Radio Opole » Kultura i rozrywka
2020-09-05, 20:45 Autor: Witold Wośtak

Dwie godziny z "Balladyną" przed opolską biblioteką i na antenie Radia Opole. To 9. edycja Narodowego Czytania [ZDJĘCIA, FILM]

„Balladyna” lekturą Narodowego Czytania 2020. Wydarzenie przed MBP w Opolu
"Balladynę" czytali zaproszeni goście przed Miejską Biblioteką Publiczną w Opolu z okazji 9. edycji Narodowego Czytania. W tym roku Radio Opole było współorganizatorem opolskiej odsłony akcji.
Z dramatem romantycznym Juliusza Słowackiego zmierzyli się między innymi: Przemysław Zych, wiceprezydent Opola i Łukasz Sowada, Przewodniczący Rady Miasta Opola. Naszą rozgłośnię reprezentowała dziennikarka Katarzyna Zawadzka, a nad całością czuwała i moderowała red. Beata Granatowska.

Jak mówi Elżbieta Kampa, dyrektor MBP w Opolu, celem jest między innymi odczarowanie lektur, które są niezbyt dobrze kojarzone z lat szkolnych.

- Często kojarzymy lektury z przymusem, a my chcemy zmienić to w przyjemność. Bardzo często odbiór zależy od nauczycieli i od sposobu przedstawiania danej lektury. Równie ważne jest znalezienie elementów, które mogą być istotne dla nas współcześnie.

Antoni Galicki, student aktorstwa i jeden z czytających "Balladynę", zdaje sobie sprawę, że duża część Polaków niechętnie sięga po książki. Zapytaliśmy, z czego to wynika.

- Moim zdaniem, to wiąże się z postępem czasu i łatwością dostępu do serwisów przepełnionych różnymi filmami oraz serialami. Nie ukrywajmy, najczęściej zobaczenie czegoś jest łatwiejsze od przeczytania. Czasami ktoś woli obejrzeć półtoragodzinny film, zamiast męczyć się na przykład tydzień z książką. Szkoda, że tak jest.

Marcin Duda, jeden ze słuchaczy "Balladyny", uważa, że lektury powinny iść z duchem czasu, ale nie mogą być zupełnie pozbawione klasyki.

- Być może w czytelnikach obecnych tutaj jest chęć pokazania tego, co oni czytali, będąc młodszymi. Z drugiej strony sami widzimy, że średnia wieku jest wysoka. Myślę więc, że osoby lubiące i szanujące klasykę zgromadziły się dzisiaj przed biblioteką.

Narodowe Czytanie zaprezentowaliśmy w całości na antenie Radia Opole. Nasza rozgłośnia jest co roku patronem medialnym tego przedsięwzięcia. Relacja filmowa z dzisiejszego czytania już wkrótce na naszej stronie internetowej.
Elżbieta Kampa
Antoni Galicki
Marcin Duda
Balladyna" przed opolską biblioteką i na antenie Radia Opole - 9. edycja Narodowego Czytania (05.09.2020)
„Balladyna” lekturą Narodowego Czytania 2020. Wydarzenie przed MBP w Opolu [fot. Agnieszka Lubczańska]
„Balladyna” lekturą Narodowego Czytania 2020. Wydarzenie przed MBP w Opolu [fot. Agnieszka Lubczańska]
„Balladyna” lekturą Narodowego Czytania 2020. Wydarzenie przed MBP w Opolu [fot. Agnieszka Lubczańska]
„Balladyna” lekturą Narodowego Czytania 2020. Wydarzenie przed MBP w Opolu [fot. Agnieszka Lubczańska]

Kultura i rozrywka

2020-09-23, godz. 15:30 Opolska aktorka Barbara Lach nagrodzona Aktorka Opolskiego Teatru Lalki i Aktora Barbara Lach odebrała nagrodę przyznawaną przez Sekcję Teatrów Lalkowych Związku Artystów Scen Polskich. W uzasadnieniu… » więcej 2020-09-23, godz. 13:15 "Wyszli stąd, podążali różnymi drogami". Film o Biedrzychowicach sprzed wieku Na stronie internetowej Muzeum Ziemi Prudnickiej możemy zobaczyć film dokumentalny o znanych osobach pochodzących z Biedrzychowic. Róża Zgorzelska przybliża… » więcej 2020-09-23, godz. 11:45 Za niespełna dwa tygodnie na zamku w Mosznej zabrzmi muzyka klasyczna Od 5 października na zamku w Mosznej będzie można usłyszeć muzykę klasyczną. Rusza XXXVI Festiwal Muzyczny Święta Kwitnących Azalii. Potrwa on do 9 listopada… » więcej 2020-09-23, godz. 09:00 Resoraki zagrają w Studiu M im. SBB Radia Opole Pochodząca z Wrocławia grupa Resoraki zagra w czwartek (24.09) w legendarnym Studiu M imienia SBB. Kolejny koncert bez publiczności będzie transmitowany na… » więcej 2020-09-22, godz. 16:09 Kolejny opolanin napisał kryminał i akcję osadził w stolicy regionu Student Wyższej Szkoły Bankowej w Opolu napisał kryminał, którego akcja rozgrywa się w stolicy regionu. Wśród bohaterów książki jest też dziennikarka… » więcej 2020-09-22, godz. 11:16 Praga Mariusza Szczygła w opolskiej bibliotece Pisarz, dziennikarz i przede wszystkim miłośnik wszystkiego, co czeskie - Mariusz Szczygieł będzie gościł w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu… » więcej 2020-09-21, godz. 14:15 Uczniowie głubczyckiego ogólniaka czytali "Balladynę" Słowackiego w ramach Narodowego Czytania Głubczyckie Liceum Ogólnokształcące w poniedziałkowy poranek (21.09) zorganizowało dla uczniów akcję Narodowego Czytania. Mniej widowiskową niż co roku… » więcej 2020-09-20, godz. 20:30 Apetycznie i po staropolsku - w Zopowych pod Głubczycami gospodynie przypomniały kresową kuchnię Ziemniaczana babka, pałanyci, bułki galicyjskie z kaszą i twarogiem, gołąbki i inne potrawy zagościły na stołach gospodyń podczas Festiwalu Staropolskich… » więcej 2020-09-20, godz. 16:00 Głogówek: przed nami recital fortepianowy Michała Szymanowskiego Recital fortepianowy zamknie pierwszą serię koncertową tegorocznego, 28. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku, czyli wydarzenia upamiętniającego… » więcej 2020-09-20, godz. 13:00 Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej koncertowo rozpoczyna kolejny rok działalności Organy zabrzmią dziś (20.09) w Filharmonii Opolskiej. Przy potężnym instrumencie, posiadającym 3526 piszczałek i zbudowanym w 1996 roku dzięki społecznemu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***