Radio Opole » Kultura i rozrywka
2021-03-15, 17:15 Autor: Mariusz Majeran

Wystawa czasowa o granicach II RP w muzeum w Opolu [ZDJĘCIA]

CMJW Wystawa "Na staży granicy" [fot. Mariusz Majeran]
CMJW Wystawa "Na staży granicy" [fot. Mariusz Majeran]
CMJW Wystawa "Na staży granicy" [fot. Mariusz Majeran]
CMJW Wystawa "Na staży granicy" [fot. Mariusz Majeran]
CMJW Wystawa "Na staży granicy" [fot. Mariusz Majeran]
CMJW Wystawa "Na staży granicy" [fot. Mariusz Majeran]
Wystawa zatytułowana "Na straży granic. Straż Graniczna II RP na zachodnim odcinku granicy polsko-niemieckiej" została przygotowana przez opolską delegaturę Instytutu Pamięci Narodowej. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych i z prywatnych zbiorów Tadeusza Pruchniewskiego.
- To pierwszy wernisaż w tym roku w naszym muzeum - mówi wicedyrektorka placówki dr Renata Kobylarz-Buła. - Ekspozycja dotyczy ważnego fragmentu historii straży granicznej. Fragmentu historii, która odbywała się w momencie odbudowy państwowości polskiej po 123 latach zaboru. Wystawa przedstawia nie tylko działalność Straży Granicznej, nie tylko tej organizacji, ale także losy strażników granicznych.

- Cieszę się, że możemy pokazać na wystawie, jak tworzyła się straż graniczna - podkreśla podpułkownik Jerzy Łukasik. - Straż graniczna dzisiaj również pamięta i kultywuje pamięć po dawnych bohaterach, funkcjonariuszach straży granicznej, jak i również żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza.

- Cieszę się, że możemy pokazać tę wystawę w Opolu - dodaje jej kurator dr Ksawery Jasiak z IPN. - To piąte miejsce prezentacji tej wystawy. To upamiętnienie zapomnianych bohaterów Polski Niepodległej. Symbolu II Rzeczpospolitej, osób które pracowały w służbie dla bezpieczeństwa i ochrony granicy II RP.

Wernisaż odbył sie on-line, a wystawę można oglądać w reżimie sanitarnym w opolskiej siedzibie muzeum do 30 kwietnia. Radio Opole jest patronem medialnym wystawy.
Renata Kobylarz-Buła
Jerzy Łukasik
Ksawery Jasiak

Kultura i rozrywka

2021-12-09, godz. 11:30 Nowa książka M.Ogórek o rabunku dzieł sztuki [ZDJĘCIA] 'Kat kłania się i zabija' - taki tytuł nosi kolejna książka dr Magdaleny Ogórek, której oficjalna premiera odbyła się podczas spotkania z czytelnikami… » więcej 2021-12-09, godz. 10:19 Prof. Stanisław Sławomir Nicieja spotka się z czytelnikami MBP w Kędzierzynie-Koźlu Miejska Biblioteka Publiczna w Kędzierzynie-Koźlu organizuje spotkanie autorskie z prof. Stanisławem Sławomirem Nicieją poświęcone kolejnej części książki… » więcej 2021-12-09, godz. 08:21 "Obiekty" - wystawa fotograficzna w Prudniku Opolski fotografik i filmowiec Wojciech Brzeszczak przygotował swoją nową wystawę fotograficzną w Prudniku. Tym razem nie będę to abstrakcja a artystyczne… » więcej 2021-12-08, godz. 18:00 Koncert Krzysztofa Kiljańskiego w NCPP w Opolu odwołany Z przyczyn niezależnych od organizatora i artysty został odwołany jutrzejszy (09.12) koncert Krzysztofa Kiljańskiego i Witolda Cisło. Panowie po ponad 15… » więcej 2021-12-08, godz. 08:30 "Badania ściśle tajne". Przed nami premiera sztuki z Katarzyną Herman w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu Czy kodeks etyczny jest do stworzenia? I do czego zdolny jest człowiek? M.in. na te i inne pytania będą starali się odpowiedzieć bohaterowie nowego spektaklu… » więcej 2021-12-07, godz. 16:27 Studenci Uniwersytetu Opolskiego mają w czym wybierać. Trwają COOLturalia 2021 Seanse filmowe, koncerty, stand-upy, czy przeróżnego rodzaju warsztaty. To tylko część atrakcji, jakie czekają na studentów Uniwersytetu Opolskiego w ramach… » więcej 2021-12-07, godz. 11:41 Wystawa: o tradycjach dywanów kwietnych na Boże Ciało w środku zimy w Opolu Muzeum Wsi Opolskiej przygotowało plenerową wystawę mówiącą o 'Tradycjach dywanów kwietnych na procesje Bożego Ciała'. Wystawa fotograficzna stanie na… » więcej 2021-12-07, godz. 08:00 Opolski oddział TVP przygotuje film o historii diecezji opolskiej. "Będzie to produkcja na wysokim poziomie" Opolski oddział TVP w 2022 roku przygotuje film o historii diecezji opolskiej. Diecezja będzie wówczas obchodzić jubileusz 50-lecia. Po raz pierwszy w rolę… » więcej 2021-12-06, godz. 17:15 Ukazała się książka Józefa Chyżego zatytułowana "Krecha" [ZDJĘCIA] W Galerii Sztuki Współczesnej odbyło się podsumowanie projektu Krecha. Projekt rozpoczął się na początku pandemii, był odpowiedzią na potrzebę utrzymania… » więcej 2021-12-05, godz. 16:00 "Koncert na 17. głosów" powraca po dwóch latach Filharmonia Opolska przez kilka lat organizowała koncerty 'Na dwa głosy' w Klubie Muzycznym. W grudniu muzyczne duety przygotowywały specjalny świąteczny… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »