Radio Opole » Kultura i rozrywka
2021-10-21, 15:30 Autor: Agnieszka Pospiszyl

Uczcili pamięć ofiar obozu Blechhammer, filii KL Auschwitz [ZDJĘCIA]

Uczcili pamięć ofiar obozu Blechhammer, filii KL Auschwitz [fot. P. Pękala]
Uczcili pamięć ofiar obozu Blechhammer, filii KL Auschwitz [fot. P. Pękala]
Uczcili pamięć ofiar obozu Blechhammer, filii KL Auschwitz [fot. P. Pękala]
Uczcili pamięć ofiar obozu Blechhammer, filii KL Auschwitz [fot. P. Pękala]
Uczcili pamięć ofiar obozu Blechhammer, filii KL Auschwitz [fot. P. Pękala]
Uczcili pamięć ofiar obozu Blechhammer, filii KL Auschwitz [fot. P. Pękala]
Pamięć więzionych i pomordowanych w dawnym niemieckim nazistowskim obozie pracy Blechhammer uczczono dzisiaj (21.10) otwierając poświęconą im wystawę. Obóz, leżący na terenie dzisiejszego osiedla Sławięcice w Kędzierzynie-Koźlu, działał jako filia KL Auschwitz. Dzięki staraniom miasta i dotacji unijnej w tym roku dokonano konserwacji budynku krematorium – jednego z niewielu obiektów, które zachowały się do dziś w tym miejscu.
- Zakończenie prac konserwatorskich nie jest końcem naszej obecności w tym miejscu – mówi Izabela Migocz, dyrektorka Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kędzierzynie-Koźlu. - Pozostaje wystawa, która ukazuje losy obozu. Zapraszam do odwiedzenia tego miejsca, odczytania ich informacji, byśmy pamiętali i by przekazywanie tych informacji dalej pozostało, bo to jest naszym obowiązkiem.

Wystawę przygotowały biblioteka oraz kozielskie muzeum, bazując na materiałach stowarzyszenia Blechhammer 1944 oraz pomocy merytorycznej Piotra Setkiewicza, kierownika Centrum Badań Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.

Wcześniej w Kędzierzynie-Koźlu można było oglądać wystawę poświęconą losom kobiet w obozach koncentracyjnych.

- Musimy pamiętać, że historia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz, to także historia kompleksu prawie 50 podobozów, a jednym z nich był właśnie podobóz Blechhammer – mówi Bartosz Bartyzel, rzecznik Muzeum Auschwitz. - Choć dziś ta pamięć skupia się głównie na miejscu pamięci Auschwitz-Birkenau, to równie ważna jest właśnie ta pamięć lokalna. Ważna dlatego, że to nie tylko lekcja historii, ale lekcja wrażliwości, człowieczeństwa, ostrzeżenie dla nas współczesnych. Tą pamięć jesteśmy winni ofiarom. Jest też naszym zobowiązaniem wobec odchodzących świadków tamtych wydarzeń.

Wystawa plenerowa o historii podobozu Blechhammer dostępna będzie przez najbliższe trzy tygodnie. Znajduje się ona w pobliżu budynku krematorium.
Izabela Migocz
Bartosz Bartyzel

Kultura i rozrywka

2021-12-04, godz. 18:10 ''Skupiamy się na tym, jak tworzyć ozdoby samodzielnie". W Reużytkowni warsztaty w duchu ''zero waste'' Wykonywanie drobnych ozdób świątecznych, prezentów czy nauka pakowania upominków niewielkim kosztem. W Reużytkowni w Opolu zorganizowano warsztaty ''zero… » więcej 2021-12-04, godz. 11:00 Pałac w Wysokiej w gminie Branice zaprasza na polsko-czeskie kolędowanie W pałacu w Wysokiej po raz dziewiąty odbędzie się dzisiaj (04.12) polsko-czeskie kolędowanie połączone z jarmarkiem świątecznym. » więcej 2021-12-04, godz. 09:00 Drewniane rzeźby, żelazne odlewy i spawane pręty na wystawie Ignacego Nowodworskiego [ZDJĘCIA] Dr Ignacy Nowodworski przygotował nową wystawę swoich prac. Na drugim piętrze Galerii ZPAP Pierwsze Piętro zobaczymy jego rzeźby pod wspólnym tytułem … » więcej 2021-12-03, godz. 20:20 Wernisaż warsztatów fotograficzno-malarskich "Cztery pory dnia" [ZDJĘCIA] Towarzystwo Przyjaciół Opola przygotowało razem ze Związkiem Polskich Artystów Plastyków w Opolu wystawę uczestników warsztatów fotograficzno-malarskich… » więcej 2021-12-03, godz. 16:00 Od poniedziałku na antenie Radia Opole nowa powieść w odcinkach O historii opolskich Ślązaków, którzy wyemigrowali do Teksasu w Radiu Opole powstało wiele reportaży i programów. Tym razem od poniedziałku (06.12) zapraszamy… » więcej 2021-12-03, godz. 08:45 Z Kluczborka do Dubaju. 10 zdolnych wokalistek zaśpiewa na Światowym Międzynarodowym Festiwalu Artystycznym 10 młodych wokalistek z kluczborskiej Fundacji Durecka Art poleci do Dubaju na Światowy Międzynarodowy Festiwal Artystyczny WAPA. » więcej 2021-12-02, godz. 17:15 Piątkowy wieczór z "Piękną i Bestią" w Oleśnie. Wstęp jest wolny, ale trzeba pamiętać o nowych restrykcjach Młodszą i starszą widownię Miejski Dom Kultury w Oleśnie zaprasza na jutrzejsze (03.12) widowisko teatralne, pt. 'Piękna i Bestia'. » więcej 2021-12-02, godz. 16:15 Uczestnicy Atelier Żyj Kolorowo pokażą swoje obrazy Towarzystwo Przyjaciół Opola powołało do życia Atelier Żyj Kolorowo, które zrzesza aktywnych miłośników sztuki. Pokłosiem pierwszej akcji jest wystawa… » więcej 2021-12-02, godz. 12:03 "Jesteśmy Tacy Sami". Muzyczna integracja 'Jesteśmy Tacy Sami' - pod takim hasłem zorganizowano V Ogólnopolski Festiwal Artystyczny. Wśród uczestników wydarzenia na scenie pojawiły się dzieci z… » więcej 2021-12-02, godz. 10:00 Nowa wystawa rzeźb Ignacego Nowodworskiego w Opolu Dr Ignacy Nowodworski, artysta plastyk Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu i nauczyciel akademicki Wydziału Sztuki Uniwersytetu Opolskiego, przygotował nową… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »