Radio Opole » Kultura i rozrywka
2021-04-30, 16:59 Autor: Daniel Klimczak

Muzeum Dziedzictwa i Kultury Kresów jednak powstanie w Brzegu. Dziś podpisano w tej sprawie list intencyjny. "Mamy gwarancję od ministra"

Gymnasium Illustre w Brzegu [fot. Daniel Klimczak]
Gymnasium Illustre w Brzegu [fot. Daniel Klimczak]
Podpisanie listu intencyjnego w sprawie przekazania budynku pod działalność muzeum [fot. Daniel Klimczak]
Podpisanie listu intencyjnego w sprawie przekazania budynku pod działalność muzeum [fot. Daniel Klimczak]
Podpisanie listu intencyjnego w sprawie przekazania budynku pod działalność muzeum [fot. Daniel Klimczak]
Podpisanie listu intencyjnego w sprawie przekazania budynku pod działalność muzeum [fot. Daniel Klimczak]
Wizualizacja muzeum [rys. UM Brzeg]
Wizualizacja muzeum [rys. UM Brzeg]
Wizualizacja muzeum [rys. UM Brzeg]
Wizualizacja muzeum [rys. UM Brzeg]
Wizualizacja muzeum [rys. UM Brzeg]
Wizualizacja muzeum [rys. UM Brzeg]
W Brzegu powstanie nowe muzeum. Pozwoli ono lepiej zrozumieć historię Kresów i losy osób, które przywędrowały stamtąd między innymi na Opolszczyznę.
Starania o utworzenie placówki rozpoczęły się kilka lat temu. Teraz pomysł zyskał przychylność resortu kultury, który zgodził się na jej uruchomienie jako oddziału miejscowego Muzeum Piastów Śląskich. Dyrektor tej instytucji Dariusz Byczkowski wskazuje, że finansowanie projektu zostało zagwarantowane przez rząd.

- Misją naszego muzeum jest dokumentowanie historii Piastów, ale także historii tej ziemi. Tę historię tworzyli po 1945 roku kresowianie. Mamy zapewnienie pana premiera, ministra kultury, Piotra Glińskiego. Mamy tę deklarację na piśmie, więc to jest zbyt poważna deklaracja, żeby w nią nie wierzyć - zapewnia.

Według wstępnych szacunków uruchomienie muzeum może kosztować 50 milionów złotych. Placówka ma się mieścić w dawnym gimnazjum piastowskim, zlokalizowanym w sąsiedztwie zamku. Obiekt należy do miasta, jednak dziś (30.04) podpisano list intencyjny w sprawie jego przekazania pod działalność instytucji. Burmistrz Jerzy Wrębiak mówi, że to jeden z warunków jej uruchomienia.

- Do tej pory budynek stał pusty przez 30 lat. Zadeklarowałem, że miasto przekaże w tym projekcie aportem obiekt, natomiast ministerstwo zgodzi się, aby to muzeum powstało i przeznaczy na ten cel pieniądze. Wiemy o tym, że istnieje potrzeba stworzenia takiego muzeum w Polsce - dodaje.

Władze miasta liczą, że muzeum przyciągnie do Brzegu większe rzesze turystów. Na razie nikt nie chce prognozować, kiedy mogłoby ono rozpocząć działalność. Po dopełnieniu formalności związanych z przekazaniem budynku konieczny będzie jego kompleksowy remont oraz wybór koncepcji aranżacji placówki. Do tej pory udało się opracować jedną z nich - jej autorem jest Mirosław Nizio, który odpowiada m.in. za wystrój Muzeum Powstania Warszawskiego.
Dariusz Byczkowski
Jerzy Wrębiak

Kultura i rozrywka

2021-06-16, godz. 14:30 Kluczbork: zapisy do szkoły muzycznej potrwają do 21 czerwca Większość szkół muzycznych Opolszczyzny zakończyło już przyjmowanie zgłoszeń rekrutacyjnych, ale Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Ignacego Jana… » więcej 2021-06-15, godz. 19:03 60 lat zamknięte w ponad stu wierszach - spotkanie autorskie z Edmundem Borzemskim w WBP Poeta Edmund Borzemski spotkał się z czytelnikami w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu. Pretekstem było zaprezentowanie najnowszego tomu poezji 'Hieroglify… » więcej 2021-06-14, godz. 19:30 Korfantowski poeta przedstawi swój nowy tom poezji Edmund Borzemski, pochodzący z Opola a mieszkający w Korfantowie poeta, zaprezentuje publiczności swój najnowszy tomik poezji. Spotkanie autorskie odbędzie… » więcej 2021-06-14, godz. 16:30 "Tacy sami" - to tytuł najlepszej piosenki przedszkolnej. Nagrody rozdane Za nami gala II Krajowego Festiwalu Piosenki Przedszkolnej. Z tej okazji laureaci wystąpili w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu. Grand Prix otrzymała piosenka… » więcej 2021-06-14, godz. 15:17 36. Kluczborskie Koncerty Muzyki Organowej i Kameralnej zainaugorwane owacyjnie [ZDJĘCIA] W gronie muzycznych przyjaciół, przy dźwiękach zabytkowych organów kościoła ewangelickiego w Kluczborku i z długimi owacjami na stojąco na zakończenie… » więcej 2021-06-14, godz. 14:00 Bogacica: muzyczne "misterium" zachwyciło publiczność [ZDJĘCIA] Owacjami na stojąco przyjęła publiczność 'misterium', jakie w Bogacicy (koło Kluczborka) stworzyli muzycy z Kolegium Muzyki Ewangelickiej. W niedzielne (13.06)… » więcej 2021-06-14, godz. 11:48 Autorzy, książki i spotkania. Za nami 5. Festiwal Książki w Opolu Zakończył się 5. Festiwal Książki w Opolu. W ramach spotkań głównych o swoich książkach mówiło 24 autorów w tym Andrzej Stasiuk, Anna Dziewit-Meller… » więcej 2021-06-13, godz. 18:00 Dawna historia w opolskim skansenie na wyciągnięcie ręki [ZDJĘCIA] W sobotę (12.06) tłumy, a w niedzielę trochę mniej turystów odwiedziło Muzeum Wsi Opolskiej. Pracownicy merytoryczni opowiadali o wystawach, którymi się… » więcej 2021-06-13, godz. 15:00 Kultura w odpowiednim standardzie. Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Głogówku czeka kapitalny remont Energooszczędny, ekologiczny, funkcjonalny i przyjazny - taki po remoncie ma być Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Głogówku. Gmina na modernizację obiektu… » więcej 2021-06-13, godz. 10:00 Gniewomir Tomczyk nagrywa koncert w Studiu M im. SBB Radia Opole. "To miejsce jest magiczne" [ZDJĘCIA] Gniewomir Tomczyk wraz z zespołem nagrywa koncert w Studiu M imienia SBB w siedzibie Radia Opole. Wydarzenie będzie promować trzecią autorską płytę perkusisty… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »