Radio Opole » Wiadomości z regionu
2024-05-19, 06:51 Autor: Adam Wołek

Noc pełna atrakcji. Muzea zwiedzane po zmroku [ZDJĘCIA]

Międzynarodowy Dzień Muzeów w Opolu [fot. Jarosław Madzia]
Międzynarodowy Dzień Muzeów w Opolu [fot. Jarosław Madzia]
Międzynarodowy Dzień Muzeów w Opolu [fot. Jarosław Madzia]
Międzynarodowy Dzień Muzeów w Opolu [fot. Jarosław Madzia]
Ustanowiony w 1977 roku na 18 maja Międzynarodowy Dzień Muzeów to czas, kiedy te instytucje kultury i dziedzictwa otwierają swoje drzwi przed zwiedzającymi do nocy.
Noc Muzeów to już tradycja, a placówki w Opolu mają swoim odwiedzającym sporo do zaoferowanie. Nie inaczej jest w tym roku.

- Nie mogło zabraknąć nas na rozkładzie - mówi Iwona Solisz, dyrektor Muzeum Śląska Opolskiego. - Bardzo się cieszymy i przygotowujemy na to wydarzenie. Oprócz wystaw stałych, mamy także czasowe, które są bardzo atrakcyjne.

- Oprócz stałych elementów wystaw, mamy na dziś rarytas. Jest to film "Nieznane historie znanego festiwalu. To na pewno zainteresuje zwiedzających - podkreśla Mateusz Torzecki z Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu.

- A my postanowiliśmy, jak co roku zapewnić dobrą zabawę przez kilka godzin. To inscenizacja śląskiego wesela z przełomu XIX i XX wieku - informuje Sławomir Marchel, dyrektor Archiwum Państwowego w Opolu.

Jak zwykle, Noc Muzeów cieszy się ogromna popularnością, a do instytucji ustawiają się długie kolejki.

- Na pewno warsztaty w Muzeum Śląska Opolskiego, obowiązkowo. Chyba już z 10. raz. Mamy bardzo napięty harmonogram, bo chcemy odwiedzić jeszcze Archiwum Państwowe i Muzeum Lamp Rentgenowskich - mówił jeden z uczestników Nocy Muzeów.

- Ja jestem fanką naszego Muzeum Śląska Opolskiego i odwiedzam, kiedy tylko się da. Dziś jeszcze pójdę do Muzeum Diecezjalnego, bo tam też sporo ciekawych rzeczy - mówiła pani Krystyna.

- Jest rewelacyjnie. Czekam jeszcze na wizytę w Instytucie Śląskim na wykład dr Magdaleny Przysiężnej-Pizarskiej - dodaje mieszkanka Opola.

Noc Muzeów w Opolu zorganizowano po raz 16.
Noc Muzeów
Noc Muzeów

Wiadomości z regionu

2024-07-15, godz. 17:01 Kot sprawcą kolizji. Przewożony bez zabezpieczenia zwierzak zdekoncentrował kierowcę Do tego zdarzenia doszło na trasie z Nysy do Przełęku. 20-letni kierowca osobówki zjechał z drogi i uderzył w latarnię. » więcej 2024-07-15, godz. 17:00 Wyremontowany "Lipsk" ma być gotowy w październiku 2025 roku [ZDJĘCIA] Budynek 'Lipsk' przy ul. Sosnkowskiego w Opolu nabiera kształtu i nowoczesnego wyglądu. Choć gotowa jest już elewacja, to do ostatecznego zakończenia prac… » więcej 2024-07-15, godz. 16:32 Kolizja dwóch samochodów na DK45. Dostawczy przewoził butle z gazem Do tego zdarzenia doszło wczesnym popołudniem w okolicy Bierdzan na drodze krajowej nr 45. » więcej 2024-07-15, godz. 16:30 Ruszył remont obwodnicy Opola. Jest zmiana organizacji ruchu Zgodnie z zapowiedzią dzisiaj (15.07) rozpoczęły się prace na obwodnicy północnej Opola. » więcej 2024-07-15, godz. 16:00 Kierowców czeka ruch wahadłowy na DK46 w sąsiedztwie autostrady Będzie ruch wahadłowy na drodze krajowej 46 w sąsiedztwie autostrady A4 i obwodnicy Niemodlina. » więcej 2024-07-15, godz. 15:30 Więziennicy świętowali na zamku w Brzegu. "Społeczeństwo coraz bardziej dostrzega, że to potrzebna służba" Awanse na wyższe stopnie, medale i podziękowania za dotychczasową pracę. W ten sposób strażnicy więzienni obchodzili dziś (15.07) swoje święto. Na Zamku… » więcej 2024-07-15, godz. 15:17 Sinice znów dają o sobie znać na zbiorniku w Ligocie Górnej obok Kluczborka. Zakaz kąpieli Znów nie można kąpać się w zbiorniku retencyjnym w Ligocie Górnej. » więcej 2024-07-15, godz. 14:45 Przyszli studenci najchętniej wybierają kierunek lekarski i informatykę na opolskich uczelniach Prawie dziewięć tysięcy osób chce studiować na Uniwersytecie Opolskim, a ponad trzy na Politechnice Opolskiej. Obie uczelnie zakończyły właśnie pierwszą… » więcej 2024-07-15, godz. 12:40 Będzie kara, ale najpierw... ekspertyza. Co dalej ws. cisu z opolskiego Zaodrza Wykonawcy zewnętrznej ekspertyzy dotyczącej stanu cisu rosnącego przy ulicy Niemodlińskiej szuka Urząd Miasta Opola. To będzie podstawa do ukarania winnych… » więcej 2024-07-15, godz. 11:55 Zamiast 6 osób, było... 14. Przeładowany bus zatrzymany na A4 Mandat karny oraz zabrane prawo jazdy - tym dla młodego kierowcy busa skończyło się spotkanie z mundurowymi na opolskim odcinku autostrady A4. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »