Radio Opole » Kultura i rozrywka
2021-11-18, 07:30 Autor: Witold Wośtak

Od piątku będzie można obejrzeć film o Andrzeju Hamadzie. Premiera online. "Swoimi dokonaniami i historią życia świadczy o historii Opola"

Andrzej Hamada na Placu Mikołaja Kopernika w Opolu [fot. Barbara Tyslik]
Andrzej Hamada na Placu Mikołaja Kopernika w Opolu [fot. Barbara Tyslik]
Konferencja prasowa na temat filmu o Andrzeju Hamadzie [fot. Witold Wośtak]
Konferencja prasowa na temat filmu o Andrzeju Hamadzie [fot. Witold Wośtak]
Na piątek (19.11) zapowiedziano premierę filmu o Andrzeju Hamadzie. To opolski nestor architektów i wielki miłośnik stolicy naszego regionu.
Film produkcji Opolskiej Fundacji Filmowej trwa ponad 50 minut i będzie można zobaczyć w serwisie YouTube od 18:00. Na konferencji prasowej Andrzej Hamada opowiedział między innymi anegdotę o eksplozji w dzisiejszej sali Karola Musioła w ratuszu. - Na podłodze robotnicy mieli przykleić niebieski gumolit za pomocą kleju butapren - wspomina.

- Wieczorem oni nie domknęli puszki, bo nie wiedzieli, że parujący klej tworzy mieszankę wybuchową w połączeniu z powietrzem. Stężenie bardzo wzrosło przez całą noc, a oni rano usiedli w rogu i odpalili papierosa. Wszystko wybuchło, okna wyleciały, a piękna robota została zniszczona. Karol Musioł przybiegł i powiedział, żeby nie martwić się, bo wszystko naprawimy. On nie tracił rezonu.

Maciej Marciński, reżyser filmu i nasz redakcyjny kolega, uważa, że film może być bardzo ciekawy dla mieszkańców Opola.

- Pan Andrzej w znanym sobie stylu opowiada przeróżne anegdoty. Co do historii miasta, na przykład to, że w fontannie na placu Wolności kupował ryby, co było zupełnie normalne. W filmie pojawi się wiele tematów czasami zabawnych, a czasami gorzkich. Pracowaliśmy nad tym łącznie przez trzy lata, towarzysząc panu Andrzejowi z kamerą. Odwiedziliśmy Kraków, Gliwice, Opole i okolice.

Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola, na konferencji prasowej nazwał Andrzeja Hamadę człowiekiem instytucją.

- Swoimi dokonaniami i historią życia świadczy o historii Opola. To jest bardzo cenne oraz niepowtarzalne, choć nie chodzi jedynie o historię naszego miasta. Stąd nasza intencja uhonorowania pana Hamady szczególnym filmem - to pamięć o jego pracy włożonej w miasto.

Film nosi tytuł "Tytan. Opowieść o Andrzeju Hamadzie".
Andrzej Hamada
Maciej Marciński
Arkadiusz Wiśniewski

Kultura i rozrywka

2022-01-16, godz. 08:54 Motocyklowe Kolędowanie w Prudniku-Lesie. "Kolęda dla nieobecnych" w tym roku zabrzmi dla Andrzeja Nowaka Już po raz 15. odbędzie się Motocyklowe Kolędowanie. Spotkanie jest organizowane w Prudniku-Lesie, gdzie znajduje się Sanktuarium św. Józefa. - Nasze spotkania… » więcej 2022-01-14, godz. 21:20 Twórcy i aktorzy ''Behawiorysty'' odwiedzili Opole. Opowiadali o dwóch pierwszych odcinkach ekranizacji powieści Remigiusza… Twórcy i aktorzy serialu ''Behawiorysta'' odwiedzili dziś (14.01) Narodowe Centrum Polskiej Piosenki w Opolu. Na spotkaniu opowiadali o wrażeniach po pierwszych… » więcej 2022-01-14, godz. 09:00 Artyści spotkają się z opolanami. Grupa Ościenia zaprasza do GSW Tomasz Chmielewski i Zbigniew Natkaniec z grupy Ościenia spotkają się w sobotę (15.01) z opolanami w Galerii Sztuki Współczesnej w stolicy regionu. Wydarzenie… » więcej 2022-01-13, godz. 09:52 Andrzej Nowak będzie pochowany w Warszawie. Spocznie na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach Pogrzeb Andrzeja Nowaka, założyciela zespołów TSA i Złe Psy odbędzie się 28 styczna w Warszawie. Informacja na ten temat pojawiła się na profilu zmarłego… » więcej 2022-01-12, godz. 12:13 Nowe wydawnictwo Muzeum Śląska Opolskiego. Książka o Marii Bujakowej poprzedzi wystawę Muzeum Śląska Opolskiego postanowiło - nietypowo - najpierw wydać książkę, która będzie towarzyszyła wystawie, a dopiero później zorganizować ekspozycję… » więcej 2022-01-12, godz. 09:50 Wspólne opolskie granie i śpiewanie Fundacja 'Czas Podróżników' zaprasza na wspólne granie i śpiewanie w najbliższy piątek w Opolu. Miłośnicy piosenki turystycznej i podróżniczej a także… » więcej 2022-01-11, godz. 11:00 Trwa nabór prac na Salon Wiosenny w Galerii Sztuki Współczesnej Tylko jeszcze przez miesiąc można się zgłaszać do udziału w Salonie Wiosennym - przeglądzie twórczości plastycznej artystów z naszego regionu. Po raz… » więcej 2022-01-08, godz. 14:51 Jak się stąd wydostać? Premiera "Instytutu" w opolskim dramacie Pięć osób uwięzionych w tajemniczych okolicznościach w centrum miasta próbuje wydostać się z pułapki. To fabuła książki Jakuba Żulczyka pt. 'Instytut'… » więcej 2022-01-07, godz. 14:30 Premiera "Instytutu" w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu Zbliża się pierwsza w tym roku premiera w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Widzowie zobaczą 'Instytut' w reż. Jędrzeja Wieleckiego, który powstał… » więcej 2022-01-07, godz. 09:20 Łukasz Żygadło o swojej wizji TVP3 Opole. "Moim oczkiem w głowie był i będzie Kurier Opolski" - Mamy rekordowy budżet 13 milionów złotych na funkcjonowanie w 2022 roku. Takich pieniędzy w opolskim ośrodku jeszcze nie było - przyznał w Porannej Rozmowie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »