Radio Opole » Kultura i rozrywka
2020-07-24, 13:30 Autor: Wiktoria Palarczyk

Wystawa Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu poświęcona Urszuli Sipińskiej ponownie dostępna

Wystawa Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu poświęcona Urszuli Sipińskiej ponownie dostępna [fot. Sławomir Mielnik]
Wystawa Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu poświęcona Urszuli Sipińskiej ponownie dostępna [fot. Sławomir Mielnik]
Wystawa Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu poświęcona Urszuli Sipińskiej ponownie dostępna [fot. Sławomir Mielnik]
Wystawa Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu poświęcona Urszuli Sipińskiej ponownie dostępna [fot. Sławomir Mielnik]
Wystawa Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu poświęcona Urszuli Sipińskiej ponownie dostępna [fot. Sławomir Mielnik]
Wystawa Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu poświęcona Urszuli Sipińskiej ponownie dostępna [fot. Sławomir Mielnik]
"Kobieta renesansu" - tak żartobliwie mówi o sobie Urszula Sipińska. To wokalistka, kompozytorka, architekt, projektantka, autorka książek, wywiadów i felietonów. Wszystkie pamiątki związane ze swoim nie tylko estradowym życiem przekazała Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu, które dzięki temu stworzyło wystawę pod tytułem „Sipińska. Sza la la zabawa trwa da da”.
Ekspozycja ta była dostępna w Opolu dwa lata temu. Wówczas na jej otwarcie przyjechała sama bohaterka tego wydarzenia, czyli Urszula Sipińska. Do stolicy polskiej piosenki wróciła po blisko 30 latach. Wystawa ponownie będzie dostępna, ale tym razem w rodzinnym mieście Sipińskiej.

O szczegółach mówi Mateusz Torzecki, kierownik działu wystaw i edukacji muzealnej w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu.

- Na wystawie będzie można zobaczyć dużo ciekawych rzeczy. Będą liczne nagrody, karty z kronik, które na początku tworzył ojciec artystki. Zbierał tam wycinki z gazet, bilety z zagranicy, pocztówki, które wysyłała piosenkarka. To jest dla nas największy skarb, ponieważ bardzo dużo mówią o karierze Sipińskiej. Będą też kostiumy, z których słynęła Urszula. Zobaczymy m.in. słynną sukienkę, w której pierwszy raz wystąpiła w na festiwalu w Opolu i zaśpiewała utwór "Zapomniałam" - podkreśla Torzecki.

Dodajmy, że wystawa pod tytułem „Sipińska. Sza la la zabawa trwa da da” będzie dostępna w Starym Browarze Słodownia +1 w Poznaniu od 1 do 30 sierpnia. Autorem tego projektu są: Fundacja Made In Art oraz Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu.

Warto zaznaczyć, że tytuł jednego z największych przebojów Urszuli Sipińskiej pojawia się w naszym wakacyjnym, radiowym cyklu "Chcę wyjechać na wieś". Więcej na temat albumów, wystaw poświęconych piosenkarce oraz jej osobistych wspomnień, dotyczących Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu w rozmowie Tomasza Wojtyłko w audycji Dobre Granie. Całe nagranie dostępne jest na naszej stronie internetowej.

Fragment rozmowy Urszuli Sipińskiej z Tomaszem Wojtyłko:

- Dziękuję wszystkim opolanom, Jarkowi Wasikowi, Radiu Opole. Państwa rozgłośnia również mówiła o wystawie poświęconej mojej osobie. Tego zarówno Państwu, jak i Opolu nigdy nie zapomnę. To było coś cudownego w moim życiu - dodaje Sipińska.
Mateusz Torzecki
Urszula Sipińska

Kultura i rozrywka

2021-04-20, godz. 20:08 Środa w Instytucie Śląskim. Tym razem dyskusja naukowa będzie poświęcona "Encyklopedii Wiedzy o Śląsku" Instytut Śląski w Opolu zaprasza na otwarte spotkanie naukowe z cyklu 'Środy w Instytucie Śląskim'. Tym razem będzie dotyczyło wznowionego wydania 'Encyklopedii… » więcej 2021-04-20, godz. 19:01 Można jeszcze zgłaszać propozycje piosenek dla multimedialnej fontanny w Dobrodzieniu. Zdecydują internauci Mieszkańcy Dobrodzienia mogą jeszcze zgłaszać propozycje piosenek, które będą prezentowane przez multimedialną fontannę w Rynku. » więcej 2021-04-20, godz. 15:00 Kolejna odsłona "Zaczytane Opolskie" Tym razem czytelnicy będą mogli poznać debiutancką książkę mieszkającej w Skarbimierzu Anny Listowskiej. Ze względu na obostrzenia epidemiologiczne spotkanie… » więcej 2021-04-19, godz. 14:01 "Poufne" - spotkanie on-line z Mikołajem Grynbergiem W ramach obchodów 78. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu przygotowała spotkanie autorskie z fotografem i pisarzem… » więcej 2021-04-17, godz. 19:00 "Zachodni wiatr" w Galerii Aneks. Wystawa Pauliny Ptaszyńskiej 'Zachodni wiatr' to instalacja Pauliny Ptaszyńskiej, którą można oglądać w Galerii Aneks przy placu Teatralnym w Opolu. Artystka jest wykładowczynią Wydziału… » więcej 2021-04-17, godz. 15:57 Wystartował pierwszy numer Literackiego Kwartalnika Fantastycznego „O!Fka!” To bezpłatna i łatwo dostępna propozycja czytelnicza od członków Opolskiego Klubu Fantastyki Fenix. Nazwa kwartalnika nawiązuje do naszego regionu, a dokładnie… » więcej 2021-04-17, godz. 07:30 Portrety z pasją - poznaj twórców z gminy Kolonowskie nie wychodząc z domu Twórców i artystów mieszkających w gminie Kolonowskie oraz ich dzieła można poznać bez wychodzenia z domu. Cykl „Portrety z pasją” to filmy przedstawiające… » więcej 2021-04-16, godz. 14:30 Konkurs recytatorski „Jugend trägt Gedichte vor” Jeszcze tylko tydzień mają chętni do zgłoszenia się do konkursu recytatorskiego w języku niemieckim organizowanym przez Towarzystwo Społeczno-Kulturalne… » więcej 2021-04-15, godz. 18:30 "Zachodni wiatr" powieje w Galerii Aneks Zmienia się ekspozycja w Galerii Aneks Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu. Od piątku (16.04) będziemy mogli zobaczyć projekt Pauliny Ptaszyńskiej zatytułowany… » więcej 2021-04-15, godz. 15:00 W Filharmonii Opolskiej trwa nagranie koncertu online Filharmonia Opolska, jak inne instytucje kultury pozostaje zamknięta, ale nie zapomina o melomanach. Nagrywa najbliższy koncert kameralny. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »