Radio Opole » Kultura i rozrywka
2021-04-08, 08:15 Autor: Daniel Klimczak

W tym roku także nie będzie Dni Księstwa Brzeskiego. Przez pandemię, w budżecie miasta nie ma pieniędzy na ich organizację

Amfiteatr w Brzegu [fot. Daniel Klimczak]
Amfiteatr w Brzegu [fot. Daniel Klimczak]
Dni Księstwa Brzeskiego 2019 [fot. Daniel Klimczak]
Dni Księstwa Brzeskiego 2019 [fot. Daniel Klimczak]
Brzeg nie zorganizuje w tym roku tradycyjnych imprez plenerowych. W budżecie gminy nie zapisano na ten cel pieniędzy, co w opinii miejskich radnych byłoby nieracjonalne w okresie pandemii.
Podobnie jak przed rokiem, ucierpią głównie Dni Księstwa Brzeskiego, czyli sztandarowa impreza plenerowa w gminie. W tym roku koncerty miały odbyć się między 1 a 3 maja. Burmistrz Jerzy Wrębiak wskazuje, że to efekt znacznego ograniczenia budżetu na promocję gminy.

- Weźcie państwo pod uwagę jubileusze małżeńskie, kwiaty, spotkania, to co do tej pory się odbywało, dofinansowania imprez takich, jak powiedzmy Nocna Dycha. Mieliśmy też świetne imprezy trenerów z całej Europy, mieliśmy Magię Tanga. Właściwie wszystkie te wydarzenia były dofinansowywane przez miasto. Teraz radni stwierdzili, że nie ma potrzeby wydawania tych pieniędzy, poprzesuwali je na inne cele - powiedział.

W tym roku na działania promocyjne zaplanowano 80 tysięcy złotych. W budżecie zapisano też mniejsze, niż pierwotnie planowano, wydatki na działalność domu kultury. Jeszcze w czasie prac nad uchwalaniem tegorocznego planu wydatków przewodnicząca rady Renata Listowska wskazywała, że ograniczenie liczby imprez to konsekwencja pandemii koronawirusa.

- Te imprezy z okazji Dni Księstwa Brzeskiego, 3 dni majówki, jak wiemy, jak śledzimy informacje związane z pandemią, najprawdopodobniej z powodu obostrzeń w tym roku też się nie będą mogły odbyć. Te wszystkie duże imprezy są po prostu odwoływane - dodaje.

Dodajmy, że Brzeg to kolejne miasto, które rezygnuje z tego typu wydarzeń. Wcześniej decyzję taką podjęto między innymi w Nysie, która nie zorganizuje dni miasta ani Festiwalu Ognia i Wody.
Jerzy Wrębiak
Renata Listowska

Kultura i rozrywka

2021-04-11, godz. 14:30 Głubczycki ,,Rolniczak” uczestniczył w ogólnopolskiej akcji czytania powieści ,,Jeżycjady” Dobiegła końca V edycja ,,Ogólnopolskiego czytania Jeżycjady”, poszczególnych tomów książek Małgorzaty Musierowicz o losach rodziny Borejków. W tegorocznym… » więcej 2021-04-10, godz. 19:27 Znamy wstępne plany tegorocznego "Muzycznego Święta Kwitnących Azalii" w Mosznej Nieco później niż zwykle, w krótszym przedziale czasowym i w plenerze - tak zapowiada się tegoroczny 37. Festiwal 'Muzyczne Święto Kwitnących Azalii' im… » więcej 2021-04-10, godz. 16:39 Kluczbork: troska o zdrowie znów wygrywa z koncertowymi planami Inauguracja 36. Kluczborskich Koncertów Muzyki Organowej i Kameralnej ponownie została przesunięta. Powodem podjęcia decyzji o przeniesieniu kolejnego koncertu… » więcej 2021-04-10, godz. 12:35 Ostatnie pożegnanie Krzysztofa Krawczyka W Łodzi przyjaciele, artyści i wierni fani żegnają legendę polskiej muzyki Krzysztofa Krawczyka. Pogrzeb ma charakter państwowy. Uroczystości pogrzebowe… » więcej 2021-04-10, godz. 09:45 II Międzynarodowy Festiwal Filmowy o Totalitaryzmach "Echa Katynia" proponuje 20 produkcji online Instytut Pamięci Narodowej po raz drugi organizuje Międzynarodowy Festiwal Filmów o Totalitaryzmach „Echa Katynia”. W programie znalazły się filmy z całego… » więcej 2021-04-09, godz. 20:15 "W drodze do Polski..." konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży 'W drodze do Polski - wspomnienie powstań śląskich' to konkurs skierowany do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z województw śląskiego i opolskiego… » więcej 2021-04-09, godz. 17:02 Baśniowa gra terenowa na Wzgórzu Uniwersyteckim z książką pod pachą! 'Rozczytane wzgórze i jego podnóże' to gra terenowa, do udziału w której zaprasza Oddział Dziecięco-Młodzieżowy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu… » więcej 2021-04-09, godz. 11:36 Kalendarz imprez plenerowych w Głubczycach zależy od rozwoju pandemii. "Umów nie zawieramy, natomiast rozeznanie już… Władze Głubczyc deklarują, że jeżeli tylko sytuacja epidemiczna w kraju na to pozwoli, zorganizują w tym roku dni miasta. Wstępny termin został ustalony… » więcej 2021-04-09, godz. 08:30 Prudnicki Ośrodek Kultury ogłasza nabór chętnych do słuchowiska Rocznicę powstania Konstytucji 3 Maja Prudnicki Ośrodek Kultury chce uczcić nagraniem słuchowiska, w którym wezmą udział mieszkańcy powiatu. Organizatorzy… » więcej 2021-04-08, godz. 17:45 Spotkanie z opolskimi przyrodnikami on-line Filia nr 4 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu zaprasza na kolejne spotkanie z opolskimi podróżnikami. Ze względu na obostrzenia pandemiczne odbędzie się… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »