Radio Opole » Kultura i rozrywka
2021-07-27, 15:33 Autor: Mariusz Chałupnik

Panorama Opola, jakiej nie znamy. Przy Zamku Górnym powstaje mural przedstawiający XIX-wieczny wizerunek miasta

Mural powstaje przy wejściu do Zamku Górnego [fot. Mariusz Chałupnik]
Mural powstaje przy wejściu do Zamku Górnego [fot. Mariusz Chałupnik]
W Opolu powstaje kolejny mural. Tym razem nie jest on związany z tematyką muzyczną ani literacką. Będzie pokazywał panoramę miasta z początków XIX wieku. Malunek jest tworzony na ścianie przy wejściu do Zamku Górnego.
- Ta panorama została przedstawiona w książce Friedricha Stuckarta w 1819 roku - mówi Andrzej Kula z Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Opolu. - Została ona sporządzona z tzw. górki Moritza. Jest to ciekawe miejsce, które znajdowało się na terenie cementowni Odra i dzisiaj tego miejsca już nie ma. Panorama powstała krótko przed wyburzeniem murów miejskich, więc widzimy na niej mury obronne.

Jak informuje Agnieszka Zdonek z grupy Murall Studio z Poznania, która wykonuje malunek, przygotowania do realizacji tego projektu ruszyły w ubiegłym tygodniu.

- Trzeba było wziąć pod uwagę kilka kwestii przy tym muralu - mówi Agnieszka Zdonek. - Używamy farb dedykowanych na podłoże. Ten fragment muru jest pod opieką konserwatorską, więc tutaj też były odpowiednie ustalenia dotyczące specyfikacji farb. Sam motyw malarsko jest dość prosty. Trudność polega na tym, że rycina składa się z wielu linii i trzeba je odpowiednio wypracować.

Mural powstaje w ramach projektu "Zakup wyposażenia na potrzeby Zamku Górnego w Opolu wraz z realizacją działań edukacyjnych i informacyjnych". Malunek ma być gotowy jutro (28.07).
Andrzej Kula
Agnieszka Zdonek

Kultura i rozrywka

2021-09-19, godz. 14:17 Przed nami barokowy finał 6. Festiwalu Mikołaja z Koźla Dwa koncerty zamkną (19.09) 6. Festiwal Mikołaja z Koźla, w tym roku zawężony jedynie do formuły muzycznej. Na godzinę 16:00 w kościele pw. św. Zygmunta… » więcej 2021-09-19, godz. 13:24 Inauguracja 29. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku Czterokrotne owacje na stojąco w trakcie koncertu i podwójny bis Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia 'Amadeus' prowadzonej przez Annę Duczmal-Mróz - tak zainaugurowany… » więcej 2021-09-19, godz. 12:25 O polskim i czeskim dziedzictwie niematerialnym rozmawiali ludzie kultury z Polski i Czech Zwyczaje i obrzędy praktykowane na Śląsku Opolskim oraz w okolicach Bruntala były tematem konferencji zorganizowanej w Domu EXPO w Opolu. Prelegenci z Polski… » więcej 2021-09-19, godz. 09:03 45. OKT: Lata 30. XX wieku w zwierciadle współczesności. "Panny z Wilka" z Teatru im. S. Jaracza w Olsztynie 'Panny z Wilka' Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie - to kolejny spektakl konkursowy 45. Opolskich Konfrontacji Teatralnych 'Klasyka Żywa'. Przedstawienie… » więcej 2021-09-19, godz. 08:55 Zmarła Zofia Bielewicz - nestorka Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu W sobotę (18.09) zmarła najstarsza aktorka Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu - Zofia Bielewicz. » więcej 2021-09-18, godz. 19:00 Kameralne składy i światowa literatura muzyczna na festiwalu weberowskim w gminie Pokój Koncert fortepianowy e-moll Fryderyka Chopina w kameralnej obsadzie oraz jeden z kwartetów smyczkowych Dmitrija Szostakowicza zabrzmią podczas drugiego z trzech… » więcej 2021-09-18, godz. 16:30 Głubczyce na jazzowo. Dwie formacje studentów akademii muzycznej dadzą w niedzielę darmowy koncert Jazz Music Na Granicy to najnowsza koncertowa propozycja Miejskiego Ośrodka Kultury w Głubczycach. W ramach projektu Śląskie Portamento realizowanego z funduszy… » więcej 2021-09-18, godz. 14:00 Skarby XV-wiecznej muzyki na 6. Festiwalu Mikołaja z Koźla Muzyka renesansowa zabrzmi dziś (18.09) podczas drugiego dnia 6. Festiwalu Mikołaja z Koźla. W tym roku, z powodu warunków pandemicznych, wydarzenie ograniczone… » więcej 2021-09-18, godz. 11:30 Przybliżą kultury, złagodzą stereotypy i uprzedzenia. Zbliża się 5. edycja Festiwalu Kultur i Języków Świata Wiele spotkań autorskich, bloki filmowe, a także wydarzenia w formie online. W ogrodzie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Emanuela Smołki w Opolu już… » więcej 2021-09-18, godz. 08:30 Opolcon znowu przyciąga rzeszę fanów fantastyki. Ruszyła 8. edycja konwentu Wiele prelekcji, gier planszowych, a także spotkań z gośćmi specjalnymi. To wszystko czeka na miłośników fantastyki w ramach konwentu o nazwie ''Opolcon''… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »