Radio Opole » Kultura i rozrywka
2021-03-15, 17:15 Autor: Mariusz Majeran

Wystawa czasowa o granicach II RP w muzeum w Opolu [ZDJĘCIA]

CMJW Wystawa "Na staży granicy" [fot. Mariusz Majeran]
CMJW Wystawa "Na staży granicy" [fot. Mariusz Majeran]
CMJW Wystawa "Na staży granicy" [fot. Mariusz Majeran]
CMJW Wystawa "Na staży granicy" [fot. Mariusz Majeran]
CMJW Wystawa "Na staży granicy" [fot. Mariusz Majeran]
CMJW Wystawa "Na staży granicy" [fot. Mariusz Majeran]
Wystawa zatytułowana "Na straży granic. Straż Graniczna II RP na zachodnim odcinku granicy polsko-niemieckiej" została przygotowana przez opolską delegaturę Instytutu Pamięci Narodowej. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych i z prywatnych zbiorów Tadeusza Pruchniewskiego.
- To pierwszy wernisaż w tym roku w naszym muzeum - mówi wicedyrektorka placówki dr Renata Kobylarz-Buła. - Ekspozycja dotyczy ważnego fragmentu historii straży granicznej. Fragmentu historii, która odbywała się w momencie odbudowy państwowości polskiej po 123 latach zaboru. Wystawa przedstawia nie tylko działalność Straży Granicznej, nie tylko tej organizacji, ale także losy strażników granicznych.

- Cieszę się, że możemy pokazać na wystawie, jak tworzyła się straż graniczna - podkreśla podpułkownik Jerzy Łukasik. - Straż graniczna dzisiaj również pamięta i kultywuje pamięć po dawnych bohaterach, funkcjonariuszach straży granicznej, jak i również żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza.

- Cieszę się, że możemy pokazać tę wystawę w Opolu - dodaje jej kurator dr Ksawery Jasiak z IPN. - To piąte miejsce prezentacji tej wystawy. To upamiętnienie zapomnianych bohaterów Polski Niepodległej. Symbolu II Rzeczpospolitej, osób które pracowały w służbie dla bezpieczeństwa i ochrony granicy II RP.

Wernisaż odbył sie on-line, a wystawę można oglądać w reżimie sanitarnym w opolskiej siedzibie muzeum do 30 kwietnia. Radio Opole jest patronem medialnym wystawy.
Renata Kobylarz-Buła
Jerzy Łukasik
Ksawery Jasiak

Kultura i rozrywka

2021-06-17, godz. 17:55 W tym roku nie będzie plenerowej imprezy na Dni Gminy Głogówek Po raz kolejny nie odbędą się Dni Gminy Głogówek. Przed pandemią impreza cieszyła się bardzo dużą popularnością. Mimo, że w ostatnim czasie zakażenia… » więcej 2021-06-17, godz. 14:06 Dni Opola 2021 potrwają cały tydzień. "Każdy znajdzie coś dla siebie" W poniedziałek (21.07) startują tegoroczne Dni Opola. Cykl imprez potrwa cały tydzień. W święto miasta włączają się prawie wszystkie instytucje miej… » więcej 2021-06-17, godz. 09:45 Wręczono stypendia "Marszałkowskie Talenty". Mamy 30 laureatów! Wręczono stypendia 'Marszałkowskie Talenty'. Podczas uroczystej gali na błoniach Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej nagrodzono 30 stypendystów. Projekty przez… » więcej 2021-06-16, godz. 21:00 Danse Macabre na scenie Modelatorni w Opolu. "To jest spektakl ruchowy, uniwersalny" Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu zaprosił do realizacji przedstawienia w Modelatorni artystkę niezależną Renatę Piotrowską-Auffret. » więcej 2021-06-16, godz. 17:00 Film o powstaniach śląskich w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu W ramach obchodów stulecia III Powstania Śląskiego powstał film dokumentalny zatytułowany 'Powstania Śląskie. Muzyczne historie'. W sali widowiskowej Muzeum… » więcej 2021-06-16, godz. 14:30 Kluczbork: zapisy do szkoły muzycznej potrwają do 21 czerwca Większość szkół muzycznych Opolszczyzny zakończyło już przyjmowanie zgłoszeń rekrutacyjnych, ale Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Ignacego Jana… » więcej 2021-06-15, godz. 19:03 60 lat zamknięte w ponad stu wierszach - spotkanie autorskie z Edmundem Borzemskim w WBP Poeta Edmund Borzemski spotkał się z czytelnikami w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu. Pretekstem było zaprezentowanie najnowszego tomu poezji 'Hieroglify… » więcej 2021-06-14, godz. 19:30 Korfantowski poeta przedstawi swój nowy tom poezji Edmund Borzemski, pochodzący z Opola a mieszkający w Korfantowie poeta, zaprezentuje publiczności swój najnowszy tomik poezji. Spotkanie autorskie odbędzie… » więcej 2021-06-14, godz. 16:30 "Tacy sami" - to tytuł najlepszej piosenki przedszkolnej. Nagrody rozdane Za nami gala II Krajowego Festiwalu Piosenki Przedszkolnej. Z tej okazji laureaci wystąpili w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu. Grand Prix otrzymała piosenka… » więcej 2021-06-14, godz. 15:17 36. Kluczborskie Koncerty Muzyki Organowej i Kameralnej zainaugorwane owacyjnie [ZDJĘCIA] W gronie muzycznych przyjaciół, przy dźwiękach zabytkowych organów kościoła ewangelickiego w Kluczborku i z długimi owacjami na stojąco na zakończenie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »