Radio Opole » Kultura i rozrywka
2021-09-24, 16:07 Autor: Katarzyna Doros

Przed urzędem miasta w Nysie można już przysiąść na ławce z Jerzym Kozarzewskim

Ławeczka Jerzego Kozarzewskiego w Nysie [fot. Kordian Kolbiarz Burmistrz Nysy FB]
Ławeczka Jerzego Kozarzewskiego w Nysie [fot. Kordian Kolbiarz Burmistrz Nysy FB]
Jerzy Kozarzewski ps. Konrad, twórca nyskiej szkoły muzycznej, poeta, społecznik i żołnierz ma już swój pomnik w Nysie. Przed urzędem miasta stanęła ławeczka z brązu poświęcona autorstwa rzeźbiarza prof. Mariana Molendy.
- To będzie pierwszy taki przykład, kiedy mieszkańcy mogą zobaczyć kogoś, kto do Nysy trafił po wojnie i tworzył nasze miasto - mówi Kordian Kolbiarz, burmistrz Nysy. - Jerzy Kozarzewski jest postacią wybitną w skali Nysy, ale też w skali naszego państwa. Bo dzięki opolskiemu oddziałowi IPN dowiedzieliśmy się o epizodach, które do tej pory były skrywane i nie ujrzały światła dziennego. Mam na myśli głównie działalność Narodowych Siłach Zbrojnych i to, że Jerzy Kozawszeki był twórcą tzw. drogi Konrada, czyli drogi, którą poruszali się emisariusze z Polski na zachód Europy. M.in. z tej drogi korzystał Witold Pilecki, postać nietuzinkowa i wszystkim pewnie znana. Natomiast w Nysie znany jako poeta, niezwykle ciepły, dobry człowiek, szczery i oddany miastu.

Jerzy Kozarzewski urodził się 21 października 1913 roku w Trawnikach, zmarł 1 lutego 1996 roku w Warszawie. W czasie II wojny światowej był żołnierzem Narodowych Sił Zbrojnych. We wrześniu 1939 roku trafił do niewoli radzieckiej. W 1992 roku wydał pierwszy tomik wierszy "Dar codzienności", a po jego śmierci zostały odnalezione i wydane utwory z okresu wojny.
Kordian Kolbiarz

Kultura i rozrywka

2021-10-24, godz. 18:00 Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu przypomni Janusza Ireneusza Wójcika 'Pielgrzym' tak Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu zatytułowała wieczór poświęcony osobie i twórczości Janusza Ireneusza Wójcika, zmarłego rok temu… » więcej 2021-10-24, godz. 08:15 Jest cieplej, ładniej i bardziej ekologicznie. Wołczyński Ośrodek Kultury po remoncie Zakończyła się szeroka termomodernizacja Wołczyńskiego Ośrodka Kultury. Budynek z lat 60. ubiegłego wieku doczekał się estetycznego wyglądu, ale zakres… » więcej 2021-10-23, godz. 19:30 Jak się stąd wydostać? Premiera "Instytutu" w Teatrze Opole Spektakl 'Instytut' na podstawie książki Jakuba Żulczyka w reż. Jędrzeja Wieleckiego zobaczyli widzowie Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Przedstawienie… » więcej 2021-10-23, godz. 13:28 Maestro Antoni Wit oczarował publiczność muzyką i opowieściami! [ZDJĘCIA, FILM] Wieczór pełen wrażeń podarował melomanom maestro Antoni Wit, który poprowadził Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera już po… » więcej 2021-10-23, godz. 08:00 Stereotypy i pomówienia kiedyś a teraz. Dzisiaj premiera filmu dokumentalnego "Od pomówienia do spalenia" w Nysie XVII i XVIII wiek, Księstwo Nyskie, historie dziewcząt i kobiet. To są realia filmu dokumentalnego pt. 'Od pomówienia do spalenia', który dzisiaj (23.10)… » więcej 2021-10-22, godz. 17:33 Finał debat oksfordzkich CMJW. Zwycięzcami uczniowie katolickiego liceum z Opola Katolickie Liceum Ogólnokształcące w Opolu zwyciężyło w finałowej debacie oksfordzkiej. Organizatorem było Centralne Muzeum Jeńców Wojennych przy wsparciu… » więcej 2021-10-22, godz. 14:18 Wieczór z planszówkami w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu wraz z portalem Graszki.pl organizuje spotkanie z grami planszowymi. Uczestnicy będą mieli do wyboru zarówno gry tradycyjne… » więcej 2021-10-22, godz. 10:15 Opolscy filharmonicy wystąpią pod batutą maestro Wita. Wcześniej jednak proponujemy spotkanie autorskie [FILM] Orkiestra symfoniczna wystąpi pod batutą prof. Antoniego Wita. Przed nami piątkowy (22.10) koncert w Filharmonii Opolskiej w ramach cyklu Strefa Gwiazd. Zaproszony… » więcej 2021-10-21, godz. 20:43 Kolejna premiera "Kresowej Atlantydy". "Rozmowy z profesorem są powrotem do dzieciństwa" Broniły one granic Rzeczpospolitej Obojga Narodów przed inwazją, głównie islamu. Mowa o twierdzach kresowych - Kamieńcu Podolskim, Chocimiu czy Trembowli… » więcej 2021-10-21, godz. 19:14 Opole: najzdolniejsi uczniowie nagrodzeni. Prezydent wręczył im stypendia Po raz 30. uczniowie opolskich szkół artystycznych otrzymali stypendia prezydenta Opola. W tym roku opolski ratusz przyznał ich 10, z czego 4 należą do młodzieży… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »