Radio Opole » Wiadomości z regionu
2024-06-10, 06:45 Autor: Grzegorz Frankowski

Lech Wałęsa otrzymał Nagrodę Wolności Opola. Jest jej pierwszym laureatem

Lech Wałęsa w Opolu - [fot: Grzegorz Frankowski]
Lech Wałęsa w Opolu - [fot: Grzegorz Frankowski]
Lech Wałęsa w Opolu - [fot: Grzegorz Frankowski]
Lech Wałęsa w Opolu - [fot: Grzegorz Frankowski]
Lech Wałęsa w Opolu - [fot: Grzegorz Frankowski]
Lech Wałęsa w Opolu - [fot: Grzegorz Frankowski]
Lech Wałęsa w Opolu - [fot: Grzegorz Frankowski]
Lech Wałęsa w Opolu - [fot: Grzegorz Frankowski]
Lech Wałęsa został pierwszym laureatem opolskiej Nagrody Wolności. To podziękowanie za wyjątkowy wkład w budowanie demokratycznego społeczeństwa obywatelskiego. Były przywódca Solidarności i pierwszy po zmianach ustrojowych prezydent Polski, wybrany w demokratycznych wyborach, odebrał wyróżnienie podczas Festiwalu Książek w Opolu.
- Pan prezydent w swoim życiu już tych nagród sporo otrzymał, by wymienić choćby Pokojową Nagrodę Nobla. Ale myślę, że i ta nagroda da również radość jego sercu – mówi Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola, pomysłodawca nagrody.

- Tym bardziej, że Opole to jest miejsce, w którym bardzo cenimy pana prezydenta i jego dorobek. Honorowy obywatel miasta, to przede wszystkim, ale też doctor honoris causa Uniwersytetu Opolskiego. Nagroda Wolności przyznawana jest pierwszy raz w tym roku. To nagroda związana z 4 czerwca. Chcemy honorować w Opolu tę datę szczególnie i chcemy też honorować osoby, które nie tylko kojarzą się z miastem. Ona z takim charakterystycznym człowiekiem, walącym mur, bo co innego w tym wypadku.

- Nasza historia wiele razy pokazała, że dostawaliśmy od niebios wybitnych ludzi, których potem sami niszczyliśmy – powiedział między innymi w trakcie spotkania z mieszkańcami Opola Lech Wałęsa. - Takim wielkim człowiekiem był dla Polaków do wykorzystania kardynał Wyszyński, Prymas Tysiąclecia. Ojciec Święty, Piłsudski. Dzisiaj powiem wam i z tym się nie zgodzicie, dziś takim wielkim darem niebios jest Tusk. Naprawdę uwierzcie mi. Proszę was, dajcie mu osiem lat, dwie kadencje. Zobaczycie, jak on wyprowadzi Polskę.

W trakcie spotkania z mieszkańcami Opola prezydent Lech Wałęsa promował również swoją ostatnią książkę - "Wałęsa ‘80".

Do tematu wrócimy w poniedziałkowej (10.06) audycji Reporterski Obraz Dnia po godz. 15.00.
Arkadiusz Wiśniewski
Lech Wałęsa

Wiadomości z regionu

2024-07-21, godz. 09:35 Za dochód ze sprzedaży wigilijnych świec opolska Caritas organizuje wakacyjne wyjazdy dzieci Blisko 60 różnych wakacyjnych projektów dla dzieci z regionu udało się zorganizować dzięki pieniądzom pozyskanym w grudniu ze sprzedaży wigilijnych świec… » więcej 2024-07-21, godz. 09:29 Młodzi chcą otwierać własne firmy. Wielu myśli o nowych mediach i sztucznej inteligencji 'Zauważamy rosnącą przedsiębiorczość wśród ludzi młodych'. Tak Tomasz Kwiatek, wicedyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Opolu, mówi o zauważalnym wzroście… » więcej 2024-07-21, godz. 09:28 Umowa z wykonawcą już podpisana. W Strzelcach Opolskich powstanie pełnowymiarowa hala sportowa Jest przełom w sprawie budowy hali sportowej przy Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Strzelcach Opolskich. Starostwo powiatowe podpisało umowę… » więcej 2024-07-20, godz. 20:30 Ostrzeżenie IMGW. Niedziela i poniedziałek pod znakiem wysokich temperatur Ostrzeżenie o upałach wydano dla całej Opolszczyzny. Gorąco będzie w niedzielę i poniedziałek. » więcej 2024-07-20, godz. 18:00 Ciężarówką też można driftować, jeśli silnik ma 1000 koni. Pokaz na Master Truck Show [ZDJĘCIA] Ryk silnika, 'palenie gum' i dużo dymu. Pokaz driftu ciężarówką cieszył się dużym zainteresowaniem podczas drugiego dnia 20. zlotu Master Truck Show na… » więcej 2024-07-20, godz. 17:28 Koniec roku akademickiego na Uniwersytecie WSB Merito w Opolu. 300 osób odebrało dyplomy 300 absolwentów Uniwersytetu WSB Merito w Opolu odebrało dzisiaj (20.07) dyplomy ukończenia studiów podczas uroczystego zakończenia roku akademickiego 20… » więcej 2024-07-20, godz. 15:45 Srebrny Krzyż Zasługi dla Andrzeja Wachowskiego za organizację Master Truck Show. Zlot trwa Srebrny Krzyż Zasługi przyznany przez prezydenta Andrzeja Dudę odebrał podczas oficjalnego otwarcia 20. Master Truck Show Andrzej Wachowski. » więcej 2024-07-20, godz. 14:30 Ponad tysiąc osób skorzystało z punktów pomocy dla ofiar przestępstw w regionie Po przerwie związanej z audytem w Ministerstwie Sprawiedliwości mieszkańcy regionu mogą ponownie korzystać z bezpłatnej pomocy dla osób pokrzywdzonych przestępstwem… » więcej 2024-07-20, godz. 13:00 Akademik Sokrates stanie się bursą dla uczniów szkół średnich z Opola Budynek 'Sokrates' należący do Politechniki Opolskiej zostanie przekształcony w bursę dla uczniów z Opola. Jak informuje prof. Marcin Lorenc, rektor opolskiej… » więcej 2024-07-20, godz. 12:30 Wakacje bez bomb i alarmów dla ukraińskich dzieci zorganizowali strażacy ochotnicy w Turawie Kilkunastu ukraińskich chłopców z obwodów przyfrontowych przyjechało do Turawy na zaproszenie polskich strażaków ochotników. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »