Radio Opole » Kultura i rozrywka
2021-07-20, 20:28 Autor: Mariusz Majeran

Fakty i mity o placu Teatralnym w Opolu [ZDJĘCIA]

Festiwal Placu Teatralnego. Spotkanie w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu [fot. Mariusz Majeran]
Festiwal Placu Teatralnego. Spotkanie w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu [fot. Mariusz Majeran]
Festiwal Placu Teatralnego. Spotkanie w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu [fot. Mariusz Majeran]
Festiwal Placu Teatralnego. Spotkanie w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu [fot. Mariusz Majeran]
W ramach Festiwalu Placu Teatralnego dr Joanna Filipczyk - dyrektorka Galerii Sztuki Współczesnej, która mieści się przy placu Teatralnym 12, mówiła o faktach i mitach dotyczących tego miejsca.
- Tych informacji o tym miejscu jest tak dużo, że musiałam podzielić swój wykład na dwie części - podkreśla prelegentka. - Podzieliłam sobie tę historię tak, że granica wypada gdzieś w połowie lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku. Więc, tak naprawdę to, o czym mówiłam dwa tygodnie temu to są rzeczy, których już nie ma, których już nie pamiętamy. A to, o czym mówimy dzisiaj, to z tych rzeczy bardzo wiele jest. Ale są tutaj też takie historie zagmatwane.

- Mówię nie tylko o stanie faktycznym - dodaje Joanna Filipczyk. - Opowiadamy o tym jak to wszystko się rodziło, jakie były pomysły, jakie były koncepcje. Jak był pomysł, żeby stanął tutaj motel na 300 miejsc. Żeby stanął tutaj dziesięciopiętrowy hotel. Żeby ulica Ozimska była "Trasą W-Z" opolską. To wszystko, może na szczęście, nie zostało zrealizowane. Protestowano wtedy, żeby mieszać tę kulturę wysoką właśnie z taką, jak się wtedy wydawało, niską funkcją handlową.

Spotkanie odbyło się przed galerią i było tłumaczone na język migowy. Imprezy związane z Festiwalem Placu Teatralnego w Opolu potrwają do 11 września. Radio Opole jest patronem medialnym tego wydarzenia.
Joanna FIlipczyk cz. 1
Joanna Filipczyk cz. 2

Kultura i rozrywka

2021-07-24, godz. 15:25 Pałac Rozkochów stanie się miejscem niecodziennego recitalu 'Recital kameralny na roboczo' na terenie Pałacu Rozkochów, niedaleko Głogówka, proponują na niedzielne (25.07) popołudnie artyści związani z Opolszczyzną… » więcej 2021-07-23, godz. 18:00 Międzynarodowa Akademia Wiolonczelowa: przed nami wiolonczela na jazzowo Klasycznie, tanecznie, kontemplacyjnie czy jazzowo - w takich odsłonach można odkrywać muzykę wiolonczelową lub z udziałem wiolonczeli w ramach festiwalowej… » więcej 2021-07-23, godz. 11:29 Nysa: przed nami koncert pamięci Janusza Toczka 'Budzimy się w słowach' - to tytuł koncertu, który odbędzie dziś (23.07) wieczorem w Nysie. » więcej 2021-07-22, godz. 20:00 Współpraca pełną parą! GSW i UO podpisały umowę Uniwersytet Opolski i Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu podpisały umowę o współpracy. Obie instytucje realizują wspólne inicjatywy od ponad dwóch dekad… » więcej 2021-07-22, godz. 17:30 Biegun Ciepła - nowy projekt artystyczny GSW W Prószkowie trwają przygotowania do nowego projektu artystycznego zatytułowanego 'Biegun ciepła'. Podczas Polsko-Niemieckiego Festiwalu Sztuki odbędą się… » więcej 2021-07-22, godz. 15:00 "Lee Schubienik" w OPO. Spotkanie autorskie z Aleksandrą Konefał O książce 'Lee Schubienik' opowiedziała w klubokawiarni OPO w Opolu Aleksandra Konefał. To debiut na rynku wydawniczym opolskiej autorki, która podczas spotkania… » więcej 2021-07-22, godz. 13:00 Dzieła Chopina na 8 rąk i 4 smyczki zabrzmiały na inauguracji Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej w Nysie [ZDJ… Dzieła Fryderyka Chopina w opracowaniach Piotra Mossa, Sabiny Meck i Leszka Kołodziejskiego na cztery wiolonczele zabrzmiały premierowo podczas koncertu otwierającego… » więcej 2021-07-22, godz. 11:15 Ruszyły zapisy do Festiwalu Polskiej Piosenki "Kryształowy Kamerton" Powstał nowy przegląd skierowany do artystów piosenki autorskiej. Jesienią odbędzie się I Festiwal Polskiej Piosenki 'Kryształowy Kamerton' 2021 w Warszawie… » więcej 2021-07-21, godz. 19:54 Koncertem syberyjskiego barda rozpoczął się "Sputnik nad Opolem" [ZDJĘCIA] Evgen Malinowski rozpoczął swoim recitalem 6. Sputnik nad Opolem. Przegląd filmów rosyjskich połączony jest z koncertem i spotkaniami autorskimi. » więcej 2021-07-21, godz. 18:00 Kryminał na lato na antenie Radia Opole. To będzie "Ostre cięcie" [ZDJĘCIA] Radio Opole przygotowało dla słuchaczy na lato nową powieść w odcinkach. Będzie to radiowa adaptacja książki 'Ostre cięcie' Adama Budzika. Autor pochodzi… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »