Radio Opole » Wiadomości z regionu
2024-07-10, 09:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Prokuratura umarza, starostwo zapowiada zażalenie ws. śledztwa dotyczącego szpitala w Prudniku

Szpital Prudnickiego Centrum Medycznego [fot. Jan Poniatyszyn]
Szpital Prudnickiego Centrum Medycznego [fot. Jan Poniatyszyn]
Prudnicka prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie nadużycia zaufania przez Witolda Rygorowicza, poprzedniego prezesa Prudnickiego Centrum Medycznego. Spółka ta zarządza szpitalem powiatowym. Czynności prokuratorskie obejmowały m.in. decyzje związane z udzieleniem zamówienia publicznego na dostarczanie posiłków dla pacjentów, wynajęcia lokali mieszkalnych dla pracowników szpitala.
- Ocena materiału dowodowego dotyczyła też innych wątków - mówi prokurator Stanisław Bar, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Opolu. – W tym szpitalu dokonywała się duża inwestycja związana z przebudową jednego z oddziałów na blok operacyjny i budową sterylizatorni. Rzutowało to na wydatki szpitala. Był problem zatrudnienia na kilku etatach jednego lekarza specjalisty.

- Prokurator dostrzegł kontekst sytuacyjny podejmowania tych decyzji – wskazuje Stanisław Bar. – Problemy z zapewnieniem obsługi szpitala, poszczególnych jego oddziałów, przy jednoczesnym obowiązku zapewnienia ich ciągłego funkcjonowania. Był stan epidemii związany z szerzeniem się wirusa SARS-CoV-2. To wszystko złożyło się na to, że jakkolwiek te decyzje nie zawsze wydające się z pierwszego wejrzenia, jako najbardziej optymalne, były jednak wyrazem działania w interesie podmiotu, a nie na jego szkodę.

Prokurator nie dopatrzył się w postępowaniu Witolda Rygorowicza znamion czynu zabronionego.

Przypomnijmy, zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa złożyły władze powiatu prudnickiego.

- Nie zgadzamy się z postanowieniem prokuratury o umorzeniu śledztwa – mówi starosta prudnicki Radosław Roszkowski. – Postanowienie prokuratury pomija bardzo liczne dowody świadków, ważne argumenty biegłego. Nasze stanowisko jest takie, że na tym etapie postępowanie nie powinno się zakończyć. Zdecydowanie składamy zażalenie i będziemy mocno argumentować, że ten temat jednak powinien być przez sąd rozpatrzony.

- Występowałem jako świadek - mówi Witold Rygorowicz, obecny radny miejski Prudnika. – Gdybym miał podsumować jednym zdaniem całą sytuację, to powiedziałbym czyste ręce, czyste sumienie. Czas, w którym działaliśmy to był COVID, bardzo trudny okres. Potężny remont bloku operacyjnego i budowa centralnej sterylizatorni nie zostały rozpoczęte przez moich poprzedników. Cały ciężar spoczął na mnie. Każda decyzja była podyktowana dobrem spółki.

Sąd może utrzymać w mocy zaskarżone postanowienie prokuratury lub uchylić je i przekazać sprawę prokuraturze celem wyjaśnienia okoliczności wskazanych przez skarżącego.
Stanisław Bar
Stanisław Bar
Radosław Roszkowski
Witold Rygorowicz

Wiadomości z regionu

2024-07-13, godz. 23:19 Zderzenie dwóch samochodów osobowych w Hanuszowie. Droga krajowa zablokowana Do zderzenia dwóch samochodów osobowych doszło kilka minut po godz. 22 na odcinku drogi krajowej DK 46 Opole - Nysa w Hanuszowie. Są poszkodowani. Na miejscu… » więcej 2024-07-13, godz. 18:14 Historia jak żywa. Grupy rekonstrukcyjne spotkały się w Nysie Od wczesnych Słowian do II wojny światowej. Tak wygląda w niedzielę krajobraz nyskiej Reduty Kardynalskiej. » więcej 2024-07-13, godz. 16:31 Jeszcze w tym roku w budynku strzeleckiego starostwa pojawi się winda Starostwo Powiatowe w Strzelcach Opolskich doczeka się windy. Do tej pory jedynym udogodnieniem dla osób starszych czy poruszających się na wózkach był podjazd… » więcej 2024-07-13, godz. 16:31 Noc znowu może być burzowa. Jest nowe ostrzeżenie IMGW Opolskie dalej pozostaje w zasięgu burz. Wrocławskie biuro IMGW wydało ostrzeżenie pierwszego stopnia dot. możliwych burz oraz silnych opadów deszczu. » więcej 2024-07-13, godz. 16:01 Ruszyło koszenie rzepaku. Na razie plony poniżej przeciętnej Po jęczmieniu ozimym przyszedł czas na zbiory rzepaku i kukurydzy. W opinii rolników z północy województwa i powiatu krapkowickiego plony zapowiadają się… » więcej 2024-07-13, godz. 15:04 "Złota Kosa" w Piątkowicach zgromadziła tłumy. Tradycja trzyma się mocno [ZDJĘCIA] To już 22. raz spotkali się Piątkowicach zawodnicy, których specjalnością jest żniwowanie tradycyjnymi metodami. Zmagali się o Złotą Kosę. Do rywalizacji… » więcej 2024-07-13, godz. 14:36 "Z nami bezpiecznie" nad Jeziorem Nyskim. Prewencji nigdy za dużo! [ZDJĘCIA] Trwa 4. edycja pikniku 'Z nami bezpiecznie'. Służby tradycyjnie spotykają się z mieszkańcami regionu, by rozmawiać o bezpieczeństwie. Nad Jeziorem Nyskim… » więcej 2024-07-13, godz. 13:37 Tragiczne zdarzenie w w Otmuchowie. Mieszkaniec zginął przy udrażnianiu rowu podczas nawałnicy [AKTUALIZACJA] Po godzinie 21.30 w piątkowy (12.07) wieczór do straży pożarnej w Nysie dotarła informacja o zalewanych wodami deszczowymi dwóch posesjach w Otmuchowie… » więcej 2024-07-13, godz. 11:49 Opolskie POLREGIO wyremontuje trzy szynobusy. "One wrócą jak nowe" Przetarg na gruntowny remont trzech szynobusów dwuczłonowych ogłasza opolski oddział POLREGIO. Wobec planowanego zakupu nowych pociągów elektrycznych zwlekano… » więcej 2024-07-13, godz. 10:12 Muzeum upamiętniające Śląskich Teksańczyków powstało w Płużnicy Wielkiej W budynku dawnej szkoły w Płużnicy Wielkiej w powiecie strzeleckim powstała Izba Pamięci Śląskich Teksańczyków. Przypomnijmy, w poszukiwaniu lepszego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »