Radio Opole » Kultura i rozrywka
2021-05-20, 19:45 Autor: Mariusz Majeran

Opolskie Lalki ruszają po pandemicznej przerwie z premierowym spektaklem

Anna Wieczorek [fot. Mariusz Majeran]
Anna Wieczorek [fot. Mariusz Majeran]
Opolski Teatr Lalki i Aktora wznawia działalność z udziałem publiczności. W najbliższą sobotę (22.05) widzowie zobaczą premierowe przedstawienie. Będzie to monodram w wykonaniu Anny Wieczorek "Uciec od rozpaczy. Życie romantyczne zamknięte w monodramie".
- To sztuka oparta na literaturze romantycznej - podkreśla Anna Wieczorek, współreżyserka, autorka scenariusza i aktorka premierowej sztuki. - Ja mam też na swoim koncie przygodę na Uniwersytecie Jagiellońskim na Filologii Polskiej. Studiowałam tam i ten romantyzm zawsze mi towarzyszył. Pisałam pracę licencjacką z romantyzmu. Były oczywiście różne drogi z doborem tekstu. Ja zdecydowałam się jednak na dobór tych, które występują w kanonie lektur szkolnych. Żeby też tym licealistom przybliżyć trochę literaturę romantyczną. I przede wszystkim pokazać, że ona nie musi być tylko polityczna, historyczna i uwikłana w konteksty, tylko przede wszystkim też o człowieku.

- Ważną rolę w przedstawieniu odgrywa także muzyka - dodaje jej autorka Magdalena Gorwa. - Na pewno chciałyśmy uwspółcześnić nasz spektakl głównie poprzez muzykę, ponieważ jednak teksty są romantyków, są dość stare. Chciałyśmy młodym ludziom przybliżyć to. Trochę będzie techno, trochę będzie ambientów.

Drugą reżyserką jest Dorota Bator, za scenografię odpowiada Katarzyna Leks. Scenariusz - Anna Wieczorek na podstawie tekstów Antoniego Malczewskiego, Adama Mickiewicza, Zygmunta Krasińskiego i Juliusza Słowackiego.

Prapremiera w najbliższą sobotę (22.05) na Małej Scenie. Sztuka trwa godzinę i dziesięć minut i jest przeznaczona dla widza od 13. roku życia.
Anna Wieczorek
Magdalena Gorwa

Kultura i rozrywka

2021-07-27, godz. 06:54 Pałac Rozkochów: odbudowa zabytku idzie w parze z budowaniem życia kulturalnego [ZDJĘCIA] Połączenie próby otwartej i mniej formalnego recitalu czyli 'Recital kameralny na roboczo' zaproponowali w miniony weekend (25.07) w Rozkochowie artyści pochodzący… » więcej 2021-07-26, godz. 13:28 Przed nami nocne, wiolonczelowe granie - "Late Night Bach" już dziś (26.07) w Nysie Wiolonczelowa muzyka Johanna Sebastiana Bacha zabrzmi dziś (26.07) wieczorową porą w barokowych wnętrzach Kościoła pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła… » więcej 2021-07-25, godz. 12:57 MAW w Nysie: publiczność zachwycona jazzowym występem w Bastionie św. Jadwigi [ZDJĘCIA] Sporym zainteresowaniem i pozytywnym odbiorem cieszył się sobotni (24.07) koncert jazzowy 8. Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej (MAW). Tym razem jednak… » więcej 2021-07-24, godz. 15:25 Pałac Rozkochów stanie się miejscem niecodziennego recitalu 'Recital kameralny na roboczo' na terenie Pałacu Rozkochów, niedaleko Głogówka, proponują na niedzielne (25.07) popołudnie artyści związani z Opolszczyzną… » więcej 2021-07-23, godz. 18:00 Międzynarodowa Akademia Wiolonczelowa: przed nami wiolonczela na jazzowo Klasycznie, tanecznie, kontemplacyjnie czy jazzowo - w takich odsłonach można odkrywać muzykę wiolonczelową lub z udziałem wiolonczeli w ramach festiwalowej… » więcej 2021-07-23, godz. 11:29 Nysa: przed nami koncert pamięci Janusza Toczka 'Budzimy się w słowach' - to tytuł koncertu, który odbędzie dziś (23.07) wieczorem w Nysie. » więcej 2021-07-22, godz. 20:00 Współpraca pełną parą! GSW i UO podpisały umowę Uniwersytet Opolski i Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu podpisały umowę o współpracy. Obie instytucje realizują wspólne inicjatywy od ponad dwóch dekad… » więcej 2021-07-22, godz. 17:30 Biegun Ciepła - nowy projekt artystyczny GSW W Prószkowie trwają przygotowania do nowego projektu artystycznego zatytułowanego 'Biegun ciepła'. Podczas Polsko-Niemieckiego Festiwalu Sztuki odbędą się… » więcej 2021-07-22, godz. 15:00 "Lee Schubienik" w OPO. Spotkanie autorskie z Aleksandrą Konefał O książce 'Lee Schubienik' opowiedziała w klubokawiarni OPO w Opolu Aleksandra Konefał. To debiut na rynku wydawniczym opolskiej autorki, która podczas spotkania… » więcej 2021-07-22, godz. 13:00 Dzieła Chopina na 8 rąk i 4 smyczki zabrzmiały na inauguracji Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej w Nysie [ZDJ… Dzieła Fryderyka Chopina w opracowaniach Piotra Mossa, Sabiny Meck i Leszka Kołodziejskiego na cztery wiolonczele zabrzmiały premierowo podczas koncertu otwierającego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »