Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-12-11, 17:00 Autor: Agnieszka Stefaniak

Samorząd kusi przyszłych lekarzy. To już 4. edycja stypendiów regionalnych

4. edycja stypendiów regionalnych dla przyszłych lekarzy [fot. Agnieszka Stefaniak]
4. edycja stypendiów regionalnych dla przyszłych lekarzy [fot. Agnieszka Stefaniak]
4. edycja stypendiów regionalnych dla przyszłych lekarzy [fot. Agnieszka Stefaniak]
4. edycja stypendiów regionalnych dla przyszłych lekarzy [fot. Agnieszka Stefaniak]
4. edycja stypendiów regionalnych dla przyszłych lekarzy [fot. Agnieszka Stefaniak]
4. edycja stypendiów regionalnych dla przyszłych lekarzy [fot. Agnieszka Stefaniak]
2 tysiące złotych brutto przez 9 miesięcy roku akademickiego, aż do zakończenia studiów. Takie wsparcie finansowe dla studentów kierunków medycznych przygotował samorząd województwa opolskiego.
To stypendium, które - po zakończeniu studiów - trzeba odpracować w jednej z opolskich placówek medycznych. Dziś (11.12) podpisano umowy z 35 tegorocznymi stypendystami.

- Mamy z mężem mieszkanie w Opolu, więc raczej już planujemy tutaj przyszłość, póki co. Te pieniądze ułatwią utrzymanie się na studiach plus - jeśli będzie taka możliwość - opłacę sobie jakieś warsztaty, na przykład z USG - mówi przyszła chirurg Pola Lewińska, dziś jeszcze studentka Uniwersytetu Opolskiego.

- Takie stypendium nie jest obciążeniem, ale pomocą w spełnianiu marzeń. To kasa przede wszystkim na mieszkanie, na codzienne życie, na książki. Wszystko kosztuje, więc te dwa tysiące złotych to jest świetna pomoc - dodaje przyszły onkolog Florian Sowa, student z Wrocławia.

To już 4. edycja stypendiów samorządowych. Tegoroczni stypendyści to w większości studenci Uniwersytetu Opolskiego, ale także przedstawiciele uczelni medycznych z Wrocławia, Katowic, Białegostoku, Poznania oraz Łodzi. Cel organizacji programu stypendialnego się nie zmienił - pozyskanie kadry dla opolskich szpitali oraz przychodni.

- Tak naprawdę każdy nasz szpital potrzebuje lekarzy. Ale bardzo cieszę się, że specjalizacje, które wybierają studenci, chociażby anestezjologia, to te specjalizacje, które są najbardziej potrzebne nam wszystkim. W związku z tym widać, że nasze działania przynoszą efekt. I jestem przekonana, że za chwilę będziemy mieli już wystarczającą kadrę lekarską, o tym, że będziemy mieli ich w nadmiarze jeszcze na razie nie marzę - mówi wicemarszałek Zuzanna Donath-Kasiura.

Dodajmy, że obecnie stypendia pobiera 45 studentów. Uczestnicy pierwszej edycji są już na etapie staży i pracy.
Pola Lewińska, Florian Sowa
Zuzanna Donath-Kasiura

Wiadomości z regionu

2024-03-03, godz. 13:11 Wypadek polskiego busa w Niemczech. Kilka osób zostało rannych Dziewięć osób zostało rannych w Niemczech w wypadku z udziałem polskiego busa. Nad ranem na autostradzie A4 samochód wjechał w tył ciężarówki. » więcej 2024-03-03, godz. 13:00 Kamienice, kościół i szkoła przejdą renowacje. Opolski ratusz przyznał dotacje Kolejne opolskie kamienice, a także kościoły zostaną odrestaurowane. Urząd Miasta w Opolu przeznaczył na ich konserwację 215 tysięcy złotych. W konkursie… » więcej 2024-03-03, godz. 13:00 Remonty świetlic wiejskich w gminie Kluczbork. Zyskała też Sparta Krzywizna Ponad 2 miliony złotych kosztują remonty świetlic wiejskich w gminie Kluczbork. » więcej 2024-03-03, godz. 12:30 Gogolin: ponad dwa miliony złotych na remonty dróg gminnych Ponad dwa miliony złotych przeznaczy w tym roku samorząd Gogolina na remonty i budowę dróg w gminie. W planach jest między innymi przebudowa ul. Polnej w… » więcej 2024-03-03, godz. 11:30 Ruszyła akcja "Stop pożarom traw". Wypalanie nieużytków jest groźne i zakazane Na przełomie zimy i wiosny powraca coroczny problem wypalania traw. Strażacy apelują, aby tego nie robić. Rozpoczęli też akcję 'Stop pożarom traw', w której… » więcej 2024-03-03, godz. 08:00 Dwa wahadła na remontowanej DK45. Zmiany już od wtorku Jak zapowiada GDDKiA od wtorku (5.03) wprowadzone będą zmiany w organizacji ruchu na remontowanej krajówce nr 45, między Krapkowicami a Rogowem Opolskim. Na… » więcej 2024-03-03, godz. 07:30 Nie lubisz psów i kotów? W CWK można wybierać pośród jaszczurek, patyczaków i żółwi Jaszczurki, węże, kameleony, gekony czy żółwie można oglądać lub kupić przez weekend w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu. Trwają tam Targi Terrarystyczne… » więcej 2024-03-02, godz. 21:42 Charytatywny wymiar sportu. Kibice zbierali pieniądze dla "Betanii" W trakcie spotkania 22. kolejki Fortuna 1. Ligi między Odrą Opole a Wisłą Kraków odbyła się akcja charytatywna opolskiego klubu i hospicjum 'Betania' w… » więcej 2024-03-02, godz. 17:44 Giełda minerałów w Opolu. "Kluczowa jest wiara, że one wpływają na nasz organizm" Meteoryty, kamienie szlachetne, ale też wróżby. W Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu trwa dwudniowa Giełda Minerałów, Biżuterii i Skamieniało… » więcej 2024-03-02, godz. 16:00 Pisanki czy kroszonki? Tradycje są różne, ale konkurs wojewódzki uwzględnia obie kategorie Rysowanie czy skrobanie? 80 osób, przede wszystkim pań, wzięło udział w 32. Wojewódzkim Konkursie Plastyki Obrzędowej 'Opolskie Kroszonki i Pisanki'. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »