Radio Opole » Kultura i rozrywka
2020-12-20, 16:00 Autor: Daniel Klimczak

Nyska biblioteka "wypożycza" elektroniczne książki. Bibliotekarze nie boją się, że ta forma wyprze tradycyjne czytelnictwo

Dom wagi miejskiej w Nysie - dziś to siedziba miejscowej biblioteki [fot. Daniel Klimczak]
Dom wagi miejskiej w Nysie - dziś to siedziba miejscowej biblioteki [fot. Daniel Klimczak]
Czytelnicy z Nysy mogą korzystać z bezpłatnego dostępu do e-booków. Tamtejsza biblioteka, w ramach współpracy z innymi placówkami na terenie regionu, udostępnia zainteresowanym kody dostępu do internetowej bazy Legimi.
Dzięki zawiązaniu konsorcjum bibliotek, udało się wynegocjować w ramach wspólnego zamówienia korzystne ceny dostępu do usługi, dzięki czemu możliwe jest wydzielenie większej puli kodów przeznaczonych dla mieszkańców. Dyrektor Miejskiej i gminnej Biblioteki Publicznej w Nysie Joanna Kanin zapewnia, że korzystanie z tej usługi jest niezwykle proste.

- Osoba, która chce skorzystać musi przede wszystkim być czytelnikiem naszej biblioteki. Musi do nas zadzwonić i otrzyma kod. Kod, który jest ważny przez miesiąc. Można go używać na 2 urządzeniach mobilnych. Po skończeniu tego miesiąca, trzeba się do nas znowu odezwać. Chodzi o to, żeby czytelnicy rzeczywiście korzystali, a nie tylko brali kod i potem w ogóle z tego nie korzystali - dodaje.

Choć grudniowa baza kodów została już wyczerpana, to placówka zaprasza po odbiór kolejnych po nowym roku. Zapytani o to, czy elektroniczne książki nie stanowią zagrożenia dla tradycyjnego czytelnictwa, bibliotekarze wskazują, że nie boją się o przyszłość drukowanych wydawnictw, jak i swoją pracę.

- Cały czas jednak mnóstwo osób ceni sobie kontakt z książkami, ale z tymi książkami, które trzyma w ręku. Ludzie lubią szelest papieru, zapach papieru. Teraz tak dużo korzystamy z tych urządzeń elektronicznych, że książka jest taką formą ucieczki, żeby trochę mimo wszystko odpocząć od tych monitorów, smartfonów - zauważa Joanna Kanin.

Dodajmy, że internetowa baza Legimi liczy obecnie około 60 tysięcy tytułów. W ramach oferty dla bibliotek, można je przeglądać na wszystkich obsługiwanych urządzeniach z wyjątkiem czytników Kindle.
Joanna Kanin
Joanna Kanin

Kultura i rozrywka

2021-03-08, godz. 14:08 Wołczyński Ośrodek Kultury czeka na propozycje swojego loga wiosennego. Konkurs dla uczniów szkół podstawowych Trwa konkurs na wiosenne logo Wołczyńskiego Ośrodka Kultury. Mogą wziąć w nim udział uczniowie klas 1-6 szkół podstawowych. Technika prac jest dowolna… » więcej 2021-03-06, godz. 19:00 Nysa: wystawa fotograficzna Tadeusza Parceja przyciągnęła spragnionych kontaktu ze sztuką [ZDJĘCIA] Wystawę prac opolskiego fotografa Tadeusza Parceja można od dziś (06.03) oglądać w Powiatowym Muzeum w Nysie. Ekspozycja prezentujące czarno-białe fotografie… » więcej 2021-03-06, godz. 12:45 Komiksowo o historii Polski. Muzeum Regionalne w Praszce zaprasza na nową wystawę 'Historia Polski według komiksu' to nowa wystawa czasowa w praszkowskim Muzeum Regionalnym. Dzieje ojczyzny zostały przedstawione w ciekawy sposób - przystępny… » więcej 2021-03-06, godz. 10:00 Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Opolu zaprasza do udziału w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Bezpiecznie… Celem XI konkursu kierowanego do uczniów wiejskich szkół podstawowych jest promowanie pozytywnych zachowań związanych z przebywaniem i zabawą dzieci w obrębie… » więcej 2021-03-05, godz. 20:00 Laureaci VII Opolskiego Testu Wiedzy o Żołnierzach Wyklętych nagrodzeni Daty, pseudonimy i biografie Niezłomnych mają w małym palcu. Uczestnicy tegorocznej edycji Opolskiego Testu Wiedzy o Żołnierzach Wyklętych musieli wykazać… » więcej 2021-03-05, godz. 17:30 Oglądaj eksponaty z Powstań Śląskich w Muzeum Czynu Powstańczego bez wychodzenia z domu Z okazji przypadającej w tym roku setnej rocznicy III Powstania Śląskiego Muzeum Czynu Powstańczego w Górze św. Anny przygotowało specjalna wystawę on-line… » więcej 2021-03-05, godz. 15:30 Piękne czytanie, tym razem online. Za nami konkurs w Głuchołazach Konkurs Pięknego Czytania już po raz siódmy zorganizowała Miejska i Gminna Biblioteka w Głuchołazach. Tym razem dodatkowym wyzwaniem było przygotowanie… » więcej 2021-03-05, godz. 11:45 Mizia & Mizia po raz kolejny zagra w Studiu M im. SBB Radia Opole Mizia & Mizia to wrocławski zespół, który tworzą ojciec Stefan Mizia grający na harmonijce ustnej oraz dwóch synów - Włodzimierz, wokalista, grający… » więcej 2021-03-05, godz. 09:15 Filharmonia Opolska: przed nami kameralne spotkanie z muzyką dawną w wydaniu on-line Koncerty z udziałem publiczności mogą się odbywać, jednak najbliższe wydarzenie przygotowane przez Filharmonię Opolską im. Józefa Elsnera zrealizowane… » więcej 2021-03-04, godz. 19:30 Opole przygotowało plan obchodów 100. rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego Opole włącza się w obchody 100. rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego. Między marcem a listopadem w stolicy regionu odbędzie się 30 wydarzeń, które… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »