Radio Opole » Wiadomości z regionu
2024-05-21, 15:00 Autor: Monika Matuszkiewicz-Biel

Nyski radny sprzeciwia się budowie spalarni odpadów. Chce referendum i debaty

Nyska Energetyka Cieplna [fot. Witold Wośtak]
Nyska Energetyka Cieplna [fot. Witold Wośtak]
Nyska Energetyka Cieplna rozpoczęła przygotowania do sezonu grzewczego [fot. Daniel Klimczak]
Nyska Energetyka Cieplna rozpoczęła przygotowania do sezonu grzewczego [fot. Daniel Klimczak]
Powraca temat nyskiej spalarni odpadów. Sławomir Siwy, radny miejski z klubu Pozytywni, w petycji do władz miasta proponuje ulokowanie inwestycji poza miastem, a decyzję o lokalizacji spalarni oddać w ręce mieszkańców.
Przypomnijmy, że kotłownia opalana paliwem alternatywnym RDF, ma powstać za mniej więcej dwa lata na terenie Nyskiej Energetyki Cieplnej. W założeniu władz spółki, o czym mówili na antenie Radia Opole, ma być to elektrociepłownia, a nie spalarnia śmieci.

- Uważam, że w tej sprawie powinny być przeprowadzone konsultacje społeczne, a następnie referendum w formie elektronicznej, do którego będę też namawiał naszą nową radę - mówi radny Siwy.

- Ta prośba jest umotywowana całym szeregiem dokumentacji, tudzież głosem ekspertów, którzy są podzieleni, jeżeli chodzi o to, jakie zagrożenie niosą spalarnie odpadów tego typu na paliwo RDF dla zdrowia mieszkańców. Są również inne uciążliwości wynikające z funkcjonowania takich spalarni.

- Poprosiłem również radę o przeprowadzenie w trybie statutowym przez komisję petycji dochodzenia z udziałem ekspertów i przedstawicieli spółki - dodaje radny.

- Aby po prostu wszystko sobie wyjaśnić i odpowiedzieć na pytania, które zostały zawarte w tej petycji. Przeprowadzić analizę SWOT, która przedstawi nam wszystkie korzyści, minusy i wtedy dojdziemy do wniosku, czy taka spalarnia jest nam potrzebna. Przede wszystkim trzeba zbadać, jakie inne źródła pozyskiwania energii i ciepła możemy przeprowadzić.

Prezes spółki Nyskiej Energetyki Cieplnej sprawy nie chce komentować. Jak przekazał: nie angażuje się w sprawy i spory polityczne.
Sławomir Siwy 1
Sławomir Siwy 2

Wiadomości z regionu

2024-06-17, godz. 19:00 Zbigniew Bomersbach w Radiu Opole o konserwatorze, który ma godzić różne interesy Wojewódzki konserwator musi godzić interes właściciela obiektu zabytkowego z jednej a dziedzictwo czy historię z drugiej strony - powiedział w Radiu Opole… » więcej 2024-06-17, godz. 18:58 Zbili cenę i udało się. W Głogówku nie wzrosną opłaty za śmieci Mieszkańcy gminy Głogówek nie zapłacą więcej za odbiór śmieci. Po kolejnym przetargu na to zadanie utrzymana będzie stawka obowiązująca od 2021 roku… » więcej 2024-06-17, godz. 18:58 To może być burzowa noc. Jest ostrzeżenie IMGW [AKTUALIZACJA] Nowe ostrzeżenie dotyczące możliwości wystąpienia burz z opadami, także gradu wydało dla województwa opolskiego wrocławskie biuro IMGW. Ostrzeżenie dotyczy… » więcej 2024-06-17, godz. 17:52 Wysyłasz pociechę na wakacje? Pamiętaj o "zamówieniu" kontroli autobusu Stan techniczny pojazdu, uprawnienia kierowcy oraz jego stan trzeźwości - to m.in. sprawdzają policjanci podczas kontroli autokarów. » więcej 2024-06-17, godz. 17:17 "Chciałabym wszystko uporządkować". Jest nowa prezes stadniny w Prudniku Anetta Sałacka została prezesem Stadniny Koni Prudnik. Taką propozycję otrzymała od dyrekcji Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Warszawie. Zastąpiła… » więcej 2024-06-17, godz. 16:25 "Ten pies gnił za życia". Wolontariusze TOZ interweniowali w Opolu 90-letni mężczyzna wykopał dół w ogródku i czekał aż jego schorowany pies sam skona. Czworonóg miał gnić żywcem. Wszystko działo się w Opolu. O takim… » więcej 2024-06-17, godz. 15:45 Wypadek na krajowej 45, koło Zimnic Wielkich. 3 osoby poszkodowane [AKTUALIZACJA] Do groźnego wypadku doszło na DK 45 na wysokości Zimnic Wielkich. Zderzyły się tam 3 samochody. » więcej 2024-06-17, godz. 15:35 Nowy DPS w Opolu oficjalnie otwarty Funkcjonalny i w pełni dostosowany do potrzeb osób starszych. Tak prezentuje się nowy Dom Pomocy Społecznej przy ul. Chmielowickiej w Opolu. Blisko setka podopiecznych… » więcej 2024-06-17, godz. 14:51 "Zmiany w szkolnictwie muszą nastąpić". Minister nauki w Opolu [ZDJĘCIA] Rozmowy na temat projektu nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym, kwestia finansowania badań naukowych i wynagrodzeń pracowników - to główne tematy, jakie… » więcej 2024-06-17, godz. 13:06 Stop "drifterom" w mieście. Akcja w Nysie Miejskich drifterów wzięli pod lupę nysy policjanci. W sobotni wieczór przeprowadzili zmasowaną akcję kontroli aut. Skupili się na tych, które w znaczący… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »