Radio Opole » Kultura i rozrywka
2021-01-19, 15:00 Autor: Magdalena Szybińska

"...ale to już inna historia" w Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych

Centralne Muzeum Jeńców Wojennych [fot. Mariusz Majeran]
Centralne Muzeum Jeńców Wojennych [fot. Mariusz Majeran]
"...ale to już inna historia" - to nowe przedsięwzięcie przygotowane przez Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu-Łambinowicach. Od poniedziałku 25 stycznia muzeum rozpocznie prezentację krótkich, kilkuminutowych filmów prezentujących – poprzez historię muzealium – także losy jeńca z nim związanego.
W ostatni poniedziałek każdego miesiąca na muzealnym Facebooku oraz YouTube'ie ukaże się kolejny odcinek cyklu. Rozpocznie go "Szkatułka z oflagu". Tytułowa szkatułka to prezent z niewoli porucznika Andrzeja Mystkowskiego dla ukochanej żony Krystyny, przedmiot podarowany muzeum przez ich syna Jana Mystkowskiego.

W następnych miesiącach poznamy kolejne fascynujące historie związane z jeniecką korespondencją, tajemniczym portretem, biżuterią ze szczoteczki do zębów, notatkami w kieszeni z wojskowego koca czy kawałkiem materiału, który w niewoli stał się spódniczką, a do muzeum został przekazany już jako bluzeczka. Bogato ilustrowane historie są opowiadane przez krewnych byłych jeńców, obecnych i emerytowanych pracowników centralnego muzeum oraz inne osoby, które przyczyniły się do zmiany statusu jenieckich pamiątek w muzealia.

Cykl został przygotowany w końcu 2020 r. dzięki programowi Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Kultura Dostępna”, w którym CMJW uzyskało dofinansowanie w wysokości 25 tys. zł.

Kultura i rozrywka

2021-10-21, godz. 19:14 Opole: najzdolniejsi uczniowie nagrodzeni. Prezydent wręczył im stypendia Po raz 30. uczniowie opolskich szkół artystycznych otrzymali stypendia prezydenta Opola. W tym roku opolski ratusz przyznał ich 10, z czego 4 należą do młodzieży… » więcej 2021-10-21, godz. 18:07 Młodzi mają głos w teatrze? Powstanie młodzieżowa rada Młodzieżowa rada programowa powstanie w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Nabór prowadzi utworzone tam, po gruntownym remoncie placówki, Centrum Edukacji… » więcej 2021-10-21, godz. 15:30 Uczcili pamięć ofiar obozu Blechhammer, filii KL Auschwitz [ZDJĘCIA] Pamięć więzionych i pomordowanych w dawnym niemieckim nazistowskim obozie pracy Blechhammer uczczono dzisiaj (21.10) otwierając poświęconą im wystawę… » więcej 2021-10-21, godz. 12:15 Opole: już dziś - "Przystanek Historia" - o czynie braci Kowalczyków Minęło 50 lat od czynu braci Kowalczyków, czyli zdetonowania ładunków wybuchowych w auli dawnej Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu w przeddzień uroczystości… » więcej 2021-10-21, godz. 10:00 Te kresowe twierdze weszły do kanonu narodowej legendy Nazywano je „przedmurzem chrześcijaństwa”. Przez wieki broniły wschodnich rubieży Rzeczpospolitej przed islamem i kozactwem. „Twierdze Rzeczpospolitej”… » więcej 2021-10-20, godz. 18:22 "Zobaczyć namiastkę świata po drugiej stronie krat". Pracownia edukacyjna z więzienna twórczością na UO oficjalnie… Pokazać namiastkę więziennego życia i twórczości osadzonych, to główny cel utworzonej na Uniwersytecie Opolskim pracowni edukacyjnej. Dziś (20.10) oficjalnie… » więcej 2021-10-20, godz. 13:36 Fotografia tatrzańska w ramach 11. Opolskiego Festiwalu Fotografii 'Historia fotografii tatrzańskiej. Mistrzowie obiektywu 1859-1939' - o tym leksykonie rozmawiano w ramach 11. Opolskiego Festiwalu Fotografii. Jego autorami są… » więcej 2021-10-19, godz. 10:00 Ruszyła kampania społeczna pokazująca cudzoziemców mieszkających od kilku lat w Opolu 'Tu mieszkam' - pod takim właśnie hasłem rozpoczęła się w Opolu kampania społeczna, która pokazuje cudzoziemców z całego świata mieszkających w Opolu… » więcej 2021-10-18, godz. 19:00 Prudnik zyska galerię sztuki z zagadkowymi polichromiami Powstaje Prudnicka Galeria Sztuki. Ma być udostępniona publiczności w czerwcu przyszłego roku. Będzie tam stała ekspozycja prac Hanny Bakuły. Po kilku latach… » więcej 2021-10-18, godz. 14:00 Kietrz: w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa rozpoczyna się realizacja projektu "BLISKO" 'Historie artystycznie tkane' to tytuł projektu realizowanego przez Centrum Kultury i Sportu 'Tkalnia' w Kietrzu w ramach konkursu 'BLISKO'. Zadanie powstaje… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »