Radio Opole » Wiadomości z regionu
2024-05-10, 09:17 Autor: Justyna Maćkowiak

O wolności, nie tylko wyborów. Wicemarszałek Zbigniew Kubalańca gościem Radia Opole

Zbigniew Kubalańca [fot. Adam Dubiński]
Zbigniew Kubalańca [fot. Adam Dubiński]
Próby do koncertu "Wolność jest w nas" [fot. Alisa Yakubovska]
Próby do koncertu "Wolność jest w nas" [fot. Alisa Yakubovska]
- Młode pokolenie korzysta garściami z członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Starsi pamiętają rzeczywistość sprzed wstąpienia do wspólnoty i doceniają stan obecny - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole wicemarszałek województwa Zbigniew Kubalańca.
O 20:00 w opolskim amfiteatrze rozpocznie się koncert "Wolność jest w nas", organizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego w ramach obchodów 20-lecia wejścia Polski do Unii Europejskiej. Wśród gwiazd wieczornego koncertu między innymi Varius Manx, Piotr Cugowski, Alicja Majewska i Włodzimierz Korcz.

Tytuł ubiegłorocznego koncertu brzmiał "Schody do wolności". Zapytaliśmy skąd zmiana nazwy?

- Do 15 października po tę wolność wspinaliśmy się, a po 15 października już tej wolności mamy więcej i stąd zmiana nazwy. Natomiast idea zostaje taka sama. Pierwszy koncert to było podziękowanie dla wszystkich tych, którzy walczyli z pandemią, w czasie pandemii pomagali mieszkańcom naszego regionu. W tamtym roku obchodziliśmy 25-lecie obrony województwa opolskiego, a w tym roku 20-lecie wstąpienia Polski do Unii Europejskiej - wyjaśnia marszałek.

- Przed nami bardzo ważne wybory do Parlamentu Europejskiego - podkreśla Zbigniew Kubalańca. - Z punktu widzenia bezpieczeństwa Polski najważniejsze od początku bycia Polski w Unii Europejskiej. Do tej pory dbaliśmy głównie o środki europejskie, aby tych pieniędzy było dla Polski jak najwięcej. Natomiast teraz poza pieniędzmi, które są istotne, jesteśmy krajem przyfrontowych i od tego, kto będzie nas reprezentował w Europie, będzie zależała nasza pozycja.
Zbigniew Kubalańca cz. 1
Zbigniew Kubalańca cz. 2

Wiadomości z regionu

2024-06-17, godz. 19:00 Zbigniew Bomersbach w Radiu Opole o konserwatorze, który ma godzić różne interesy Wojewódzki konserwator musi godzić interes właściciela obiektu zabytkowego z jednej a dziedzictwo czy historię z drugiej strony - powiedział w Radiu Opole… » więcej 2024-06-17, godz. 18:58 Zbili cenę i udało się. W Głogówku nie wzrosną opłaty za śmieci Mieszkańcy gminy Głogówek nie zapłacą więcej za odbiór śmieci. Po kolejnym przetargu na to zadanie utrzymana będzie stawka obowiązująca od 2021 roku… » więcej 2024-06-17, godz. 18:58 To może być burzowa noc. Jest ostrzeżenie IMGW [AKTUALIZACJA] Nowe ostrzeżenie dotyczące możliwości wystąpienia burz z opadami, także gradu wydało dla województwa opolskiego wrocławskie biuro IMGW. Ostrzeżenie dotyczy… » więcej 2024-06-17, godz. 17:52 Wysyłasz pociechę na wakacje? Pamiętaj o "zamówieniu" kontroli autobusu Stan techniczny pojazdu, uprawnienia kierowcy oraz jego stan trzeźwości - to m.in. sprawdzają policjanci podczas kontroli autokarów. » więcej 2024-06-17, godz. 17:17 "Chciałabym wszystko uporządkować". Jest nowa prezes stadniny w Prudniku Anetta Sałacka została prezesem Stadniny Koni Prudnik. Taką propozycję otrzymała od dyrekcji Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Warszawie. Zastąpiła… » więcej 2024-06-17, godz. 16:25 "Ten pies gnił za życia". Wolontariusze TOZ interweniowali w Opolu 90-letni mężczyzna wykopał dół w ogródku i czekał aż jego schorowany pies sam skona. Czworonóg miał gnić żywcem. Wszystko działo się w Opolu. O takim… » więcej 2024-06-17, godz. 15:45 Wypadek na krajowej 45, koło Zimnic Wielkich. 3 osoby poszkodowane [AKTUALIZACJA] Do groźnego wypadku doszło na DK 45 na wysokości Zimnic Wielkich. Zderzyły się tam 3 samochody. » więcej 2024-06-17, godz. 15:35 Nowy DPS w Opolu oficjalnie otwarty Funkcjonalny i w pełni dostosowany do potrzeb osób starszych. Tak prezentuje się nowy Dom Pomocy Społecznej przy ul. Chmielowickiej w Opolu. Blisko setka podopiecznych… » więcej 2024-06-17, godz. 14:51 "Zmiany w szkolnictwie muszą nastąpić". Minister nauki w Opolu [ZDJĘCIA] Rozmowy na temat projektu nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym, kwestia finansowania badań naukowych i wynagrodzeń pracowników - to główne tematy, jakie… » więcej 2024-06-17, godz. 13:06 Stop "drifterom" w mieście. Akcja w Nysie Miejskich drifterów wzięli pod lupę nysy policjanci. W sobotni wieczór przeprowadzili zmasowaną akcję kontroli aut. Skupili się na tych, które w znaczący… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »