Radio Opole » Kultura i rozrywka
2020-09-16, 15:54 Autor: Witold Wośtak

"Przystanek Historia" uroczyście otwarty w opolskim Centrum Aktywizacji Społecznej. Chodzi o pokazanie XX-wiecznych losów Polski [ZDJĘCIA, FILM]

"Przystanek Historia" uroczyście otwarty w opolskim Centrum Aktywizacji Społecznej. Chodzi o pokazanie XX-wiecznych losów Polski
Oficjalnie zainaugurowano działalność "Przystanku Historia" przy ulicy Krakowskiej w Opolu. To miejsce jest poświęcone historii Polski XX wieku.
Podczas otwarcia trzy aktorki "Teatru Nie Teraz" zaprezentowały spektakl zatytułowany "Ballada o Wołyniu". Dr Jarosław Szarek, prezes Instytutu Pamięci Narodowej uczestniczący w inauguracji, mówi, że o ocenie spektaklu świadczy długa owacja na stojąco po jego zakończeniu.

- Z jednej strony mamy takie przedstawienia, ale z drugiej strony na przykład krótkie animacje historyczne. Ten spektakl przecież nie opowie nam historii w całości, tylko jest elementem, który ma zainteresować i spowodować sięgnięcie po książkę w tym temacie lub poszukanie takich informacji w internecie. Chodzi o zainteresowanie ludzi.

Tomasz Antoni Żak, dyrektor Teatru Nie Teraz i reżyser spektaklu "Ballada o Wołyniu", dodaje, że między innymi w ten sposób spłaca dług wobec własnej rodziny, która pochodzi zza Buga.

- Bohaterki opowiadają o przygotowaniu do zabawy, dokładniej do swoich godów. Okazuje się finalnie, że to tak naprawdę gody śmierci. One czeszą się, malują i patrzą na swój wygląd, a później przychodzi do nich śmierć. Po drodze są ich różne refleksje i przeżycia, ubrane oczywiście w kostium metafory teatralnej - mówi reżyser o fabule.

Dr Tomasz Greniuch, naczelnik delegatury IPN w Opolu, zapewnia, że "Przystanek Historia" będzie opowiadać historię w różny sposób.

- Wykorzystując najnowsze technologie, ale zwracając się do kwestii najważniejszej, czyli do emocji i tego, co buduje w człowieku potrzebę dowiedzenia się nie tylko historii suchej. Taką historię najczęściej znamy ze szkoły i kojarzymy zwykle jako coś nieatrakcyjnego. My będziemy opowiadać historię w taki sposób, że Państwo będą do nas przychodzić. Obiecuję.

Dodajmy, od 10:00 do 15:00 na placu Wolności można było odwiedzić punkt promocyjny opolskiej delegatury IPN.
Jarosław Szarek
Tomasz Antoni Żak
Tomasz Greniuch

Kultura i rozrywka

2021-01-25, godz. 18:45 W wieku 80 lat zmarł opolski poeta Krystian Szafarczyk W niedzielę (24.01) odszedł od nas opolski poeta Krzysztof Szafarczyk. Urodzony 29 kwietnia 1941 roku w Katowicach do Opola przybył w 1953 roku i związany… » więcej 2021-01-25, godz. 18:00 Historia socjologa Zygmunta Baumana w MBP w Opolu Dariusz Rosiak postanowił przybliżyć czytelnikom postać znanego na całym świecie socjologa Zygmunta Baumana. Książka powstała po rozmowach z córkami… » więcej 2021-01-25, godz. 12:15 Międzynarodowy Turniej Rycerski w Biskupicach. Organizatorzy przygotowują imprezę na majówkę Rozpoczęły się przygotowania do Międzynarodowego Turnieju Rycerskiego w Biskupicach obok Byczyny. Imprezę zaplanowano na majówkę (1-3 maja). » więcej 2021-01-24, godz. 16:30 Biblioteka w Kietrzu nabrała nowego blasku. Czytelnicy mogą już korzystać z placówki Biblioteka w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Kietrzu już po remoncie. Placówka została poddana kompleksowej modernizacji. » więcej 2021-01-24, godz. 11:15 Opole: finaliści Miss i Mistera 60+ mają swój kalendarz Finaliści oraz kandydaci wyborów Miss i Mistera 60+ Opola stworzyli kalendarz. Pokazali w nim nie tylko siebie, ale także znane zakątki miasta. Cel mieli jeden… » więcej 2021-01-22, godz. 16:00 Historia jednego przedmiotu kanwą filmów w muzeum Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu postanowiło na podstawie przedmiotów przekazanych muzeum przygotować cykl filmów pokazujących historię poszczególnych… » więcej 2021-01-22, godz. 14:05 Ukazał się dodruk spacerownika po Opolu Pod koniec 2019 roku staraniem Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim ukazała się książka zatytułowana 'Opole - spacery po mieście… » więcej 2021-01-21, godz. 17:15 Dawniej autoportret - dziś selfie. To propozycja MOK w Kędzierzynie-Koźlu Miejski Ośrodek Kultury w Kędzierzynie-Koźlu w czasach obostrzeń sanitarnych proponuje warsztaty w internecie. Można uczyć się gotować i piec on-line ale… » więcej 2021-01-21, godz. 14:20 Czytelnicy wrócili między regały Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Gorzowie Śląskim. Obowiązuje rygor … Czytelnicy Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Gorzowie Śląskim znów mają dostęp do półek z książkami. » więcej 2021-01-21, godz. 08:25 Rusza Tydzień Filmu Niemieckiego. Tym razem wydarzenie jest organizowane online W piątek (22.01) rozpoczyna się Tydzień Filmu Niemieckiego. Przez 7 kolejnych dni na platformie mojeekino.pl będzie można obejrzeć różne gatunki filmowe… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »