundacja Filmowa przygotowuje filmy, które przybliżają nam historie i kulturę naszego regionu. Najnowsza produkcja rozpoczyna nowy cykl zatytułowany… » więcej 2022-01-17, godz. 12:45 WBP: Spotkanie autorskie z pisarką z Brazylii, ale na odległość W ramach cyklu 'Spotkania bez granic' Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu proponuje spotkania z pisarkami i pisarzami, którzy nie pojawiają się w Polsce… » więcej 2022-01-16, godz. 08:54 Motocyklowe Kolędowanie w Prudniku-Lesie. "Kolęda dla nieobecnych" w tym roku zabrzmi dla Andrzeja Nowaka Już po raz 15. odbędzie się Motocyklowe Kolędowanie. Spotkanie jest organizowane w Prudniku-Lesie, gdzie znajduje się Sanktuarium św. Józefa. - Nasze spotkania… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »