Radio Opole » Wiadomości z regionu
2024-04-02, 18:00 Autor: Witold Wośtak

Olesno: kandydaci KWW Śląscy Samorządowcy do sejmiku przedstawili swoje postulaty

M. Lotz, P. Grabinska i A. Prochota [fot. Witold Wośtak]
M. Lotz, P. Grabinska i A. Prochota [fot. Witold Wośtak]
Kandydatów do sejmiku w okręgu numer 2 zaprezentował Komitet Wyborczy Wyborców Śląscy Samorządowcy. To okręg obejmujący powiaty: oleski, kluczborski oraz namysłowski.
Andrzej Prochota, numer 1 na liście i dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej w Oleśnie, chce w sejmiku zająć się szeroko rozumianą ochroną zdrowia i ochroną środowiska. - Mimo wielu działań samorządów w dalszym ciągu jakość powietrza i wód powierzchniowych jest poza normami - mówi.

- Wynika to głównie z tolerancji funkcjonowania tak zwanych kopciuchów oraz zanieczyszczenia wód powierzchniowych przez na przykład rozszczelnione szamba. Te dwa tematy są ze sobą nierozerwalnie związane. Jakość środowiska, w którym żyjemy, ma bezpośredni związek z naszym stanem zdrowia. Tworzenie bodźców pozytywnych, na przykład ulg podatkowych czy dotacji celowych, może skutecznie stymulować zmiany w tym zakresie.

Marek Lotz, numer 6 na liście Śląskich Samorządowców i sołtys Biskupic, mówi o tworzeniu możliwości komunikacji, rozwoju i rekreacji dla mieszkańców.

- Wykluczenie transportowe niestety blokuje potencjał mieszkańców małych miejscowości. Kolejnym elementem jest infrastruktura. Chociaż temat placów zabaw, sal i świetlic wydaje się oklepany, one są katalizatorem więzi społecznych, inicjatyw i rozwoju. Krótko mówiąc, uważam, że tworzenie możliwości daje o wiele lepsze efekty niż jakikolwiek program aktywizacji.

Z kolei Patrycja Grabinska, numer 7 na liście do sejmiku, zwraca uwagę, że samorząd powinien realizować inwestycje w odpowiedzi na potrzeby mieszkańców.

- Podczas spotkań z wyborcami było kilka grup najczęściej zgłaszających swoje problemy. Po pierwsze to seniorzy niemogący dostać się do ośrodków leczniczych i pozbawieni możliwości udziału w zorganizowanych formach animacji czasu wolnego. Po drugie to pracujący rodzice, którzy borykają się z problemem braku miejsc żłobkowych i przedszkolnych. Są również przedsiębiorcy, którzy nie czują się wspierani w swoich działaniach na rzecz rozwoju zakładów pracy.

Pozostali kandydaci KWW Śląskich Samorządowców do sejmiku w okręgu numer 2 to: Róża Koźlik, Krystian Smyrek, Aneta Białas i Horst Chwałek.
Andrzej Prochota
Marek Lotz
Patrycja Grabinska

Wiadomości z regionu

2024-04-23, godz. 20:00 Powstaje filmowy komediodramat o życiu w czasach PRL-u. "Problem alkoholowy był wtedy dość spory" W Prudniku trwają zdjęcia do filmu 'Kiedyś to było'. Komediodramat kręcony będzie głównie w pobliskiej Rudziczce i opowiada o czasach PRL-u. Kanwą są… » więcej 2024-04-23, godz. 18:45 Zmiana warty w Praszce. Burmistrz Tkaczyński ustępuje Włodzimierzowi Stochniałkowi Po niemal 18 latach zmienia się włodarz gminy Praszka. W niedzielnej drugiej turze wyborów samorządowych Włodzimierz Stochniałek (Trzecia Droga) wygrał… » więcej 2024-04-23, godz. 17:15 Są szanse na dużą przebudowę ulicy Łąkowej w Opolu. Trzeba będzie wystąpić o ZRID [INTERWENCJA] Są plany przebudowy ulicy Łąkowej na Nadodrzu w Opolu. Powracamy do tematu poruszanego w dzisiejszym (23.04) magazynie interwencyjnym. » więcej 2024-04-23, godz. 17:00 Kolejne utrudnienia na DK45. Będzie kilka zmian w organizacji ruchu Kolejne zmiany czekają kierowców na remontowanym odcinku DK45 pomiędzy Rogowem Opolskim a Krapkowicami. » więcej 2024-04-23, godz. 16:15 Sadzonki za makulaturę oferuje ReUżytkownia w Opolu z okazji Światowego Dnia Ziemi 10 kilogramów makulatury za sadzonkę ziół, kwiatów lub materiałową torbę. To dzisiejsza propozycja ReUżytkowni w Opolu z okazji Światowego Dnia Ziem… » więcej 2024-04-23, godz. 16:15 Praktyki prudnickich uczniów we Włoszech i Hiszpanii. Zwiększają swoje kompetencje i poznają system pracy w UE We włoskim Reggio Emilia kwalifikacje podnoszą uczniowie Zespołu Szkół Rolniczych w Prudniku. Kolejna grupa młodzieży odbędzie praktyki zawodowe na Wyspach… » więcej 2024-04-23, godz. 16:00 Gwizdek "bohaterem" porodu cesarskiego. "Pacjentka bierze czynny udział w urodzeniu się dziecka" Trzeba nauczyć się gwizdać i oddychać z przepony. To część wymogów, które musi spełnić przyszła mama, aby móc urodzić dziecko poprzez poród francuski… » więcej 2024-04-23, godz. 14:39 31 głosów zdecydowało o wygranej Andrzeja Wesołowskiego w Tułowicach 31 głosów zadecydowało o tym, że Andrzej Wesołowski będzie pełnił funkcję burmistrza Tułowic przez kolejnych 5 lat. W wyborczej „dogrywce” zmierzył… » więcej 2024-04-23, godz. 14:15 Zakasają rękawy i będą sprzątać rzeki. Rusza międzynarodowa akcja "Czysta Odra" Opony, butelki, niedopałki papierosów, a nawet elementy sprzętu domowego czy wanny. To wszystko można znaleźć w Odrze, dlatego trzeba ją sprzątać. Niebawem… » więcej 2024-04-23, godz. 12:15 Nielegalne składowisko odpadów w Krapkowicach. Policja zatrzymała dwie osoby 45-letni mężczyzna i jego o 9 lat starszy kolega zostali zatrzymani przez opolskich policjantów w związku z kolejnym wątkiem śledztwa w sprawie 'mafii … » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »