Radio Opole » Kultura i rozrywka
2021-06-02, 20:00 Autor: Daniel Klimczak

Zespół Mazowsze zaprezentował szczegóły tegorocznego ogólnopolskiego konkursu wokalnego. Przesłuchania odbędą się w Nysie

Zespół Mazowsze będzie szukał talentów w Nysie [fot. NDK]
Zespół Mazowsze będzie szukał talentów w Nysie [fot. NDK]
Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” zaprezentował dziś (02.06) szczegóły wojewódzkiego etapu II edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Jopka. Jedyne w naszym regionie przesłuchania w jego ramach odbędą się jesienią w Nysie.
Zainteresowani mogą już zgłaszać chęć udziału w eliminacjach. Wymagane będzie wykonanie co najmniej jednego z dwóch przygotowanych wcześniej utworów Mazowsza. Dyrektor zespołu Jacek Boniecki podpowiada, że oprócz samego talentu wykonawców pod uwagę będzie brany także dobór repertuaru.

- Mamy już doświadczenia z I edycji, na podstawie których możemy powiedzieć, że jeżeli przystępuje się do konkursu, to jedna jest zasada. To nie utwór znany decyduje o powodzeniu, tylko utwór, który my dobrze czujemy i świetnie go wykonamy, w którym najpełniej się wypowiemy. To jest w zasadzie pierwszy stopień do sukcesu. Wybierajmy utwór, który my kochamy, jaki nam się najlepiej śpiewa - przekonuje.

Uczestnicy będą rywalizować w czterech kategoriach wiekowych. Czasu na przygotowanie się do prezentacji jest sporo, gdyż przesłuchania będą się odbywać między 24 a 26 października. Dyrektor Nyskiego Domu Kultury Marek Kędzierski przyznaje, że dla kierowanej przez niego placówki to spore wyróżnienie, że będzie ona mogła ponownie współpracować z jednym z najbardziej utytułowanych tego typu zespołów w Polsce.

- To jest wizytówka naszego kraju. To, że dom kultury z Nysy jest wybrany jako partner do współpracy, sama ta rzecz jest nobilitująca. Ale to też nie jest bez powodu - Nysa jest rozśpiewana, roztańczona, Nysa jest bardzo aktywna - wyjaśnia.

Osoby, które pomyślnie przejdą pierwszy etap, zostaną zakwalifikowane do udziału w konkursie na szczeblu ogólnokrajowym, który pod koniec listopada odbędzie się w siedzibie zespołu w Otrębusach pod Warszawą. Na najlepszych będą czekać nagrody o łącznej wartości ponad 80 tysięcy złotych.
Jacek Boniecki
Marek Kędzierski

Kultura i rozrywka

2021-07-27, godz. 19:32 Dwa koncerty na finał festiwalowej części 8. Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej w Nysie Występami zespołu Polish Cello Quartet, uczestników kursu i zaproszonych gości zakończy się w środę (28.07) festiwalowa część 8. Międzynarodowej Akademii… » więcej 2021-07-27, godz. 15:33 Panorama Opola, jakiej nie znamy. Przy Zamku Górnym powstaje mural przedstawiający XIX-wieczny wizerunek miasta W Opolu powstaje kolejny mural. Tym razem nie jest on związany z tematyką muzyczną ani literacką. Będzie pokazywał panoramę miasta z początków XIX wieku… » więcej 2021-07-27, godz. 14:12 MAW w Nysie: koncert "Late Night Bach" tradycyjnie i z nowymi elementami Późnowieczorny, poniedziałkowy (27.07) koncert 'Late Night Bach' zorganizowany w ramach 8. Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej (MAW), jak co roku, przyciągnął… » więcej 2021-07-27, godz. 11:30 Plenerowa wystawa poświęcona powstaniom śląskim przeniesie się na kluczborski rynek Kluczbork to kolejne miasto po Opolu, Nysie i Zakopanem, gdzie będzie można oglądać wystawę plenerową 'Setna rocznica III Powstania Śląskiego - Panorama… » więcej 2021-07-27, godz. 06:54 Pałac Rozkochów: odbudowa zabytku idzie w parze z budowaniem życia kulturalnego [ZDJĘCIA] Połączenie próby otwartej i mniej formalnego recitalu czyli 'Recital kameralny na roboczo' zaproponowali w miniony weekend (25.07) w Rozkochowie artyści pochodzący… » więcej 2021-07-26, godz. 13:28 Przed nami nocne, wiolonczelowe granie - "Late Night Bach" już dziś (26.07) w Nysie Wiolonczelowa muzyka Johanna Sebastiana Bacha zabrzmi dziś (26.07) wieczorową porą w barokowych wnętrzach Kościoła pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła… » więcej 2021-07-25, godz. 12:57 MAW w Nysie: publiczność zachwycona jazzowym występem w Bastionie św. Jadwigi [ZDJĘCIA] Sporym zainteresowaniem i pozytywnym odbiorem cieszył się sobotni (24.07) koncert jazzowy 8. Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej (MAW). Tym razem jednak… » więcej 2021-07-24, godz. 15:25 Pałac Rozkochów stanie się miejscem niecodziennego recitalu 'Recital kameralny na roboczo' na terenie Pałacu Rozkochów, niedaleko Głogówka, proponują na niedzielne (25.07) popołudnie artyści związani z Opolszczyzną… » więcej 2021-07-23, godz. 18:00 Międzynarodowa Akademia Wiolonczelowa: przed nami wiolonczela na jazzowo Klasycznie, tanecznie, kontemplacyjnie czy jazzowo - w takich odsłonach można odkrywać muzykę wiolonczelową lub z udziałem wiolonczeli w ramach festiwalowej… » więcej 2021-07-23, godz. 11:29 Nysa: przed nami koncert pamięci Janusza Toczka 'Budzimy się w słowach' - to tytuł koncertu, który odbędzie dziś (23.07) wieczorem w Nysie. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »