Radio Opole » Wiadomości z regionu
2024-05-21, 15:15 Autor: Monika Matuszkiewicz-Biel

"Nie ma dzieci w Opolu, które jej nie znają". Mucha Odpaducha świętuje 9. urodziny

Mucha Odpaducha świętuje 9. urodziny [fot. Alisa Yakubovska]
Mucha Odpaducha świętuje 9. urodziny [fot. Alisa Yakubovska]
Mucha Odpaducha świętuje 9. urodziny [fot. Alisa Yakubovska]
Mucha Odpaducha świętuje 9. urodziny [fot. Alisa Yakubovska]
Mucha Odpaducha świętuje 9. urodziny [fot. Alisa Yakubovska]
Mucha Odpaducha świętuje 9. urodziny [fot. Alisa Yakubovska]
Mucha Odpaducha świętuje 9. urodziny [fot. Alisa Yakubovska]
Mucha Odpaducha świętuje 9. urodziny [fot. Alisa Yakubovska]
Mucha Odpaducha świętuje 9. urodziny [fot. Alisa Yakubovska]
Mucha Odpaducha świętuje 9. urodziny [fot. Alisa Yakubovska]
Znają ją mali i duzi opolanie. Opolska Mucha Odpaducha świętuje 9. urodziny. Z tej okazji w Miejskim Centrum Wspomagania Edukacji w Opolu przygotowano dla najmłodszych wiele atrakcji. Dzieci mogą między innymi zobaczyć pod mikroskopem, co kryje w sobie kropla wody z jeziora czy też stworzyć własną grę.
- Pamiętam, jak 9 lat temu stworzyliśmy naszą muchę, która została wybrana w konkursie, a zaprojektowana została przez Marka Jarosza - mówi Iwona Kowalczuk, naczelnik wydziału odpadami komunalnymi w opolskim ratuszu.

- Wtedy też nie do końca byliśmy pewni czy się przyjmie, bo Mucha Odpaducha jest trochę kontrowersyjną postacią. Inne miasta mają bardziej takie przytulaski, maskotki, a my postawiliśmy na muchę i chyba to był dobry wybór. W tej całej przekorze, w tym jej buntowniczym charakterze, czarnym charakterze, jednak dzieci dostrzegły też dużo dobra i bardzo lubią Muchę Odpaduchę. Bardzo się z tego cieszę i wydaje mi się, że już chyba nie ma dzieci w Opolu, które muchy nie znają, czyli efekt edukacyjny został osiągnięty w 100 procentach.

W Miejskim Centrum Wspomagania Edukacji w Opolu powstała też pracownia Muchy Odpaduchy, która, jak zaznacza dyrektor placówki Bronisława Ogonowski, cieszy się sporym zainteresowaniem.

- Zaczynamy od dzieci jak najmłodszych, natomiast nie zostawiamy z niewiedzą dorosłych. Przychodzą do nas studenci, seniorzy, a w tej chwili Młodzieżowa Rada Miasta zainteresowała się kształceniem w zakresie segregacji odpadów. Bardzo szeroko adresujemy tę wiedzę, żebyśmy wszyscy mogli dbać o planetę.

Dzieci, które dziś odwiedziły muchę podczas jej urodzin doskonale wiedzą, czym się zajmuje i chętnie stworzyły grę z jej udziałem.

- Pomaga nam segregować śmieci. - Fajna jest? - Tak. - A mieliście już jakieś zajęcia z muchą? - Tak, o segregowaniu śmieci. - Jedliśmy też tort, bo Mucha Odpaducha ma 9. urodziny. - My zrobiliśmy grę, pan nam pomógł. - I co w tej grze jest? - Tutaj jest kotek i my projektujemy co on robi.

Dodajmy, że w Miejskim Centrum Wspomagania Edukacji oprócz pracowni jest także ścieżka edukacyjna, a na niej między innymi tablice o czasie rozkładu odpadów czy eko zagadki.
Iwona Kowalczuk
Bronisława Ogonowski
Przedszkolaki

Wiadomości z regionu

2024-06-17, godz. 17:52 Wysyłasz pociechę na wakacje? Pamiętaj o "zamówieniu" kontroli autobusu Stan techniczny pojazdu, uprawnienia kierowcy oraz jego stan trzeźwości - to m.in. sprawdzają policjanci podczas kontroli autokarów. » więcej 2024-06-17, godz. 17:17 "Chciałabym wszystko uporządkować". Jest nowa prezes stadniny w Prudniku Anetta Sałacka została prezesem Stadniny Koni Prudnik. Taką propozycję otrzymała od dyrekcji Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Warszawie. Zastąpiła… » więcej 2024-06-17, godz. 16:25 "Ten pies gnił za życia". Wolontariusze TOZ interweniowali w Opolu 90-letni mężczyzna wykopał dół w ogródku i czekał aż jego schorowany pies sam skona. Czworonóg miał gnić żywcem. Wszystko działo się w Opolu. O takim… » więcej 2024-06-17, godz. 15:45 Wypadek na krajowej 45, koło Zimnic Wielkich. 3 osoby poszkodowane [AKTUALIZACJA] Do groźnego wypadku doszło na DK 45 na wysokości Zimnic Wielkich. Zderzyły się tam 3 samochody. » więcej 2024-06-17, godz. 15:35 Nowy DPS w Opolu oficjalnie otwarty Funkcjonalny i w pełni dostosowany do potrzeb osób starszych. Tak prezentuje się nowy Dom Pomocy Społecznej przy ul. Chmielowickiej w Opolu. Blisko setka podopiecznych… » więcej 2024-06-17, godz. 14:51 "Zmiany w szkolnictwie muszą nastąpić". Minister nauki w Opolu [ZDJĘCIA] Rozmowy na temat projektu nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym, kwestia finansowania badań naukowych i wynagrodzeń pracowników - to główne tematy, jakie… » więcej 2024-06-17, godz. 13:06 Stop "drifterom" w mieście. Akcja w Nysie Miejskich drifterów wzięli pod lupę nysy policjanci. W sobotni wieczór przeprowadzili zmasowaną akcję kontroli aut. Skupili się na tych, które w znaczący… » więcej 2024-06-17, godz. 12:45 Kierowca-recydywista poszedł na rekord. Na razie nie pojeździ Mandat na 5 tysięcy złotych dostał kierowca, który znacząco przekroczył dozwoloną prędkość w miejscowości Rzepcze, w gminie Głogówek. Mężczyzna… » więcej 2024-06-17, godz. 11:28 Nyscy ratownicy przygotowani do wakacyjnych zajęć. Na wyposażeniu między innymi podwodny dron Ratownicy z nyskiego WOPR działający na tamtejszym akwenie gotowi do sezonu. Już od początku czerwca pełnią 24-godzinne dyżury na stanicy. Uzupełniają… » więcej 2024-06-17, godz. 11:15 Daria Pawlak zastąpi tymczasowo Floriana Cieciora na stanowisku wójta Chrząstowic W gminie Chrząstowice nastąpiła czasowa zmiana na stanowisku wójta. W wyborach samorządowych 7 kwietnia zwyciężył tam Florian Ciecior, jednak 27 kwietnia… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »