Radio Opole » Kultura i rozrywka
2021-10-12, 19:30 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej z koncertem w Opolu

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej [fot. materiały nadesłane przez FO]
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej [fot. materiały nadesłane przez FO]
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej [fot. materiały nadesłane przez FO]
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej [fot. materiały nadesłane przez FO]
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej w Warszawie wystąpi w środę (13.10) w Opolu. Zespół, który od 3 lat prowadzi Andrzej Boreyko, wyruszył w specjalną, jubileuszową trasę koncertową po Polsce, świętując w tej sposób 120-lecie istnienia. Podczas środowego koncertu w Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera, orkiestra z Warszawy zaprezentuje m.in. muzykę polską.
W programie znajdzie się "Konzertmusik" op. 25 Pawła Kleckiego, czyli polskiego kompozytora i dyrygenta, który urodził się w 1900 roku w Łodzi, zmarł w 1973 roku w Liverpoolu, ale to niejedyne dzieło polskiego twórcy, ponieważ zabrzmi również Koncert skrzypcowy A-dur op. 8 Mieczysława Karłowicza.

- Wspaniały koncert, w sumie mówi się, że jest to perła polskiej, a właściwie światowej wiolinistyki - mówi Katarzyna Karwaczyńska z Filharmonii Opolskiej. - A partię solową w tym koncercie zagra Konstanty Andrzej Kulka.

Dodajmy, że w drugiej części wieczoru zabrzmi I symfonia c-moll Johannesa Brahmsa. Warto także przypomnieć, że pod koniec września Stanisław Podemski, czyli "świeżo upieczony" koncertmistrz Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Narodowej w Warszawie wystąpił wspólnie z opolską orkiestrą podczas koncertu zamykającego 29. Śląski Festiwal im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku, prezentując koncert skrzypcowy D-dur op. 35 Piotra Czajkowskiego. Tym razem artysta będzie koncertował jako muzyk orkiestrowy.

Początek koncertu z udziałem legendarnej orkiestry, nad którą do 2019 pieczę sprawował Jacek Kaspszyk (a w przeszłości funkcję tę sprawowali również m.in. Witold Rowicki, Kazimierz Kord czy Antoni Wit, który wkrótce ponownie odwiedzi Opole) w środę (13.10) o godzinie 19:00 w sali koncertowej Filharmonii Opolskiej. Radio Opole jest patronem medialnym wydarzenia.
Katarzyna Karwaczyńska

Kultura i rozrywka

2021-10-27, godz. 17:00 Wołczyńska tężnia solankowa ma szansę zostać sceną dla filharmoników i aktorów. "Marszałek Buła obiecał ws… Czy wołczyńska tężnia solankowa będzie miejscem organizacji koncertów muzyki poważnej i spektakli? Wiele na to wskazuje. » więcej 2021-10-27, godz. 13:58 W ramach Dni Kultury na Śląsku Niemieckim wystawa o hajmacie Centralne Muzeum Jeńców Wojennych otwiera w swojej siedzibie w Opolu wystawę czasową zatytułowana 'Obcy hajmat? Śląsk w 1945 roku i latach powojennych'. » więcej 2021-10-26, godz. 23:15 Literaci "rozmawiali" z Januszem Ireneuszem Wójcikiem podczas wieczoru wspomnień [ZDJĘCIA] Wieczór wspomnień twórczości i sylwetki Janusza Ireneusza Wójcika w rocznicę jego śmierci przerodził się w swoistą rozmowę ze zmarłym poetą. Taką… » więcej 2021-10-26, godz. 13:00 O biskupach polskich w czasach PRL - to temat kolejnego spotkania opolskiego "Przystanku Historia". Wykład wygłosi prof… Z wizytą do Opola przyjedzie w piątek (29.10) historyk prof. Jan Żaryn, który zajmuje się szczególnie badaniem historii Kościoła katolickiego w Polsce… » więcej 2021-10-26, godz. 11:30 Filmy o czarownicach i przyjaźni polsko-węgierskiej w kinie Studio MDK w Opolu Fundacja Filmowa Polscy Wychodźcy przygotowała opolską premierę swoich najnowszych filmów. W sali kinowej Młodzieżowego Domu Kultury w Opolu zobaczymy dwa… » więcej 2021-10-25, godz. 14:45 Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Opolu świętuje 70 urodziny Podsumowaniem rocznych obchodów była uroczystość jubileuszowa, która odbyła się w Filharmonii Opolskiej. Podczas uroczystości nagrodzono obecnych i emerytowanych… » więcej 2021-10-25, godz. 12:30 Gmina Kietrz remontuje domy kultury w swoich sołectwach Wiejski Dom Kultury w Nowej Cerekwi przeszedł gruntowną modernizację wewnątrz. Prace obejmowały między innymi renowację parkietu w sali widowiskowej, remont… » więcej 2021-10-24, godz. 18:00 Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu przypomni Janusza Ireneusza Wójcika 'Pielgrzym' tak Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu zatytułowała wieczór poświęcony osobie i twórczości Janusza Ireneusza Wójcika, zmarłego rok temu… » więcej 2021-10-24, godz. 08:15 Jest cieplej, ładniej i bardziej ekologicznie. Wołczyński Ośrodek Kultury po remoncie Zakończyła się szeroka termomodernizacja Wołczyńskiego Ośrodka Kultury. Budynek z lat 60. ubiegłego wieku doczekał się estetycznego wyglądu, ale zakres… » więcej 2021-10-23, godz. 19:30 Jak się stąd wydostać? Premiera "Instytutu" w Teatrze Opole Spektakl 'Instytut' na podstawie książki Jakuba Żulczyka w reż. Jędrzeja Wieleckiego zobaczyli widzowie Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Przedstawienie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »