Radio Opole » Kultura i rozrywka
2019-09-17, 17:05 Autor: Katarzyna Zawadzka

Żołnierze kampanii wrześniowej w niewoli Wehrmachtu i NKWD. Wystawa w Opolu

Bartosz Janczak i Anna Czerner [fot. Katarzyna Zawadzka]
Bartosz Janczak i Anna Czerner [fot. Katarzyna Zawadzka]
"To jeszcze nie koniec... Żołnierze września 1939 roku w niewoli Wehrmachtu i NKWD" - to tytuł wystawy otwartej przed siedzibą Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu. Opowiada ona o losach żołnierzy kampanii wrześniowej w niewoli i po wyzwoleniu oraz wspomina o sytuacji ich rodzin.
- Wojskowi, którzy trafili do niewoli Wehrmachtu przez 6 lat byli odizolowani od świata - mówi Bartosz Janczak z działu naukowego muzeum. - Znajdowali się w obozach jenieckich w oflagach i stalagach, gdzie starali się przetrwać ten trudny czas niewoli. W przypadku żołnierzy, którzy dostali się do niewoli radzieckiej to zostali podzieleni - oficerowie trafili do obozów specjalnych NKWD w Kozielsku, Sarobielsku i Ostaszkowie, gdzie byli przetrzymywani do wiosny 1940 roku. Następnie zostali zamordowani w Katyniu oraz innych miejscach kaźni. Podoficerowie i szeregowi zostali wysłani do obozów jenieckich, obozów pracy w Krzywym Rogu i Zaporożu, gdzie pracowali na rzecz gospodarki Związku Radzieckiego - dodaje.

Wystawa przybliża sylwetki żołnierzy, ich historie i wydarzenia wojenne, ale jedną z plansz poświęcono rodzinom jeńców wojennych. - O bliskich osób walczących mówi się rzadziej, ale oni także zostali doświadczeni przez wojnę - przypomina dr Anna Czerner z działu naukowego muzeum. - Cała plansza dotyczy właśnie tej kwestii, czyli relacji rodzinnych w czasie niewoli w przypadku jeńców. Jej tytuł brzmi "Przystań w świecie bez serca", co jest tytułem książki historyka amerykańskiego Christophera Lascha, który pisał tak o rodzinie w latach 70. XX wieku, ale wydaje się, że jeszcze bardziej jest to właściwe, aby mówić tak o rodzinie czasów okupacji i niewoli - dodaje.

Wystawę przygotowali: dr Anna Czerner, Bartosz Janczak i dr Piotr Stanek. Aranżacja plastyczna: Marek Krajewski. Redakcja stylistyczno-językowa: Maria Szwed.

Wystawę można oglądać do 31. października przed siedzibą Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych przy ul. Minorytów w Opolu. Później możliwe będzie zaproszenie jej w inne miejsca.

Radio Opole jest patronem medialnym.
Bartosz Janczak
Anna Czerner

Kultura i rozrywka

2020-12-03, godz. 21:29 Historyczne lektury jako przewodnik po przyszłości - spotkanie z prof. Ryszardem Koziołkiem na zakończenie 18. Opolskiej… O tym, dlaczego warto czytać literaturę klasyczną opowiedział Ryszard Koziołek podczas spotkania online w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu. » więcej 2020-12-03, godz. 14:51 Muzeum Polskiej Piosenki zaprasza dzieci na Mikołajki online W ubiegłym roku były Muzyczne Mikołajki w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu. Wystąpił Jerz Igor, były warsztaty balonowe i słodki poczęstunek. Ze względu… » więcej 2020-12-02, godz. 20:45 Biblioteki mogą ponownie przyjmować czytelników Według wytycznych Biblioteki Narodowej wszystkie biblioteki mogą otworzyć swoje siedziby przed czytelnikami i wypożyczać książki. » więcej 2020-12-02, godz. 16:19 GSW w Opolu dostępna w internecie, z jednym wyjątkiem Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu przeniosła swoje wszystkie dotychczasowe działania do sieci internetowej. Możemy oglądać wystawy, brać udział w warsztatach… » więcej 2020-12-02, godz. 08:15 Kędzierzyn-Koźle organizuje trzydniowy jarmark bożonarodzeniowy w reżimie sanitarnym. "Stawiamy na kiermasz" Bez kolęd, imprez towarzyszących i z jedzeniem na wynos - tak z powodu sytuacji epidemicznej w kraju będzie wyglądać tegoroczny jarmark bożonarodzeniowy… » więcej 2020-12-01, godz. 16:45 Eseje o literaturze zakończą tegoroczną Opolską Jesień Literacką Dobiega końca 18. Opolska Jesień Literacka w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu. Rozpoczęła się spotkaniami z publicznością w siedzibie biblioteki… » więcej 2020-12-01, godz. 12:33 Muzyka barokowa zagości w Filharmonii Opolskiej Filharmonia Opolska wznawia koncerty w swojej siedzibie ale bez publiczności. Instytucja zdecydowała, że będzie prowadzić transmisje online. Pierwszą z nich… » więcej 2020-11-30, godz. 18:29 TSKN na Śląsku Opolskim wydało świąteczne teledyski na czas adwentu. "Chcemy upowszechniać niemieckie kolędy" Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim przygotowało na czas adwentu świąteczne teledyski. W ten sposób TSKN chce promować płytę… » więcej 2020-11-30, godz. 17:30 Kolejna odsłona 18. Opolskiej Jesieni Literackiej. Dziś gościem będzie Bartosz Suwiński Bartosz Suwiński będzie kolejnym gościem 18. Opolskiej Jesieni Literackiej organizowanej przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Opolu. Poeta, krytyk literacki… » więcej 2020-11-30, godz. 15:13 Michał Rusinek o obcojęzycznych wpływach na polszczyznę. WBP w Opolu zaprasza na spotkanie online 'Wihajster, czyli przewodnik po słowach pożytecznych' to tytuł książki autorstwa Michała Rusinka, który będzie dziś gościem (30.11) Wojewódzkiej Biblioteki… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »