Radio Opole » Kultura i rozrywka
2021-05-14, 15:30 Autor: Wiktoria Konieczna

Jakie atrakcje czekają na zwiedzających podczas sobotniej Nocy Muzeów?

Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu [fot. Daniel Klimczak]
Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu [fot. Daniel Klimczak]
Swoje drzwi otwiera jutro (15.05)  m.in. Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu. Zwiedzający będą mieli okazję zobaczyć wszystkie stałe wystawy oraz jeden, wyjątkowy eksponat przechowywany do tej pory w magazynie Działu Historii. Mowa o zeszycie do matematyki brzeskiego księcia Jana Chrystiana z 1607 roku. Nocne zwiedzanie Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu potrwa od 21.00 do północy.
Z kolei Muzeum im. Jana Dzierżona w Kluczborku zaprasza odwiedzających na wystawy poświęcone m.in. sztuce współczesnej. O szczegółach mówi Izabella Gomułkiewicz, dyrektor muzeum.

- Będziemy prezentować trzy ekspozycje ze sztuki współczesnej. Pierwsza z nich "Alfabet Pana Bronisława". To wystawa poświęcona nestorowi kluczborskich i opolskich artystów, plastyków Bronisławowi Gniazdowskiemu. Będzie także przedpremierowy pokaz, ponieważ w niedzielę (16.05) rusza wystawa malarstwa i grafiki Macieja Knapy. W programie również nasza wystawa "Otwórz się na sztukę", która jest złożona z wyciągniętych z czeluści magazynów dzieł z kolekcji sztuki współczesnej - dodaje Gomułkiewicz.
Kluczborska Noc Muzeum rozpoczyna się o godzinie 18.00 i potrwa do 22.00. W sieci dostępny jest wirtualny spacer po muzeum oraz prezentacja o Bronisławie Gniazdowskim.

Natomiast Muzeum Diecezjalne w Opolu zaprasza wyłącznie na stronę internetową i do mediów społecznościowych. W programie prezentacje i spotkania pod hasłem „W koronie i sukience. O wizerunkach maryjnych z diecezji i świata”. Działania online proponuje również Muzeum Uniwersytetu Opolskiego. O godzinie 19.00 rozpocznie się wykład dr hab. Mariusza Patelskiego „Cenzura w PRL”, a o 20.00 premierowe projekcje archiwalnych filmów ze zbiorów muzeum.

Wstęp do obiektów w ramach Nocy Muzeów jest bezpłatny. Warto pamiętać, że instytucje nadal funkcjonują w reżimie sanitarnym.

Dodajmy, że program 13. Nocy Muzeów dostępny jest na stronie nocmuzeow.opole.pl oraz stronach poszczególnych placówek w regionie.
Izabella Gomułkiewicz

Kultura i rozrywka

2021-06-13, godz. 18:00 Dawna historia w opolskim skansenie na wyciągnięcie ręki [ZDJĘCIA] W sobotę (12.06) tłumy, a w niedzielę trochę mniej turystów odwiedziło Muzeum Wsi Opolskiej. Pracownicy merytoryczni opowiadali o wystawach, którymi się… » więcej 2021-06-13, godz. 15:00 Kultura w odpowiednim standardzie. Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Głogówku czeka kapitalny remont Energooszczędny, ekologiczny, funkcjonalny i przyjazny - taki po remoncie ma być Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Głogówku. Gmina na modernizację obiektu… » więcej 2021-06-13, godz. 10:00 Gniewomir Tomczyk nagrywa koncert w Studiu M im. SBB Radia Opole. "To miejsce jest magiczne" [ZDJĘCIA] Gniewomir Tomczyk wraz z zespołem nagrywa koncert w Studiu M imienia SBB w siedzibie Radia Opole. Wydarzenie będzie promować trzecią autorską płytę perkusisty… » więcej 2021-06-13, godz. 09:45 Przed nami wyczekiwana inauguracja 36. Kluczborskich Koncertów Muzyki Organowej i Kameralnej Zabytkowe organy kościoła ewangelickiego w Kluczborku zabrzmią w niedzielę (13.06) na inauguracji 36. festiwalu Kluczborskie Koncerty Muzyki Organowej i Kameralnej… » więcej 2021-06-12, godz. 19:57 Opolanie wysłuchali najpiękniejszych polskich piosenek w Filharmonii Opolskiej [ZDJECIA] Koncert 'Uciekaj moje serce' przyciągnął miłośników piosenki w różnym wieku. Na scenie wystąpili soliści z towarzyszeniem zespołu Take Style i Orkiestry… » więcej 2021-06-12, godz. 19:00 "Muzyczna trzynastka" zainspiruje w czerwcu dwoma koncertami organowymi w opolskiej katedrze Łukasz Sadło, absolwent Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej (DIMK) w Opolu oraz Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach wystąpi w niedzielę… » więcej 2021-06-12, godz. 18:30 5. Festiwal Książki na półmetku. Czytelnicy nie zawiedli, choć aura jest kapryśna [ZDJĘCIA, FILM] Za nami pierwszy dzień spotkań z autorami najciekawszych książek w tym roku. Sobotę można nazwać 'dniem opolskim', bo na festiwalu goszczą twórcy związani… » więcej 2021-06-12, godz. 15:15 Przed nami niecodzienny koncert w zabytkowym kościele w Bogacicy Muzyka dawna i oparte na niej współczesne improwizacje, a do tego połączenie głosów wokalnych i historycznych instrumentów - taka gratka na miłośników… » więcej 2021-06-12, godz. 13:00 Święto książki trwa. Koncert Zakuka ze względu na pogodę zwieńczy trzeci dzień 5. Festiwalu Książki w Opolu Drugi dzień 5 Festiwalu Książki miał zwieńczyć koncert zespołu Zakuka. Ze względu na warunki atmosferyczne koncert zostaje przeniesiony na jutro. Tym to… » więcej 2021-06-12, godz. 10:45 Opolskie Spotkania Fantastyczne w sobotę opanują Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Opolu W ubiegłym roku ze względu na pandemię organizatorzy, Opolski Klub Fantastyki, musieli odwołać święto fantastyki w Opolu. Sobota (12.06) to dzień, w którym… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »