Radio Opole » Kultura i rozrywka
2021-11-21, 09:56 Autor: Jacek Rudnik

Wznowiono wydanie „Historii miasta Białej na Górnym Śląsku”. Bogatsze opracowanie powstało dzięki inicjatywie Stowarzyszenia Miłośników Białej

Marek Dziony [fot. Martyna Bobrowska]
Marek Dziony [fot. Martyna Bobrowska]
Po blisko stu latach ponownie do rąk czytelników trafiła „Historia miasta Białej na Górnym Śląsku” - tekst oparty na przedwojennej monografii autorstwa księdza dr. Johannesa Chrząszcza z 1926 roku. Nowe wydanie zostało znacznie wzbogacone dzięki staraniom Stowarzyszenia Miłośników Białej i jest cenną pozycją w bibliografii historycznej miasta.
Monografia powstała na podstawie materiałów źródłowych opracowanych i wydanych przez historyków Uniwersytetu Wrocławskiego - przypomniał w rozmowie "W cztery oczy" RO Marek Dziony ze Stowarzyszenia Miłośników Białej.

- Na przełomie XIX I XX wieku historycy Uniwersytetu Wrocławskiego wykonali ogrom pracy naukowo badawczej, publikując drukowane wydania krytyczne dokumentów pochodzących z rejonu całego historycznego Śląska, które po raz pierwszy zostały wydane w takiej formie, ale Johaness Chrząszcz bazował też m.in. na dokumentach zgromadzonych w archiwum archidiecezji wrocławskiej oraz bialskiego magistratu - wyjaśniał na antenie RO Marek Dziony.

Publikacja inaugurująca obchody 800-lecia Białej została uzupełniona o nowe zdjęcia miejsc, które zestawiono z tymi z okresu międzywojennego oraz załącznik z najważniejszymi dokumentami znalezionymi w 2013 roku w "kapsule czasu" w wieży bialskiego kościoła parafialnego.

Stowarzyszenie Miłośników Białej zaprasza też do odwiedzenia Izby Regionalnej w dawnym kościele ewangelickim gdzie zgromadzono liczne eksponaty dokumentujące fascynującą historię miasta.
Marek Dziony

Kultura i rozrywka

2022-01-17, godz. 21:15 Premiera filmu "Religie i wyznania Śląska Opolskiego" w MBP [ZDJĘCIA] Opolska Fundacja Filmowa przygotowuje filmy, które przybliżają nam historie i kulturę naszego regionu. Najnowsza produkcja rozpoczyna nowy cykl zatytułowany… » więcej 2022-01-17, godz. 12:45 WBP: Spotkanie autorskie z pisarką z Brazylii, ale na odległość W ramach cyklu 'Spotkania bez granic' Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu proponuje spotkania z pisarkami i pisarzami, którzy nie pojawiają się w Polsce… » więcej 2022-01-16, godz. 08:54 Motocyklowe Kolędowanie w Prudniku-Lesie. "Kolęda dla nieobecnych" w tym roku zabrzmi dla Andrzeja Nowaka Już po raz 15. odbędzie się Motocyklowe Kolędowanie. Spotkanie jest organizowane w Prudniku-Lesie, gdzie znajduje się Sanktuarium św. Józefa. - Nasze spotkania… » więcej 2022-01-14, godz. 21:20 Twórcy i aktorzy ''Behawiorysty'' odwiedzili Opole. Opowiadali o dwóch pierwszych odcinkach ekranizacji powieści Remigiusza… Twórcy i aktorzy serialu ''Behawiorysta'' odwiedzili dziś (14.01) Narodowe Centrum Polskiej Piosenki w Opolu. Na spotkaniu opowiadali o wrażeniach po pierwszych… » więcej 2022-01-14, godz. 09:00 Artyści spotkają się z opolanami. Grupa Ościenia zaprasza do GSW Tomasz Chmielewski i Zbigniew Natkaniec z grupy Ościenia spotkają się w sobotę (15.01) z opolanami w Galerii Sztuki Współczesnej w stolicy regionu. Wydarzenie… » więcej 2022-01-13, godz. 09:52 Andrzej Nowak będzie pochowany w Warszawie. Spocznie na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach Pogrzeb Andrzeja Nowaka, założyciela zespołów TSA i Złe Psy odbędzie się 28 styczna w Warszawie. Informacja na ten temat pojawiła się na profilu zmarłego… » więcej 2022-01-12, godz. 12:13 Nowe wydawnictwo Muzeum Śląska Opolskiego. Książka o Marii Bujakowej poprzedzi wystawę Muzeum Śląska Opolskiego postanowiło - nietypowo - najpierw wydać książkę, która będzie towarzyszyła wystawie, a dopiero później zorganizować ekspozycję… » więcej 2022-01-12, godz. 09:50 Wspólne opolskie granie i śpiewanie Fundacja 'Czas Podróżników' zaprasza na wspólne granie i śpiewanie w najbliższy piątek w Opolu. Miłośnicy piosenki turystycznej i podróżniczej a także… » więcej 2022-01-11, godz. 11:00 Trwa nabór prac na Salon Wiosenny w Galerii Sztuki Współczesnej Tylko jeszcze przez miesiąc można się zgłaszać do udziału w Salonie Wiosennym - przeglądzie twórczości plastycznej artystów z naszego regionu. Po raz… » więcej 2022-01-08, godz. 14:51 Jak się stąd wydostać? Premiera "Instytutu" w opolskim dramacie Pięć osób uwięzionych w tajemniczych okolicznościach w centrum miasta próbuje wydostać się z pułapki. To fabuła książki Jakuba Żulczyka pt. 'Instytut'… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »