Radio Opole » Kultura i rozrywka
2020-09-13, 13:00 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Na jubileusz festiwalu muzycznego "W oparach dźwięków" trzeba poczekać do przyszłego roku

"Zapachy" - najnowsza płyta Towarzystwa Muzycznego w Opolu [fot. materiały Towarzystwa Muzycznego w Opolu / FB]
"Zapachy" - najnowsza płyta Towarzystwa Muzycznego w Opolu [fot. materiały Towarzystwa Muzycznego w Opolu / FB]
Miłośnicy muzyki kameralnej oraz prezentacji rzadko spotykanych instrumentów nie doczekają się w tym roku festiwalu "W oparach dźwięków", organizowanego od 2011 roku przez Towarzystwo Muzyczne w Opolu.
Jak przyznaje prezes towarzystwa, skrzypaczka i pedagog Maria Ołdak, to szczególny moment w historii festiwalu, który miał w tym roku świętować 10-lecie swego istnienia.

- W tym roku nas nie będzie w związku z sytuacją i ogólną, panującą na świecie, jak i tym, że nie mamy środków [finansowych - red.] - mówi Maria Ołdak. - Te środki miały być, ale jednak ich nie będzie. Natomiast nie mówię, że dziesiąta edycja w ogóle się nie odbędzie. Plan jest taki, żeby odbyła się w przyszłym roku, może w troszeczkę innej formule.

Maria Ołdak nie ukrywa, że niecodzienne okoliczności zainspirowały Towarzystwo Muzyczne do szerszych niż zwykle rozważań nad przyszłością festiwalu.

- Może to jest taki dobry moment, żeby przemyśleć nową koncepcję imprezy, pomyśleć, co dalej, czy dalej - dodaje prezes Towarzystwa Muzycznego w Opolu. - Na pewno nie planujemy przechodzić na transmisje internetowe, ale zobaczymy, czy festiwal zostanie tutaj, w Opolu. Jeśli tak, czy zmieni się może troszeczkę jego formuła, jeśli chodzi o koncerty, czy może zmieni się jego formuła finansowania, zobaczymy.

Artystka zapewnia jednocześnie, że na ten moment listopadowy Festiwal Muzycyny jest w przygotowaniu i jeśli tylko pozwoli na to sytuacja epidemiczna (tj. nie będzie dodatkowych ograniczeń w organizacji koncertów), wydarzenie się odbędzie.

Dodajmy, że Towarzystwo Muzyczne w Opolu cały czas działa, czego efektem jest wydana niedawno płyta "Zapachy", nagrana wspólnie przez Marię Ołdak i znanego słuchaczom Radia Opole lekarza Janusza Stasiaka. Należy przy tym zaznaczyć, że wszystkie materiały wydawane przez Towarzystwo Muzyczne (zarówno książki, jak i płyty) są dostępne jedynie jako tzw. cegiełki na działalność statutową towarzystwa. A więcej na ten temat w środowej (16.09) audycji Klasyka wieczorową porą.
Maria Ołdak

Kultura i rozrywka

2020-09-23, godz. 15:30 Opolska aktorka Barbara Lach nagrodzona Aktorka Opolskiego Teatru Lalki i Aktora Barbara Lach odebrała nagrodę przyznawaną przez Sekcję Teatrów Lalkowych Związku Artystów Scen Polskich. W uzasadnieniu… » więcej 2020-09-23, godz. 13:15 "Wyszli stąd, podążali różnymi drogami". Film o Biedrzychowicach sprzed wieku Na stronie internetowej Muzeum Ziemi Prudnickiej możemy zobaczyć film dokumentalny o znanych osobach pochodzących z Biedrzychowic. Róża Zgorzelska przybliża… » więcej 2020-09-23, godz. 11:45 Za niespełna dwa tygodnie na zamku w Mosznej zabrzmi muzyka klasyczna Od 5 października na zamku w Mosznej będzie można usłyszeć muzykę klasyczną. Rusza XXXVI Festiwal Muzyczny Święta Kwitnących Azalii. Potrwa on do 9 listopada… » więcej 2020-09-23, godz. 09:00 Resoraki zagrają w Studiu M im. SBB Radia Opole Pochodząca z Wrocławia grupa Resoraki zagra w czwartek (24.09) w legendarnym Studiu M imienia SBB. Kolejny koncert bez publiczności będzie transmitowany na… » więcej 2020-09-22, godz. 16:09 Kolejny opolanin napisał kryminał i akcję osadził w stolicy regionu Student Wyższej Szkoły Bankowej w Opolu napisał kryminał, którego akcja rozgrywa się w stolicy regionu. Wśród bohaterów książki jest też dziennikarka… » więcej 2020-09-22, godz. 11:16 Praga Mariusza Szczygła w opolskiej bibliotece Pisarz, dziennikarz i przede wszystkim miłośnik wszystkiego, co czeskie - Mariusz Szczygieł będzie gościł w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu… » więcej 2020-09-21, godz. 14:15 Uczniowie głubczyckiego ogólniaka czytali "Balladynę" Słowackiego w ramach Narodowego Czytania Głubczyckie Liceum Ogólnokształcące w poniedziałkowy poranek (21.09) zorganizowało dla uczniów akcję Narodowego Czytania. Mniej widowiskową niż co roku… » więcej 2020-09-20, godz. 20:30 Apetycznie i po staropolsku - w Zopowych pod Głubczycami gospodynie przypomniały kresową kuchnię Ziemniaczana babka, pałanyci, bułki galicyjskie z kaszą i twarogiem, gołąbki i inne potrawy zagościły na stołach gospodyń podczas Festiwalu Staropolskich… » więcej 2020-09-20, godz. 16:00 Głogówek: przed nami recital fortepianowy Michała Szymanowskiego Recital fortepianowy zamknie pierwszą serię koncertową tegorocznego, 28. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku, czyli wydarzenia upamiętniającego… » więcej 2020-09-20, godz. 13:00 Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej koncertowo rozpoczyna kolejny rok działalności Organy zabrzmią dziś (20.09) w Filharmonii Opolskiej. Przy potężnym instrumencie, posiadającym 3526 piszczałek i zbudowanym w 1996 roku dzięki społecznemu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***