Radio Opole » Wiadomości z regionu
2024-02-20, 08:00 Autor: Monika Matuszkiewicz-Biel

Fałszowanie dokumentów i nieprawdziwe zeznania. Akt oskarżenia wobec byłego księdza i szafarza

Sąd Okręgowy w Opolu [fot. Maciej Marciński]
Sąd Okręgowy w Opolu [fot. Maciej Marciński]
Jest akt oskarżenia przeciwko byłemu duchownemu Rafałowi C. i szafarzowi Rafałowi S. Sprawa ma związek z fałszywymi oskarżeniami wobec biskupa opolskiego Andrzeja Czai oraz kanclerza kurii ks. Wojciecha Lippy. Ci mieli rzekomo wysyłać wiadomości do duchownego, które zawierały propozycje seksualne oraz groźby.
Przypomnijmy, ks. Rafał C. był proboszczem parafii w Chałupkach, wobec którego wierni kierowali liczne skargi do opolskiej kurii, dotyczące między innymi jego wydatków. Biskup Andrzej Czaja zdecydował o przeniesieniu Rafał C. do innej parafii. Ostatecznie były proboszcz został ukarany naganą i zawieszony w wykonywaniu czynności duszpasterskich.

Sprawą zajęła się Prokuratura Okręgowa w Gliwicach, która ustaliła, że były ksiądz działał wspólnie z szafarzem i składane dowody przeciwko biskupowi oraz kanclerzowi były fałszywe.

- Rafał C i Rafał S. zainicjowali szereg postępowań karnych, w toku których zeznawali nieprawdę, co do okoliczności wejścia w posiadanie różnego rodzaju dokumentów, wiadomości mailowych, zawierających groźby karalne wobec nich i informacje dotyczące nadużywania uprawnień przez funkcjonariuszy publicznych. W toku postępowań tworzyli i przedkładali jako dowody nagrania rozmów i monologów, których autorem miał być kanclerz kurii, a z których wynikały powiązania pomiędzy kurią opolską a funkcjonariuszami publicznymi. Dołączali również jako dowody uzyskiwane przez nich prywatne opinie ekspertów z zakresu fonoskopii i informatyki, mające potwierdzać prawdziwość tych dokumentów i nagrań.

Dodajmy, że były proboszcz oraz szafarz mieli także kierować fałszywe oskarżenia wobec funkcjonariuszy publicznych, w tym prokuratorów oraz policjantów. Zarzucali im, że przyjmują korzyści majątkowe oraz nadużywają uprawnień.
Relacja Moniki Matuszkiewicz-Biel

Wiadomości z regionu

2024-06-21, godz. 20:01 Został tylko cień szansy. Polska przegrywa z Austrią 1:3 Piłkarska reprezentacja Polski przegrała z Austrią 1:3 w rozgrywanym w Berlinie meczu grupy D mistrzostw Europy. » więcej 2024-06-21, godz. 19:00 Opolanie mogą korzystać z 14 kąpielisk. Zostały sprawdzone przez sanepid W tym roku według danych z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Opolu dopuszczonych do użytkowania zostało 14 kąpielisk. Przed sezonem woda została… » więcej 2024-06-21, godz. 18:30 Pierwsze zwolnienia w walcowni w Zawadzkiem. "Proces pozyskania inwestora trwa" Grupa pracowników Walcowni Rur Andrzej w Zawadzkiem otrzymała wypowiedzenia. Trafiły one do osób, które obecnie przebywają na dłuższych zwolnieniach chorobowych… » więcej 2024-06-21, godz. 18:10 Młody mężczyzna utonął na kąpielisku Bolko w Opolu Tragedia nad opolskim akwenem. Na kąpielisku Bolko utonął niespełna 18-letni mężczyzna. Okoliczności zdarzenia wyjaśniają policjanci. » więcej 2024-06-21, godz. 18:00 Śledczy sprawdzają, czy w opolskiej fundacji Ex Bono dochodziło do prania pieniędzy Czy w opolskiej fundacji Ex Bono dochodziło do prania pieniędzy? Jak informuje TVN24, Główny Inspektor Informacji Finansowej przesłał zawiadomienie o podejrzeniu… » więcej 2024-06-21, godz. 16:30 Zamiast gospodarki leśnej promowano partię polityczną. "To patologia, niegospodarność i oszustwo" Regionalne dyrekcje Lasów Państwowych, w tym dyrekcja z Katowic, pod którą podlegają opolskie lasy, były szczególnie zaangażowane w kampanię wyborczą… » więcej 2024-06-21, godz. 15:45 Marcin Ociepa apeluje o budowę drogi ekspresowej. "To jest wyzwanie na miarę kierunku lekarskiego" Poseł OdNowy Marcin Ociepa zapowiada walkę o budowę w regionie drogi ekspresowej przebiegającej z południa na północ. Trasa miałaby przebiegać między… » więcej 2024-06-21, godz. 15:00 Bez nich wojsko nie funkcjonuje. Święto 10. Opolskiej Brygady Logistycznej 10. Opolska Brygada Logistyczna świętuje swoje 25-lecie. To właśnie ćwierć wieku temu NATO potrzebowało wyspecjalizowanej jednostki wojskowej, która wykona… » więcej 2024-06-21, godz. 14:30 Zanieczyszczenia w kanale Lutnia. Przedsiębiorcy z Przywór apelują o kontrolę [INTERWENCJA] Co wpływa do kanału Lutnia w Przyworach koło Opola? To pytanie zadają sobie właściciele znajdującego się nieopodal rzeczki, łowiska pstrągowego, którzy… » więcej 2024-06-21, godz. 13:10 "Można się w końcu wyspać". Uczniowie rozpoczęli wakacje [ZDJĘCIA] Podręczniki schowane, plecaki w szafach, świadectwa w rękach. Uczniowie rozpoczęli długo wyczekiwane wakacje. Przed nimi ponad 2 miesiące odpoczynku od ławek… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »