Radio Opole » Kultura i rozrywka
2021-05-14, 15:30 Autor: Wiktoria Konieczna

Jakie atrakcje czekają na zwiedzających podczas sobotniej Nocy Muzeów?

Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu [fot. Daniel Klimczak]
Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu [fot. Daniel Klimczak]
Swoje drzwi otwiera jutro (15.05)  m.in. Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu. Zwiedzający będą mieli okazję zobaczyć wszystkie stałe wystawy oraz jeden, wyjątkowy eksponat przechowywany do tej pory w magazynie Działu Historii. Mowa o zeszycie do matematyki brzeskiego księcia Jana Chrystiana z 1607 roku. Nocne zwiedzanie Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu potrwa od 21.00 do północy.
Z kolei Muzeum im. Jana Dzierżona w Kluczborku zaprasza odwiedzających na wystawy poświęcone m.in. sztuce współczesnej. O szczegółach mówi Izabella Gomułkiewicz, dyrektor muzeum.

- Będziemy prezentować trzy ekspozycje ze sztuki współczesnej. Pierwsza z nich "Alfabet Pana Bronisława". To wystawa poświęcona nestorowi kluczborskich i opolskich artystów, plastyków Bronisławowi Gniazdowskiemu. Będzie także przedpremierowy pokaz, ponieważ w niedzielę (16.05) rusza wystawa malarstwa i grafiki Macieja Knapy. W programie również nasza wystawa "Otwórz się na sztukę", która jest złożona z wyciągniętych z czeluści magazynów dzieł z kolekcji sztuki współczesnej - dodaje Gomułkiewicz.
Kluczborska Noc Muzeum rozpoczyna się o godzinie 18.00 i potrwa do 22.00. W sieci dostępny jest wirtualny spacer po muzeum oraz prezentacja o Bronisławie Gniazdowskim.

Natomiast Muzeum Diecezjalne w Opolu zaprasza wyłącznie na stronę internetową i do mediów społecznościowych. W programie prezentacje i spotkania pod hasłem „W koronie i sukience. O wizerunkach maryjnych z diecezji i świata”. Działania online proponuje również Muzeum Uniwersytetu Opolskiego. O godzinie 19.00 rozpocznie się wykład dr hab. Mariusza Patelskiego „Cenzura w PRL”, a o 20.00 premierowe projekcje archiwalnych filmów ze zbiorów muzeum.

Wstęp do obiektów w ramach Nocy Muzeów jest bezpłatny. Warto pamiętać, że instytucje nadal funkcjonują w reżimie sanitarnym.

Dodajmy, że program 13. Nocy Muzeów dostępny jest na stronie nocmuzeow.opole.pl oraz stronach poszczególnych placówek w regionie.
Izabella Gomułkiewicz

Kultura i rozrywka

2021-10-23, godz. 08:00 Stereotypy i pomówienia kiedyś a teraz. Dzisiaj premiera filmu dokumentalnego "Od pomówienia do spalenia" w Nysie XVII i XVIII wiek, Księstwo Nyskie, historie dziewcząt i kobiet. To są realia filmu dokumentalnego pt. 'Od pomówienia do spalenia', który dzisiaj (23.10)… » więcej 2021-10-22, godz. 17:33 Finał debat oksfordzkich CMJW. Zwycięzcami uczniowie katolickiego liceum z Opola Katolickie Liceum Ogólnokształcące w Opolu zwyciężyło w finałowej debacie oksfordzkiej. Organizatorem było Centralne Muzeum Jeńców Wojennych przy wsparciu… » więcej 2021-10-22, godz. 14:18 Wieczór z planszówkami w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu wraz z portalem Graszki.pl organizuje spotkanie z grami planszowymi. Uczestnicy będą mieli do wyboru zarówno gry tradycyjne… » więcej 2021-10-22, godz. 10:15 Opolscy filharmonicy wystąpią pod batutą maestro Wita. Wcześniej jednak proponujemy spotkanie autorskie [FILM] Orkiestra symfoniczna wystąpi pod batutą prof. Antoniego Wita. Przed nami piątkowy (22.10) koncert w Filharmonii Opolskiej w ramach cyklu Strefa Gwiazd. Zaproszony… » więcej 2021-10-21, godz. 20:43 Kolejna premiera "Kresowej Atlantydy". "Rozmowy z profesorem są powrotem do dzieciństwa" Broniły one granic Rzeczpospolitej Obojga Narodów przed inwazją, głównie islamu. Mowa o twierdzach kresowych - Kamieńcu Podolskim, Chocimiu czy Trembowli… » więcej 2021-10-21, godz. 19:14 Opole: najzdolniejsi uczniowie nagrodzeni. Prezydent wręczył im stypendia Po raz 30. uczniowie opolskich szkół artystycznych otrzymali stypendia prezydenta Opola. W tym roku opolski ratusz przyznał ich 10, z czego 4 należą do młodzieży… » więcej 2021-10-21, godz. 18:07 Młodzi mają głos w teatrze? Powstanie młodzieżowa rada Młodzieżowa rada programowa powstanie w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Nabór prowadzi utworzone tam, po gruntownym remoncie placówki, Centrum Edukacji… » więcej 2021-10-21, godz. 15:30 Uczcili pamięć ofiar obozu Blechhammer, filii KL Auschwitz [ZDJĘCIA] Pamięć więzionych i pomordowanych w dawnym niemieckim nazistowskim obozie pracy Blechhammer uczczono dzisiaj (21.10) otwierając poświęconą im wystawę… » więcej 2021-10-21, godz. 12:15 Opole: już dziś - "Przystanek Historia" - o czynie braci Kowalczyków Minęło 50 lat od czynu braci Kowalczyków, czyli zdetonowania ładunków wybuchowych w auli dawnej Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu w przeddzień uroczystości… » więcej 2021-10-21, godz. 10:00 Te kresowe twierdze weszły do kanonu narodowej legendy Nazywano je „przedmurzem chrześcijaństwa”. Przez wieki broniły wschodnich rubieży Rzeczpospolitej przed islamem i kozactwem. „Twierdze Rzeczpospolitej”… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »