Radio Opole » Kultura i rozrywka
2021-11-19, 15:35 Autor: Mariusz Majeran

W Opolu trwają uroczyste obchody 60. lecia Muzeum Wsi Opolskiej

Jubileusz 60. lecia Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu [fot. Mariusz Majeran]
Jubileusz 60. lecia Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu [fot. Mariusz Majeran]
Na jubileuszowej gali zjawili się zaproszeni goście: władze województwa opolskiego, któremu organizacyjnie podlega opolski skansen, także dyrektorzy placówek kulturalnych naszego województwa, partnerzy muzeum oraz obecni i byli pracownicy Muzeum Wsi Opolskiej.
- Nasze muzeum dało podwaliny tego typu jednostkom na świeżym powietrzu - podkreśla dyrektor opolskiego skansenu Jarosław Gałęza. I na pytanie, czego życzyć jego jednostce na kolejne sześćdziesiąt lat odpowiada.

- Kolejnych sześćdziesiąt lat w zdrowiu i pomyślności. Mamy pewne pomysły na dalszą działalność. One się skupiają wokół idei tworzenia punktów muzealnych w poszczególnych miejscowościach w oparciu o poszczególne zabytki, które są ważne dla obrazu historii wsi śląskiej.

- Muzeum Śląska Opolskiego wspaniale zachowuje architekturę drewnianą - podkreśla Urszula Zajączkowska, była dyrektorka MŚO. - Mnie osobiście brakuje jeszcze jednej rzeczy, tyle tylko, że to jest trudne. Bo o ile łatwo jest przenosić zabudowania drewniane, to trudniej jest z budownictwem murowanym. A my nie dostrzegamy wielu takich zjawisk, gdzie budownictwo murowane, śląskie niestety idzie pod topór. Idzie pod młotek.

- Jestem bardzo zadowolony z działalności naszego muzeum - podkreśla marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła. - Będziemy dalej rozwijać Muzeum Wsi Opolskiej. Dlatego, że chcemy też, żeby tego typu obiekty były też miejscami edukacji włączającej, żebyśmy wyprowadzili czasami tę edukację z murów szkoły. Można się bardzo dużo nauczyć zarówno w muzeach, pięknych obiektach zabytkowych, parkach krajobrazowych na łonie przyrody. I mam nadzieję, że Muzeum Wsi Opolskiej taką atrakcyjną edukację dla mieszkańców naszego województwa będzie cały czas przygotowywać.

Brązowym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaczył sześć osób. Otrzymali je Magdalena Górniak-Bardzik, Bogdan Jasiński, Elżbieta Oficjalska, Ewa Olbryt, Stefania Topola i Grażyna Rozalia Czekała.

Dwie osoby otrzymały odznaki "Za opiekę nad zabytkami": Aleksandra Kośmicka - złotą, a srebrną Barbara Dubiel.

Imprezie pod naszym patronatem towarzyszył występ Zespołu Silesia.

O godzinie 16:30 na opolskim rynku zostanie otwarta okolicznościowa wystawa zatytułowana "Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu / Muzeum Rymarov/ Impresje" oraz prezentacja traktora KUBOTA przekazanego przez województwo opolskie.
Jarosław Gałęza
Urszula Zajączkowska
Andrzej Buła

Kultura i rozrywka

2022-01-20, godz. 14:28 Poszukiwani miłośnicy sztuki, malarstwa, rzeźby i teatru. Teamtr im. Jana Kochanowskiego w Opolu zaprasza do grupy twórczej… Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu we współpracy z Muzeum Śląska Opolskiego poszukuje chętnych osób do stworzenia grupy twórczej ''Pralnia''. Zgłosić… » więcej 2022-01-20, godz. 11:00 Dwóch opolskich poetów na spotkaniu w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu Miejska biblioteka publiczna w Opolu zaprasza na spotkanie poetyckie. Tym razem gośćmi tej instytucji będą opolscy autorzy znani i nagradzani w całej Pol… » więcej 2022-01-19, godz. 19:31 Prof. dr hab. Krystian Heffner świętował 70. urodziny w Instytucie Śląskim Prof. dr hab. Krystian Heffner świętował 70. urodziny w Instytucie Śląskim w Opolu. Gośćmi byli uczeni, z którymi współpracował oraz władze regionu… » więcej 2022-01-19, godz. 12:16 Fotografie Wojciecha Brzeszczaka w "Aneksie" Wojciech Brzeszczak przygotował nową wystawę, którą oparła na zdjęciach wykonanych na terenie byłych Zakładów Przemysłu Bawełnianego 'Frotex' w Pr… » więcej 2022-01-18, godz. 18:00 Opole przekazało dary na tegoroczny finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy [ZDJĘCIA] Spektakl dla najmłodszych, skrypty aktorskie z podpisami do filmu 'Behawiorysta', kolacja w Zamku Górnym czy własny koncert w Narodowym Centrum Piosenki - to… » więcej 2022-01-18, godz. 15:25 Kamil Kowalczyk prezentuje grafiki. Nowa wystawa w oddziale NBP w Opolu Grafiki Kamila Kowalczyka można oglądać w oddziale Narodowego Banku Polskiego w Opolu. Artysta ukończył studia licencjackie w dziedzinie komunikacji wizualnej… » więcej 2022-01-18, godz. 09:00 Miłośnicy egzotycznych podróży spotkali się w Muzeum Uniwersytetu Opolskiego [ZDJĘCIA] Profesor Janusz Słodczyk spotkał się ze słuchaczami w Muzeum Uniwersytetu Opolskiego. Naukowiec jest geografem i ekonomistą, specjalizującym się w geografii… » więcej 2022-01-17, godz. 21:15 Premiera filmu "Religie i wyznania Śląska Opolskiego" w MBP [ZDJĘCIA] Opolska Fundacja Filmowa przygotowuje filmy, które przybliżają nam historie i kulturę naszego regionu. Najnowsza produkcja rozpoczyna nowy cykl zatytułowany… » więcej 2022-01-17, godz. 12:45 WBP: Spotkanie autorskie z pisarką z Brazylii, ale na odległość W ramach cyklu 'Spotkania bez granic' Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu proponuje spotkania z pisarkami i pisarzami, którzy nie pojawiają się w Polsce… » więcej 2022-01-16, godz. 08:54 Motocyklowe Kolędowanie w Prudniku-Lesie. "Kolęda dla nieobecnych" w tym roku zabrzmi dla Andrzeja Nowaka Już po raz 15. odbędzie się Motocyklowe Kolędowanie. Spotkanie jest organizowane w Prudniku-Lesie, gdzie znajduje się Sanktuarium św. Józefa. - Nasze spotkania… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »