Radio Opole » Kultura i rozrywka
2019-09-03, 06:45 Autor: Mariusz Majeran

Wystawa o Norymberdze w CMJW [ZDJĘCIA]

Wernisaż w CMJW [fot. Mariusz Majeran]
Wernisaż w CMJW [fot. Mariusz Majeran]
Wernisaż w CMJW [fot. Mariusz Majeran]
Wernisaż w CMJW [fot. Mariusz Majeran]
Wernisaż w CMJW [fot. Mariusz Majeran]
Wernisaż w CMJW [fot. Mariusz Majeran]
Wśród wydarzeń organizowanych w ramach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej ważne miejsce zajmuje wystawa "Das Reichsparteitagsgelände im Krieg – Gefangenschaft, Massenmord und Zwangsarbeit / Nie tylko proces... Norymberga i jeńcy wojenni (1939–1945)".
Dwujęzyczną wystawę otwarto w Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych w siedzibie w Opolu.

- To ważna wystawa, która powstała razem z Centrum Dokumentacji Terenu Zjazdów NSDAP w Norymberdze - podkreśla dr Renata Kobylarz-Buła, wicedyrektor muzeum. - Wystawa opowiada o losach jeńców wojennych, trzech grupach narodowościowych. Pierwszą byli Polacy, drugą żołnierze Armii Czerwonej i Włosi. Wystawa przedstawia zarówno losy grup jenieckich, jak i losy indywidualne. Jest to o tyle ciekawe, że hasło Norymberga wzbudza u nas skojarzenia. Zwłaszcza w Polsce kojarzy się z procesami norymberskimi. W samych Niemczech częściej być może ze zjazdami NSDAP albo ustawami norymberskimi. O samej historii tego miejsca, dużego obiektu architektonicznego w Norymberdze podczas II wojny światowej wie się mało, zarówno w Polsce jak i w Niemczech.

Patronat honorowy nad wernisażem objęli: marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła, przewodniczący Sejmiku Województwa Opolskiego Rafał Bartek, wicewojewoda opolski Violetta Porowska, konsul Republiki Federalnej Niemiec w Opolu Birgit Fisel-Rösle.

Radio Opole jest patronem medialnym wydarzeń związanych z 80. rocznicą II wojny światowej przygotowanych przez Centralne Muzeum Jeńców Wojennych.
Renata Kobylarz-Buła

Kultura i rozrywka

2021-01-25, godz. 12:15 Międzynarodowy Turniej Rycerski w Biskupicach. Organizatorzy przygotowują imprezę na majówkę Rozpoczęły się przygotowania do Międzynarodowego Turnieju Rycerskiego w Biskupicach obok Byczyny. Imprezę zaplanowano na majówkę (1-3 maja). » więcej 2021-01-24, godz. 16:30 Biblioteka w Kietrzu nabrała nowego blasku. Czytelnicy mogą już korzystać z placówki Biblioteka w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Kietrzu już po remoncie. Placówka została poddana kompleksowej modernizacji. » więcej 2021-01-24, godz. 11:15 Opole: finaliści Miss i Mistera 60+ mają swój kalendarz Finaliści oraz kandydaci wyborów Miss i Mistera 60+ Opola stworzyli kalendarz. Pokazali w nim nie tylko siebie, ale także znane zakątki miasta. Cel mieli jeden… » więcej 2021-01-22, godz. 16:00 Historia jednego przedmiotu kanwą filmów w muzeum Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu postanowiło na podstawie przedmiotów przekazanych muzeum przygotować cykl filmów pokazujących historię poszczególnych… » więcej 2021-01-22, godz. 14:05 Ukazał się dodruk spacerownika po Opolu Pod koniec 2019 roku staraniem Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim ukazała się książka zatytułowana 'Opole - spacery po mieście… » więcej 2021-01-21, godz. 17:15 Dawniej autoportret - dziś selfie. To propozycja MOK w Kędzierzynie-Koźlu Miejski Ośrodek Kultury w Kędzierzynie-Koźlu w czasach obostrzeń sanitarnych proponuje warsztaty w internecie. Można uczyć się gotować i piec on-line ale… » więcej 2021-01-21, godz. 14:20 Czytelnicy wrócili między regały Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Gorzowie Śląskim. Obowiązuje rygor … Czytelnicy Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Gorzowie Śląskim znów mają dostęp do półek z książkami. » więcej 2021-01-21, godz. 08:25 Rusza Tydzień Filmu Niemieckiego. Tym razem wydarzenie jest organizowane online W piątek (22.01) rozpoczyna się Tydzień Filmu Niemieckiego. Przez 7 kolejnych dni na platformie mojeekino.pl będzie można obejrzeć różne gatunki filmowe… » więcej 2021-01-20, godz. 18:00 Opolskie murale znajdą się w albumie "Polskie Murale" Artysta Artur Marciniszyn postanowił zebrać w albumie fotograficznym najciekawsze polskie murale. Wielkoformatowe obrazy są także w naszym województwie. Chociażby… » więcej 2021-01-20, godz. 15:21 Zebrali ponad 11 ton szklanych opakowań, a zwycięzca ponad 4 tony. To efekt konkursu "Szklany przystanek PSZOK" 4 tony 344 kilogramów. Tyle odpadów ze szkła zebrał Marek Kistela, zwycięzca zorganizowanego przez urząd miasta Opola i opolski Zakład Komunalny konkursu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »