Radio Opole » Wiadomości z regionu
2024-03-01, 17:35 Autor: Anna Kurc

"Mieli w sobie mnóstwo odwagi". Opolanie uczcili pamięć żołnierzy wyklętych

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” [fot. Jarosław Madzia]
Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” [fot. Jarosław Madzia]
W Opolu uczczono pamięć bohaterów antykomunistycznego podziemia. W obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych wzięli udział przedstawiciele władz rządowych i samorządowych oraz służb mundurowych, a także mieszkańcy miasta. Uroczystości odbyły się (1.03) przy Pomniku Żołnierzy Niepodległościowego Podziemia.
- To były osoby, które miały w sobie mnóstwo odwagi - uważa Przemysław Zych, zastępca prezydenta Opola.

- Potrafiły się przeciwstawić, żeby wyrażać swoje poglądy i walczyć o pewne idee. Należy pamiętać o bohaterach, którzy walczyli o Polskę, żebyśmy mieli swobodę rozmawiania w swoim ojczystym języku i mogli realizować wolność w pełnym tego słowa znaczeniu - dodaje Zych.

- Pamięć o żołnierzach wyklętych jest bardzo ważna - twierdzi Piotr Pośpiech, wicewojewoda opolski.

- Na kartach historii tamte wydarzenia będą opisywane różnie. Powinniśmy zapamiętać, że była cząstka Polaków, która do końca nie zgadzała się z reżimem sowieckim i szukała szansy na zmianę losów naszej ojczyzny - uważa Pośpiech.

- Wiele szkół na Opolszczyźnie nosi imię bohaterów antykomunistycznego podziemia. Często takie postaci są punktem odniesienia dla młodego człowieka z chwilą zastanowienia się, co ja zrobiłabym, zrobiłbym w takiej sytuacji? W sytuacji kryzysu, odpowiedzialności, czasem poświęcenia nie tylko jakichś drobnych rzeczy, ale nawet życia. To jest taka ważna lekcja, żeby nie trzeba było uczyć się na własnych doświadczeniach, tylko na tej refleksji i mądrej interpretacji tego, co działo się wcześniej - mówi Joanna Raźniewska, Opolski Kurator Oświaty.

Dodajmy, że Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych został ustanowiony w 2011 roku. Data 1 marca jest nieprzypadkowa – 1 marca 1951 w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 roku dzieło Armii Krajowej.
Piotr Pośpiech, Przemysław Zych
Joanna Raźniewska
Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Opolu

Wiadomości z regionu

2024-04-15, godz. 15:02 Plantacja narkotyków, duża gotówka i dwóch zatrzymanych. Policyjna akcja w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim Plantację marihuany zlikwidowali raciborscy kryminalni na terenie jednej z prywatnych posesji w Kędzierzynie-Koźlu. Do sprawy zatrzymani zostali dwaj mężczyźni… » więcej 2024-04-15, godz. 14:54 Kazirodztwo, gwałt i pornografia. Teczka zarzutów dla Adama O. Przed Sądem Okręgowym w Opolu ruszył proces 52-letniego Adam O. Mieszkaniec gminy Praszka jest oskarżony między innymi o to, że siłowo, poprzez używanie… » więcej 2024-04-15, godz. 13:32 Gotowi na przybycie turystów. Nyscy ratownicy już dyżurują na jeziorze Nyscy ratownicy WOPR gotowi do sezonu. Całkiem niedawno zaprezentowali nową łódź, która posłuży do szybkiego reagowania w razie zagrożenia na akwenie. » więcej 2024-04-15, godz. 13:30 Kozielski szpital zawiesił przyjmowanie pacjentów na oddziale neurologicznym Oddział neurologiczny z pododdziałem udarowym w szpitalu w Kędzierzynie-Koźlu od dziś (15.04) nie przyjmuje nowych pacjentów. Powodem są braki kadrowe… » więcej 2024-04-15, godz. 11:45 Ponad 9 mln na badania kliniczne pacjentów z miażdżycą w USK w Opolu Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu pozyskał ponad 9 mln złotych na badania dotyczące nowej terapii u pacjentów z miażdżycą. Lekarze będą chcieli… » więcej 2024-04-15, godz. 11:27 "Lokal zlicytowany za niespełna 2 tysiące długu". Mieszkanka Niemodlina w walce o swoje dobro [INTERWENCJA] Mieszkanka Niemodlina od ponad 7 lat walczy z wymiarem sprawiedliwości. W 2017 roku otrzymała pismo o wszczęciu egzekucji komorniczej na kwotę niespełna 2… » więcej 2024-04-15, godz. 10:19 Będą "wykopki". Gazownicy wchodzą na zabytkowe uliczki Opola Gazownicy rozkopią wybrukowane, zabytkowe uliczki w ścisłym centrum Opola. Od dzisiaj (15.04), w różnych odstępach czasu, pojawią się na ulicach: Krakowska… » więcej 2024-04-15, godz. 10:09 Słaby wynik wyborczy Lewicy. Jerzy Przystajko gościem Radia Opole - Wynik jest bardzo słaby. Będziemy teraz analizować, dlaczego tak się stało - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Jerzy Przystajko z Nowej Lewicy… » więcej 2024-04-15, godz. 09:42 Brzeg: kradł ze sklepów słodycze, perfumy oraz... patelnie Kradł ze sklepów głównie słodycze oraz perfumy, ale nie gardził też patelniami. Policjanci z Brzegu zatrzymali 32-letniego mężczyznę, który swoim przestępczym… » więcej 2024-04-15, godz. 07:40 Śmiertelny wypadek na DK94 koło Opola. Zginął 33-letni kierowca [AKTUALIZACJA] Dwa samochody osobowe - toyota oraz skoda zderzyły się dzisiaj (15.04) po godzinie 7:00 na ul. Strzeleckiej, na wysokości strzelnicy w Grudzicach. Strażacy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »