Radio Opole » Kultura i rozrywka
2021-05-29, 17:00 Autor: Mariusz Majeran

Teatr Nie Teraz przedstawi sztukę o ludobójstwie na polskiej ludności na Kresach Wschodnich

Ballada o Wołyniu - Teatr Nie Teraz [materiały prasowe teatru]
Ballada o Wołyniu - Teatr Nie Teraz [materiały prasowe teatru]
Ballada o Wołyniu - Teatr Nie Teraz [materiały prasowe teatru]
Ballada o Wołyniu - Teatr Nie Teraz [materiały prasowe teatru]
Niezwykle trudny temat zbrodni wołyńskiej porusza w spektaklu "Ballada wołyńska" Tomasz Antonii Żak, dyrektor Teatru Nie Teraz.
- Tytuł może być mylący, bo ballada kojarzy się z czymś lekkim, miłym i przyjemnym - mówi reżyser przedstawienia Tomasz Antonii Żak. - Tymczasem tutaj stoimy w dość mocnym kontraście estetycznym i niestety historycznym, ponieważ opowiadamy o Wołyniu. A Wołyń, ziemia - jak to się mówi - kwitnąca jabłoniami, jednak spłynęła krwią. I właśnie z tą krwią kojarzy się słowo Wołyń.

- Do przedstawienia podchodzę emocjonalnie, bo mam korzenie wołyńskie - dodaje reżyser. - I sam spektakl dla mnie jest takim swoistym rozliczaniem się, opowiadaniem o jakimś fragmencie losów mojej rodziny. I to, czego dokonali tam ukraińscy nacjonaliści na Polakach, bardzo mocno dotknęło też moją rodzinę. I ten spektakl, który powstał, dokładnie dziesięć lat temu miał swoją premierę, jest też taką swoistą moją artystyczną odpowiedzią na to, co w nas zostało.

Przedstawienie będziemy mogli zobaczyć dzięki Opolskiemu Oddziałowi IPN w niedzielę (30.05) w Kluczborskim Domu Kultury o godzinie 18.00. Wstęp wolny, obowiązuje wcześniejsza rezerwacja w KDK. Radio Opole jest patronem medialnym wydarzenia.

Przedstawienie będzie wystawione także w sobotę (29.05) na zaproszenie burmistrza Olesna w MDK w Oleśnie. Bezpłatne wejściówki są do odebrania w sekretariacie domu kultury.
Tomasz Antonii Żak cz. 1
Tomasz Antonii Żak cz. 2

Kultura i rozrywka

2021-07-30, godz. 19:30 Zespół Clock Machine zagra na Letniej Scenie NCPP W opolskim amfiteatrze w ramach Letniej Sceny NCPP wystąpi krakowska formacja Clock Machine. Ze względu na obostrzenia pandemiczne koncert odbędzie się na… » więcej 2021-07-30, godz. 16:23 58. KFPP: Sabina Szewczyk wygrała opolskie eliminacje do Debiutów i powalczy o Karolinkę Opolskie jury ogłosiło zwycięzcę eliminacji do festiwalowego koncertu Debiutów. Na deskach opolskiego amfiteatru wystąpi Sabina Szewczyk, która zaśpiewa… » więcej 2021-07-30, godz. 09:00 58. KFPP: Wiemy, kto zaśpiewa w koncercie Premier i w Debiutach Telewizja Polska wybrała wykonawców, których usłyszymy podczas 58. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu w koncertach Premier i Debiutów. Zakończył… » więcej 2021-07-30, godz. 08:53 Historia na żywo w Galerii Sztuki w Leśnicy Leśnicki Ośrodek Kultury i Kozielskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej zapraszają dzisiaj (30.07) o 19:00 na spotkanie z historią w Galerii Sztuki… » więcej 2021-07-29, godz. 18:30 Wraca Opolskie Granie. "Umawiamy się na jakąś konkretną piosenkę i gramy" Po przerwie spowodowanej ograniczeniami pandemicznymi wraca do Opola oddolna inicjatywa artystyczna 'Opolskie granie'. Muzykujący Opolanie spotykają się w opolskich… » więcej 2021-07-29, godz. 16:45 Uliczni artyści wracają do Opola. Przed nami III Festiwal Zdarzeń Artystycznych To ma być jedno z bardziej kolorowych wydarzeń w regionie, a na jego uczestników będzie można natknąć się właściwie w każdym zakątku starej części… » więcej 2021-07-29, godz. 15:00 Kryminalny sierpień w Radiu Opole? Od poniedziałku na naszej antenie nowa powieść "Ostre cięcie" Drugą część wakacji rozpoczynamy powieścią radiową Adama Budzika 'Ostre cięcie'. Akcja tej książki toczy się w Opolu i jest klasycznym kryminałem… » więcej 2021-07-29, godz. 14:09 MAW w Nysie: festiwal dobiegł końca, trwają ostatnie lekcje w klasach mistrzowskich [ZDJĘCIA] Występami zespołów wiolonczelowych złożonych z uczestników kursu zakończyła się w środę (28.07) festiwalowa część 8. Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej… » więcej 2021-07-28, godz. 18:00 Muzeum Wsi Opolskiej zaprasza na lekcje przyrodnicze i bezpłatne warsztaty Lekcje przyrodnicze i bezpłatne warsztaty ekologiczne proponuje Muzeum Wsi Opolskiej. Zajęcia zostaną zorganizowane w najbliższy weekend (31.07-01.08) w ramach… » więcej 2021-07-28, godz. 16:53 W połowie sierpnia ruszy Festiwalowe Radio Opole. Zapraszamy do słuchania! Zanim artyści wystąpią na deskach opolskiego amfiteatru w ramach 58. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, to nasza rozgłośnia proponuje miłośnikom… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »