Radio Opole » Kultura i rozrywka
2020-09-16, 15:54 Autor: Witold Wośtak

"Przystanek Historia" uroczyście otwarty w opolskim Centrum Aktywizacji Społecznej. Chodzi o pokazanie XX-wiecznych losów Polski [ZDJĘCIA, FILM]

"Przystanek Historia" uroczyście otwarty w opolskim Centrum Aktywizacji Społecznej. Chodzi o pokazanie XX-wiecznych losów Polski
Oficjalnie zainaugurowano działalność "Przystanku Historia" przy ulicy Krakowskiej w Opolu. To miejsce jest poświęcone historii Polski XX wieku.
Podczas otwarcia trzy aktorki "Teatru Nie Teraz" zaprezentowały spektakl zatytułowany "Ballada o Wołyniu". Dr Jarosław Szarek, prezes Instytutu Pamięci Narodowej uczestniczący w inauguracji, mówi, że o ocenie spektaklu świadczy długa owacja na stojąco po jego zakończeniu.

- Z jednej strony mamy takie przedstawienia, ale z drugiej strony na przykład krótkie animacje historyczne. Ten spektakl przecież nie opowie nam historii w całości, tylko jest elementem, który ma zainteresować i spowodować sięgnięcie po książkę w tym temacie lub poszukanie takich informacji w internecie. Chodzi o zainteresowanie ludzi.

Tomasz Antoni Żak, dyrektor Teatru Nie Teraz i reżyser spektaklu "Ballada o Wołyniu", dodaje, że między innymi w ten sposób spłaca dług wobec własnej rodziny, która pochodzi zza Buga.

- Bohaterki opowiadają o przygotowaniu do zabawy, dokładniej do swoich godów. Okazuje się finalnie, że to tak naprawdę gody śmierci. One czeszą się, malują i patrzą na swój wygląd, a później przychodzi do nich śmierć. Po drodze są ich różne refleksje i przeżycia, ubrane oczywiście w kostium metafory teatralnej - mówi reżyser o fabule.

Dr Tomasz Greniuch, naczelnik delegatury IPN w Opolu, zapewnia, że "Przystanek Historia" będzie opowiadać historię w różny sposób.

- Wykorzystując najnowsze technologie, ale zwracając się do kwestii najważniejszej, czyli do emocji i tego, co buduje w człowieku potrzebę dowiedzenia się nie tylko historii suchej. Taką historię najczęściej znamy ze szkoły i kojarzymy zwykle jako coś nieatrakcyjnego. My będziemy opowiadać historię w taki sposób, że Państwo będą do nas przychodzić. Obiecuję.

Dodajmy, od 10:00 do 15:00 na placu Wolności można było odwiedzić punkt promocyjny opolskiej delegatury IPN.
Jarosław Szarek
Tomasz Antoni Żak
Tomasz Greniuch

Kultura i rozrywka

2020-09-18, godz. 19:29 XV tom Kresowej Atlantydy pokazuje Wilno, którego już nie ma. Spotkanie w ogrodzie WBP w Opolu [ZDJĘCIA] Dwa tomy 'Kresowej Atlantydy' powstały w ciągu roku. W tym roku mieliśmy już książkę o Stanisławowie, a w piątek w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej… » więcej 2020-09-18, godz. 16:19 W Opolu wystartował Festiwal Zajęć Pozalekcyjnych W opolskiej Talentowni ruszyły Festiwal Zajęć Pozalekcyjnych. To impreza skierowana przede wszystkim do dzieci, młodzieży, ale również rodziców. Ma dać… » więcej 2020-09-18, godz. 13:47 Szykuje się smakowita niedziela w Zopowych. Tam właśnie zaplanowano Festiwal Staropolskich Smaków Festyn rodzinny, dmuchańce dla dzieci i kiermasz produktów regionalnych oraz rękodzieła czekają na wszystkich, którzy w niedzielne popołudnie (20.09) odwiedzą… » więcej 2020-09-18, godz. 11:40 Katarzyna Kobylarczyk o książce "Strup. Hiszpania rozdrapuje rany" - Trzeba podchodzić z wielkim szacunkiem do rozmówcy, który powierza nam swoją historię - mówi Katarzyna Kobylarczyk, autorka książki 'Strup. Hiszpania… » więcej 2020-09-17, godz. 18:15 O Wilnie w XV tomie "Kresowej Atlantydy". WBP zaprasza na spotkanie z prof. Stanisławem Sławomirem Nicieją Prof. Stanisław Sławomir Nicieja zaprezentuje XV tom 'Kresowej Atlantydy'. » więcej 2020-09-17, godz. 15:42 Katyń - wciąż nie wiemy wszystkiego. CMJW upamiętniło 17 września 1939 [ZDJĘCIA] - Dochodzenie do prawdy w kwestii zbrodni katyńskiej ciągle trwa - przypomniała dziś w Opolu dr Ewa Kowalska z Biura Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu… » więcej 2020-09-17, godz. 07:30 "Beethoven na zachętę" - koncert edukacyjny rozpoczyna 28. Śląski Festiwal im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku 'Beethoven na zachętę' - pod takim hasłem kryje się koncert edukacyjny, rozpoczynający dzisiaj (17.09) 28. Śląski Festiwal im. Ludwiga van Beethovena w… » więcej 2020-09-16, godz. 09:00 "O Katyniu i nie tylko - dochodzenie do prawdy trwa". Spotkanie w CMJW 'O Katyniu i nie tylko - dochodzenie do prawdy trwa' - spotkanie pod takim tytułem zaplanowano na czwartek (17.09) w Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu… » więcej 2020-09-15, godz. 16:00 Zamiast Jarmarku Franciszkańskiego będzie Czas Jarmarku Występy chórów gospel i artystów oraz prelekcje - to tylko część atrakcji, jakie przygotowali opolscy franciszkanie dla mieszkańców Opola. W tym roku… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***