Radio Opole » Wiadomości z regionu
2024-03-03, 13:00 Autor: Monika Matuszkiewicz-Biel

Kamienice, kościół i szkoła przejdą renowacje. Opolski ratusz przyznał dotacje

Kościół pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Opolu [fot.www.polska-org.pl]
Kościół pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Opolu [fot.www.polska-org.pl]
Ratusz Rynek [fot. Sławomir Mielnik]
Ratusz Rynek [fot. Sławomir Mielnik]
Kolejne opolskie kamienice, a także kościoły zostaną odrestaurowane. Urząd Miasta w Opolu przeznaczył na ich konserwację 215 tysięcy złotych. W konkursie wystartowało 23 wnioskodawców, dofinansowanie otrzymało tylko 6 z nich. Pozostali nie spełnili wymogów formalnych.
- Pieniądze trafią głównie do wspólnot mieszkaniowych. Między innymi do tej znajdującej się przy ulicy Katedralnej, gdzie odmalowane zostaną elementy drewniane elewacji budynku - mówi Magdalena Matyjaszek, naczelnik wydziału kultury w opolskim ratuszu.

- A także do wspólnoty mieszkaniowej przy rynku, gdzie zostanie wykonana izolacja. Do Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich, tu będzie odnowienie i uzupełnienie elewacji obiektu szkoły, a także do wspólnot mieszkaniowych przy ulicy Piastowskiej i Reymonta. Są to remonty zabytkowych klatek schodowych. Ostatnia dotacja to dotacja dla parafii rzymskokatolickiej pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Jest to odnowienie muru ogrodzeniowego okalającego budynek.

Dodajmy, że Opole w tegorocznym budżecie na prace konserwatorskie zabytków przeznaczyło 400 tysięcy złotych. Kolejny nabór odbędzie się w maju.
Magdalena Matyjaszek

Wiadomości z regionu

2024-04-17, godz. 18:00 Kurek nie został zakręcony, będą negocjacje. Spór o ścieki między Nysą a Głuchołazami trwa Mieszkańcy 15 sołectw w gminie Głuchołazy oraz samego miasta nie zostali pozbawieni dostępu do kanalizacji. Nyska spółka komunalna AKWA wycofała się z… » więcej 2024-04-17, godz. 17:29 Spoglądają na zagadnienie zdrowia z szerszej perspektywy. W Opolu rozpoczęła się międzynarodowa konferencja nauk… Sesje plenarne, prezentacje projektów badawczych w ramach warsztatów czy sesje dla młodych naukowców - taki jest plan I Międzynarodowej Konferencji 'Nowoczesne… » więcej 2024-04-17, godz. 17:17 Zaatakował ofiarę pistoletem pneumatycznym, bo chciał 200 złotych 22 i pół roku więzienia to górna granica kary, jaką usłyszeć może Krzysztof S., mieszkaniec jednej ze wsi w gminie Wołczyn, który przed sądem będzie… » więcej 2024-04-17, godz. 16:19 Politechnika Opolska zdradza szczegóły Piastonaliów 2024 Dzień hip-hopowy i dzień rockowy zorganizuje Politechnika Opolska podczas majowego święta studentów, czyli Piastonaliów. Samorząd Studencki PO odsłania… » więcej 2024-04-17, godz. 16:18 Temat kopalni w Szymiszowie odroczony w czasie. Ludzie chcą, by sprawą zajęli się "nowi radni" Radni miejscy w Strzelcach Opolskich jednogłośnie podjęli decyzję o zdjęciu z porządku obrad dzisiejszej (17.04) sesji uchwały dotyczącej studium uwarunkowań… » więcej 2024-04-17, godz. 16:17 Na Opolszczyźnie w tym roku jeszcze bez zakażeń odrą, ale rośnie liczba infekcji w kraju i Europie Rośnie liczba zakażeń odrą w Polsce i całej Europie, a jak sytuacja wygląda na Opolszczyźnie? Tego roku Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w… » więcej 2024-04-17, godz. 15:16 Druga tura wyborów samorządowych. Tomasz Kłoś przedstawia propozycje dla gminy Strzeleczki Rozwój gminy, inwestycje w edukację oraz aktywna polityka senioralna - to propozycje Komitetu Wyborczego Wyborców Partnerstwo dla mieszkańców gminy Strzeleczki… » więcej 2024-04-17, godz. 15:00 Interesowali się klockami i hulajnogami. Złodzieje zabawek zatrzymani Pięć lat więzienia grozi czterem mieszkańcom województwa śląskiego, którzy w Opolu okradali sklepy z zabawkami. Sprawcy interesowali się przede wszystkim… » więcej 2024-04-17, godz. 13:39 Prokuratura sprawdza czy nie doszło do nadużyć w Urzędzie Miejskim w Namysłowie Prokuratura Rejonowa w Kluczborku wszczęła śledztwo w sprawie możliwości popełnienia przestępstwa polegającego na nadużyciu zależności służbowej w… » więcej 2024-04-17, godz. 13:26 Apel 17 regionalnych rozgłośni radia publicznego do przewodniczącego KRRiT 17 regionalnych rozgłośni publicznego radia 'solidarnie i w porozumieniu' apeluje do przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o natychmiastowe… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »