Radio Opole » Kultura i rozrywka
2021-05-22, 21:47 Autor: Mariusz Majeran

Po premierze w opolskich lalkach: nowe odczytanie romantycznych tekstów

Premiera monodramu Anny Wieczorek w OTLiA [fot. Mariusz Majeran]
Premiera monodramu Anny Wieczorek w OTLiA [fot. Mariusz Majeran]
Premiera monodramu Anny Wieczorek w OTLiA [fot. Mariusz Majeran]
Premiera monodramu Anny Wieczorek w OTLiA [fot. Mariusz Majeran]
Premiera monodramu Anny Wieczorek w OTLiA [fot. Mariusz Majeran]
Premiera monodramu Anny Wieczorek w OTLiA [fot. Mariusz Majeran]
Opolski Teatr Lalki i Aktora zaprosił na prapremierę sztuki "Uciec od rozpaczy. Życie romantyczne zamknięte w monodramie" ograniczoną liczbę widzów.
W monodramie gra Anna Wieczorek, która jest również autorką scenariusza i współreżyserką przedstawienia.

- Odegrałam kilka ról w tym przedstawieniu - dodaje Wieczorek. - Starałam się to jakoś połączyć i sama ze sobą też jakoś rozmawiać, żeby ze sobą poustalać pewne rzeczy. Jest to bardzo trudne, ale również bardzo twórcze.

- Zawsze chciałam pokazać tę twórczość innym - podkreśla aktorka. - Sztuka jest o ucieczce, o rozpaczy. O tym, że w XIX wieku wielcy, którzy mówią takim głosem, który wydaje się nam niezrozumiały. Inny niż nasz, że oni też mówią to, co czujemy teraz. Co czuje młody człowiek, co czuje człowiek dojrzały. To, co czuje nawet jakieś smutne i przygnębione dziecko, jak w tym spektaklu jest to zaznaczone. Innymi słowy staram się odpowiedzieć na pytanie: jak z tą rozpaczą i smutkiem sobie radzić? A może jak bardziej sobie z nim pogodzić i zaprzyjaźnić?

- Scenografia powstała podczas rozmów z reżyserkami - dodaje scenografka. - Scenografię, która również "gra" w sztuce przygotowała Katarzyna Leks. - Scenografia jest rzeczywiście minimalistyczna. Jest jakimś takim ucieleśnieniem tej rozpaczy. Abstrakcyjność tej scenografii może każdemu widzowi pozwolić na dołożenie własnej interpretacji.

Drugą reżyserką przedstawienia jest Dorota Bator. Muzykę skomponowała Magdalena Gowra.

Teatr powrócił po pandemicznej przerwie prapremierą tego monodramatu a 26 czerwca premiera "Balladyny".
Anna Wieczorek cz. 1
Anna Wieczorek cz. 2
Katarzyna Leks

Kultura i rozrywka

2021-09-17, godz. 20:00 Słoneczna Italia w obrazie i na fotografii w Muzeum Uniwersytetu Opolskiego [ZDJĘCIA] Miłośnicy słonecznych Włoch, a także obrazów i fotografii będą zadowoleni z wystawy dostępnej w Muzeum Uniwersytetu Opolskiego. Ekspozycja zatytułowana… » więcej 2021-09-17, godz. 18:00 Pieczenie placków drwala, robienie ziołowych kadzideł czy tworzenie soli kąpielowej? Sobota z jarmarkiem w grodzie… Przeróżne warsztaty rękodzielnicze i kulinarne, występy muzyczne oraz degustacja potraw regionalnych. Tak w dużym skrócie w sobotę (18.09) będzie wyglądać… » więcej 2021-09-17, godz. 16:30 Nowa wystawa historyczna przed budynkiem Archiwum Państwowego [ZDJĘCIA] Archiwum Państwowe w Opolu, wraz z Polskim Towarzystwem Historycznym w Opolu, przygotowało wystawę czasowa zatytułowaną 'Mówiące znaki władzy'. Na planszach… » więcej 2021-09-17, godz. 14:30 Głogówek: od soboty rozpoczyna się muzyczne święto spod znaku Beethovena 6 koncertów, w tym występy 3 orkiestr, 2 recitale fortepianowe i zróżnicowany repertuar, w którym nie zabraknie dzieł znanych i cenionych, jak choćby koncert… » więcej 2021-09-17, godz. 12:00 45. OKT: dziś premiera przedstawienia "Amator 2020" naszego rodzimego teatru Teatr Opole w koprodukcji z Teatrem Śląskim w Katowicach przy okazji 45. Opolskich Konfrontacji Teatralnych 'Klasyka żywa' przedstawi opolską premierę przedstawienia… » więcej 2021-09-17, godz. 10:00 Jury 23. Oleskiego Konkursu Fotograficznego do końca października czeka na zdjęcia amatorów Można już zgłaszać zdjęcia do 23. Oleskiego Konkursu Fotograficznego. Jak co roku, mogą wziąć w nim udział ludzie z całej Polski. » więcej 2021-09-16, godz. 21:10 Opo Festival zamiast Opole Songwriters Festival. Pierwsze koncerty w ścisłym centrum miasta już w piątek i sobotę Przed nami pierwszy weekend z Opo Festival, czyli klubową wersją Opole Songwriters Festival. Jednym z głównych celów jest promocja muzyki alternatywnej. » więcej 2021-09-16, godz. 19:00 Sto fotografii sprzed stu lat na wystawie w opolskim skansenie Muzeum Wsi Opolskiej zaprasza na otwarcie wystawy, która jest pokłosiem badań historycznych i wywołania stu fotografii utrwalonych na szklanych kliszach przez… » więcej 2021-09-16, godz. 16:30 Muzyka organowa zabrzmi w Nowej Cerekwi w ramach międzynarodowego festiwalu Kurs mistrzowski z udziałem wybitnego czeskiego organisty, zakończony koncertem, odbędzie się w piątek (17.09) w Nowej Cerekwi, w ramach 6. Międzynarodowego… » więcej 2021-09-16, godz. 14:00 45. OKT: wystawa fotograficzna towarzysząca konfrontacjom [ZDJĘCIA] W tym roku Opolskie Konfrontacje Teatralnie nie wychodzą poza Teatr Opole. Wyjątkiem jest wystawa fotograficzna na placu Teatralnym. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »