Radio Opole » Wiadomości z regionu
2024-06-03, 08:45 Autor: Adam Wołek

Dramatyczna sytuacja pracowników walcowni z Zawadzkiego. "Szukamy rozwiązań"

Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego o sytuacji w Zawadzkiem [fot. Adam Wołek].jpg2
Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego o sytuacji w Zawadzkiem [fot. Adam Wołek].jpg2
Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego o sytuacji w Zawadzkiem [fot. Adam Wołek].jpg3
Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego o sytuacji w Zawadzkiem [fot. Adam Wołek].jpg3
Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego o sytuacji w Zawadzkiem [fot. Adam Wołek]
Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego o sytuacji w Zawadzkiem [fot. Adam Wołek]
Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego o sytuacji w Zawadzkiem [fot. Adam Wołek].jpg1
Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego o sytuacji w Zawadzkiem [fot. Adam Wołek].jpg1
Sytuacja w Walcowni Rur Andrzej w Zawadzkiem jest dramatyczna. Do końca września prace straci ponad 400 osób. W środę (29.05) z częścią załogi zakładu, jego władzami i związkowcami spotkała się Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego.
- Młodzi pracę znajdą szybko, a co z tymi już posuniętymi wiekowo? - pyta Gerard Mańczyk, pracownik z kilkudziesięcioletnim stażem. - Oni tam pracują już wiele lat, doskonale znają zakład, remontowali maszyny. Wiedzą o nim wszystko, a niejednokrotnie są to całe rodziny. Będą mieli problem z odnalezieniem się na rynku pracy.

- Zdajemy sobie sprawę, że nasza decyzja jest dramatyczna, ale zmusza nas do tego ekonomia - mówi Tomasz Langier, od 9 dni dyrektor Walcowni Rur Andrzej w Zawadzkiem. - Sytuacja w hutnictwie i polskiej metalurgii pogarsza się od dawna i jest problem z ekonomicznym uzasadnieniem działalności wielu zakładów. Walcownia Andrzej dla przykładu nie ma swojej stalowni. Wkład musimy kupować, a to są koszty, Wytwórcy wkładu dyktują warunki i ceny i pokazują nam miejsce w szeregu.

- Nasze spotkanie ma wypracować schemat działania, by ludzie przeszli w miarę suchą stopą. Rozmawiamy - podkreśla marszałek województwa Andrzej Buła. - O scenariuszach pomocy, przede wszystkim pracownikom, ale też może i samej firmie. Tam jest potencjał gospodarczy, który można wykorzystać. Na wniosek związków zawodowych zaangażowaliśmy urzędy pracy, w tym WUP.

- Trzeba się zmierzyć z kryzysem i działamy w tym kierunku - kończy Maciej Kalski, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu. - Dawno nie było takiej sytuacji w naszym regionie. Musimy zaradzić zwolnieniom grupowym. Są projekty pomocy, a strzelecki urząd pracy ma już kilkadziesiąt ofert pracy dla zwalnianej załogi Andrzeja. Głównie w firmach produkcyjnych znajdujących się także na terenie strefy w Ujeździe.

Dodajmy, że pracownicy Walcowni Rur Andrzej na wtorek (4.06) zapowiedzieli dużą manifestację w obronie zakładu pracy.
Gerard Mańczyk
Tomasz Langier
Andrzej Buła
Maciej Kalski

Wiadomości z regionu

2024-06-19, godz. 14:23 Oszukiwał na podatkach i ukrył się w Gdańsku. Znaleźli go opolscy "łowcy głów" Przez niemal rok ukrywał się w Gdańsku 45-letni finansista ścigany listem gończym. Wpadł w ręce 'łowców głów' z Komendy Wojewódzkiej Policji w Opo… » więcej 2024-06-19, godz. 14:12 Niespokojnie na opolskich drogach. Wypadki w Opolu i Staniszczach Małych Do kilku groźnie wyglądających zdarzeń drogowych doszło po południu na Opolszczyźnie. » więcej 2024-06-19, godz. 13:35 "Pływadła" już w ten weekend na Odrze. Do pokonania ponad 40 kilometrów Przed nami jubileuszowa, 25. edycja Pływadeł. Na zbudowanych przez siebie jednostkach, uczestnicy spływu tradycyjnie przepłyną Odrą z Raciborza do Kędzierzyna-Koźla… » więcej 2024-06-19, godz. 12:10 Pobili i uciekli, ale nie za daleko. Szybkie zatrzymanie w powiecie strzeleckim Za pobicie staną przed sądem dwaj mieszkańcy Strzelec Opolskich. Zostali zatrzymani kilkanaście minut po zdarzeniu. Ich ofiarą padł 33-latek, a zgłoszenie… » więcej 2024-06-19, godz. 11:52 Zbigniew Kubalańca w Radiu Opole o zadaniach na nową kadencję - W historii województwa nie było tak, byśmy nie obsadzili wszystkich pięciu miejsc w zarządzie - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole wicemarszałek… » więcej 2024-06-19, godz. 10:56 Omdlenia, zasłabnięcia, udary. Podczas upałów rośnie liczba wezwań karetek O 25% wzrasta liczba wezwań służb medycznych w czasie upałów. Gdy od rana żar leje się z nieba opolskie pogotowie ma pełne ręce roboty. Medycy są wzywani… » więcej 2024-06-19, godz. 10:27 Od lipca rusza nabór wniosków do programu "Dobry Start". To wsparcie na wyprawkę szkolną Od lipca rozpoczyna się kolejna odsłona programu 'Dobry Start'. - Na każde uczące się dziecko w wieku od 7 do 20 lat rodzice i opiekunowie będą mogli dostać… » więcej 2024-06-19, godz. 10:21 Napisał, że jest jej synem... Kolejne oszustwo na telefon 7 tysięcy złotych straciła mieszkanka Brzegu, która padła ofiarą oszusta telefonicznego » więcej 2024-06-19, godz. 10:07 NIK o procedurach zamówień w szpitalach przy zakupie żywności dla pacjentów Delegatura NIK w Opolu przeprowadziła kontrolę ws. żywienia pacjentów w opolskich szpitalach i krytycznie oceniła procedury zamówień stosowane przy zakupie… » więcej 2024-06-19, godz. 07:39 Janusz Kowalski odchodzi z Suwerennej Polski Na portalu X poseł Janusz Kowalski przekazał informację o złożeniu rezygnacji z członkostwa w Suwerennej Polsce. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »