Radio Opole » Kultura i rozrywka
2021-04-10, 09:45 Autor: Katarzyna Doros

II Międzynarodowy Festiwal Filmowy o Totalitaryzmach "Echa Katynia" proponuje 20 produkcji online

II Międzynarodowy Festiwal Filmowy o Totalitaryzmach "Echa Katynia" proponuje 20 produkcji online [fot. mat. II Międzynarodowy Festiwal Filmowy o Totalitaryzmach "Echa Katynia"]
II Międzynarodowy Festiwal Filmowy o Totalitaryzmach "Echa Katynia" proponuje 20 produkcji online [fot. mat. II Międzynarodowy Festiwal Filmowy o Totalitaryzmach "Echa Katynia"]
Instytut Pamięci Narodowej po raz drugi organizuje Międzynarodowy Festiwal Filmów o Totalitaryzmach „Echa Katynia”. W programie znalazły się filmy z całego świata oraz cztery premiery wyprodukowane w 2020 roku przez IPN. Wydarzenie potrwa od 15 do 18 kwietnia w formule online.
- Jest tam 20 niezwykłych filmów o ludziach, pamięci o totalitaryzmie - mówi Janusz Oszytko, starszy kustosz archiwalny w delegaturze IPN w Opolu. - Są to filmy pełnometrażowe np. "Ci, którzy pozostali", "Dziennik Diany", "Drodzy towarzysze", "Nieumarli". To są filmy różne, jeśli chodzi o kraj produkcji. Są też krótkie i średnie formy, które dotykają kwestii życia w państwach totalitarnych w okresie komunistycznym.

Wśród propozycji pojawiają się też premiery IPN, to m.in. "Krzyż ponad swastyką" w reżyserii Hanny Zofii Etemadi, czy "Fort" Rafała Pękały.

- Idea tego festiwalu jest ciekawa, ponieważ świat ciągle wypełnia się różnymi ideologiami, które mogą przekształcić się w totalitaryzmy - dodaje Janusz Oszytko. - Nie zdajemy sobie nawet z tego sprawy z tego, że tak może być. Ale ten totalitaryzm to nie tylko ustrój jakiś, który się pojawił, ale przede wszystkim losy takich ludzi, jak my. Jest nawet taki element pedagogiczny, że to są żywe scenariusze, które nie chcemy, żeby się powtórzyły.

Dostęp do filmów jest bezpłatny, wystarczy wejść na stronę totalitaryzmy.pl i kliknąć "zarezerwuj seans" przy wybranej produkcji.
Janusz Oszytko cz.1
Janusz Oszytko cz.2

Kultura i rozrywka

2021-05-16, godz. 09:44 Muzyczne wspomnienie III Powstania Śląskiego. W opolskim amfiteatrze dziś wieczorem wyjątkowy koncert W opolskim amfiteatrze odbędzie się dziś (16.05) koncertu z okazji setnej rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego. 'Moja ziemio wyśniona' to widowisko łączące… » więcej 2021-05-16, godz. 09:12 Muzyka zakwitła w Mosznej, na przekór kapryśnej pogodzie [ZDJĘCIA, FILM] 37. Festiwal 'Muzyczne Święto Kwitnących Azalii' im. Zbigniewa Pawlickiego w Mosznej został zainaugurowany, choć nie obyło się bez dynamicznych zwrotów… » więcej 2021-05-15, godz. 20:51 Noc Muzeów w Opolu. "Mimo wszystko" można sobie pozwiedzać! 'Mimo wszystko' pod takim hasłem trwa w Opolu 13. Noc Muzeów. Większość wydarzeń odbywa się w internecie, ale niektóre placówki są otwarte dla zwied… » więcej 2021-05-15, godz. 18:25 13. Noc Muzeów w Opolu. Opolskie instytucje zapraszają "Mimo wszystko" stacjonarnie i online 'Mimo wszystko' - to hasło tegorocznej 13. Nocy Muzeów w Opolu. W ten sposób opolskie placówki kulturalne sygnalizują, że choć w reżimie sanitarnym, to… » więcej 2021-05-15, godz. 13:15 Raper Koza i muzyk jazzowy Kuba Więcek do posłuchania w Radiu Opole - na ich wspólny koncert zaprasza Piotr Metz Podczas koncertu w ramach 2. 'Portu Kultury' muzycy zaprezentują efekt swojej współpracy, czyli projekt 'Niebo nad Berlinem'. W ocenie redaktora Piotra Metza… » więcej 2021-05-15, godz. 11:35 Krytycy sztuki będą rozmawiać o "Obrazach uczuć" w GSW w Opolu „Obrazy uczuć” - to temat dyskusji online, na którą zaprasza Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu. Udział w niej wezmą przedstawiciele Sekcji Polskiej… » więcej 2021-05-14, godz. 19:39 Moszna: wielkie odliczanie do inauguracji "Muzycznego Święta Kwitnących Azalii" Muzyka polska zabrzmi na inauguracji 37. Festiwalu 'Muzyczne Święto Kwitnących Azalii' im. Zbigniewa Pawlickiego w Mosznej. Wyczekiwane przez melomanów wydarzenie… » więcej 2021-05-14, godz. 19:00 Coś dla większych i mniejszych moli książkowych. Gminna Biblioteka Publiczna w Łubnianach w weekend zaprasza mieszkańców… 'Na tropie książki'. To gra terenowa, na którą od jutra (15.05) zaprasza mieszkańców Gminna Biblioteka Publiczna w Łubnianach. » więcej 2021-05-14, godz. 16:30 „Moja ziemio wyśniona” - koncert z okazji 100. rocznicy III Powstania Śląskiego. Prosto z NCPP w Radiu Opole „Moja ziemio wyśniona” - to tytuł niedzielnego (16.05) koncertu, który obydwa się w ramach obchodów setnej rocznicy III Powstania Śląskiego. Na scenie… » więcej 2021-05-14, godz. 15:30 Jakie atrakcje czekają na zwiedzających podczas sobotniej Nocy Muzeów? Swoje drzwi otwiera jutro (15.05)  m.in. Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu. Zwiedzający będą mieli okazję zobaczyć wszystkie stałe wystawy oraz jeden… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »