Radio Opole » Kultura i rozrywka
2020-09-15, 16:00 Autor: Monika Matuszkiewicz

Zamiast Jarmarku Franciszkańskiego będzie Czas Jarmarku

Czas Jarmarku [fot.M.Matuszkiewicz]
Czas Jarmarku [fot.M.Matuszkiewicz]
Czas Jarmarku [fot.archiwum prywatne]
Czas Jarmarku [fot.archiwum prywatne]
Występy chórów gospel i artystów oraz prelekcje - to tylko część atrakcji, jakie przygotowali opolscy franciszkanie dla mieszkańców Opola. W tym roku ze względu na pandemię nie obędzie się tradycyjny Jarmark Franciszkański, ale zastąpiono go Czasem Jarmarku. Wydarzenia z nim związane odbywać się będą nie na zewnątrz, a wewnątrz kościoła Ojców Franciszkanów. Rozpoczną się w sobotę (19.09) i potrwają do niedzieli (20.09).
- Startujemy w sobotę o 17.45 z koncertem Juli i Jędrka Skibów. Następnie odbędzie się spektakl "Tajemnice Eucharystii", przygotowany przez parafian z Nowej Wsi Królewskiej. Potem zapraszamy na mszę świętą - mówi ojciec Miron Górecki, gwardian klasztoru franciszkanów.

- Msza święta, której przewodniczyć będzie ojciec Wit Chlondowski z Cieszyna, który jest koordynatorem i opiekunem Szkoły Nowej Ewangelizacji. Po zakończonej mszy będą świadectwa ludzi, którzy przeżyli w pewnym momencie swojego życia takie eucharystyczne nawrócenie. Gdy skończą się te świadectwa, to rozpocznie się taki eucharystyczny wieczór uwielbienia i będzie on trwał, dopóki będzie zainteresowanie ludzi.

Niedzielne uroczystości rozpocznie msza święta o godzinie 12.00 w intencji zmarłego Czesława Płaczka. Był on wieloletnim twórcą oprawy muzycznej jarmarku i twórcą hymnu jarmarcznego. Po nabożeństwie odbędzie się koncert.

- Będzie to przepiękny recital organowy w wykonaniu artysty pochodzącego z Warszawy doktora Michała Szostaka. Zaprezentuje się w bogatym repertuarze. Dodam ku zachęcie, że koncert rozpocznie się pięknym, znanym wszystkim polonezem z filmu "Pan Tadeusz" i dużo więcej pojawi się takich akcentów w trakcie koncertu. O godzinie 20.00 specjalny koncert chóru gospel. Wystąpi Gabriela Gąsior z zespołem Holy Noiz - mówi Aneta Skiba z Młodzieżowego Domu Kultury w Opolu.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.
ojciec Miron Górecki
Aneta Skiba

Kultura i rozrywka

2020-09-24, godz. 07:13 Praga osobista Mariusza Szczygła. Spotkanie w WBP O 'Osobistym przewodniku po Pradze' Mariusz Szczygieł opowiedział w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu. Wśród 60 opisanych w książce obiektów nie… » więcej 2020-09-23, godz. 15:30 Opolska aktorka Barbara Lach nagrodzona Aktorka Opolskiego Teatru Lalki i Aktora Barbara Lach odebrała nagrodę przyznawaną przez Sekcję Teatrów Lalkowych Związku Artystów Scen Polskich. W uzasadnieniu… » więcej 2020-09-23, godz. 13:15 "Wyszli stąd, podążali różnymi drogami". Film o Biedrzychowicach sprzed wieku Na stronie internetowej Muzeum Ziemi Prudnickiej możemy zobaczyć film dokumentalny o znanych osobach pochodzących z Biedrzychowic. Róża Zgorzelska przybliża… » więcej 2020-09-23, godz. 11:45 Za niespełna dwa tygodnie na zamku w Mosznej zabrzmi muzyka klasyczna Od 5 października na zamku w Mosznej będzie można usłyszeć muzykę klasyczną. Rusza XXXVI Festiwal Muzyczny Święta Kwitnących Azalii. Potrwa on do 9 listopada… » więcej 2020-09-23, godz. 09:00 Resoraki zagrają w Studiu M im. SBB Radia Opole Pochodząca z Wrocławia grupa Resoraki zagra w czwartek (24.09) w legendarnym Studiu M imienia SBB. Kolejny koncert bez publiczności będzie transmitowany na… » więcej 2020-09-22, godz. 16:09 Kolejny opolanin napisał kryminał i akcję osadził w stolicy regionu Student Wyższej Szkoły Bankowej w Opolu napisał kryminał, którego akcja rozgrywa się w stolicy regionu. Wśród bohaterów książki jest też dziennikarka… » więcej 2020-09-22, godz. 11:16 Praga Mariusza Szczygła w opolskiej bibliotece Pisarz, dziennikarz i przede wszystkim miłośnik wszystkiego, co czeskie - Mariusz Szczygieł będzie gościł w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu… » więcej 2020-09-21, godz. 14:15 Uczniowie głubczyckiego ogólniaka czytali "Balladynę" Słowackiego w ramach Narodowego Czytania Głubczyckie Liceum Ogólnokształcące w poniedziałkowy poranek (21.09) zorganizowało dla uczniów akcję Narodowego Czytania. Mniej widowiskową niż co roku… » więcej 2020-09-20, godz. 20:30 Apetycznie i po staropolsku - w Zopowych pod Głubczycami gospodynie przypomniały kresową kuchnię Ziemniaczana babka, pałanyci, bułki galicyjskie z kaszą i twarogiem, gołąbki i inne potrawy zagościły na stołach gospodyń podczas Festiwalu Staropolskich… » więcej 2020-09-20, godz. 16:00 Głogówek: przed nami recital fortepianowy Michała Szymanowskiego Recital fortepianowy zamknie pierwszą serię koncertową tegorocznego, 28. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku, czyli wydarzenia upamiętniającego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***