Poseł Adam Gomoła o budżecie kraju i przełożeniu na urząd wojewódzki
Przyjęty w Sejmie budżet kraju na 2024 rok trafi teraz do senatu, a następnie po ewentualnych poprawkach wróci do posłów, lub bez poprawek od razu na biurko prezydenta. Jak duże jest ryzyko opóźnienia we wprowadzeniu go w życie? Czy konsekwencją szeroko rozumianych oszczędności może być jednak "skromniejsza" obsada kierownictwa urzędu wojewódzkiego w Opolu?
- Z tego co wiem, województwo opolskie będzie mieć jednego zastępcę, nie mogę powiedzieć na sto procent, natomiast z tego, co słyszałem to w ramach takiego właśnie cięcia kadr - można powiedzieć - i wydatków, taki jeden zastępca ma być, chyba ostateczna decyzja będzie należała do pani wojewody Moniki Jurek - powiedział poseł Adam Gomoła.
Jak dodał na antenie Radia Opole parlamentarzysta Polski2050 najważniejsze jest to, by były to osoby kompetentne i jak najlepiej kierowały pracami urzędu wojewódzkiego.
Adam Gomoła odniósł się też przyjętego właśnie w Sejmie budżetu kraju i możliwego opóźniania jego wprowadzenia w życie przez prezydenta Andrzeja Dudę.
- Zobaczymy, co będzie. Przygotowanie planu finansowego kraju to kompetencja rządu - przypomniał - sugerując, że najważniejszy dokument ekonomiczny kraju będzie w przyszłości nowelizowany.
- Prezydent ma dwie możliwości, albo może go podpisać - co robiono do tej pory ze wszystkimi budżetami - i nikomu chyba nie wpadło do głowy, żeby robić cokolwiek innego, albo skierować go do Trybunału Konstytucyjnego, który chyba jest ostatnim ciałem do wypowiadania się w sprawie budżetu pozostającego - w rozumieniu konstytucji - wyłączną kompetencją rządu, ale co zrobi zobaczymy - zastanawiał się poseł Polski2050.
W ocenie opolskiego parlamentarzysty nie bez znaczenia jest też aspekt prowadzonego audytu wydatków zaplanowanych jeszcze przez poprzedników w instytucjach państwowych oraz poszczególnych ministerstwach, którego wyniki mogą doprowadzić do "przesunięć" planowanych wydatków.
W planie finansowym kraju na 2024 rok zabezpieczono m.in. 3,1 procent PKB na obronność oraz transze na 30-procentowe podwyżki dla nauczycieli i 20-procentowy wzrost uposażenia dla pracowników sfery budżetowej oraz finansowanie świadczenia 800plus.
Zaksięgowano też możliwość wypłat 13. i 14. emerytury oraz podwójną waloryzację rent i emerytur, jeśli inflacja przekroczy w 2024 roku pięć procent.