Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-11-20, 16:00 Autor: Monika Matuszkiewicz-Biel

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Przedszkolaki z Opola też świętują

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka [fot. Sławomir Mielnik]
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka [fot. Sławomir Mielnik]
Dzieci mają swoje prawa i dobrze je znają. W całym kraju obchodzimy dziś (20.11) Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka, a także 34. rocznicę uchwalenia konwencji o prawach dziecka. W Opolu także o tym pamiętają. Najmłodsi z przedszkola nr 28 z niebieskim balonami przemaszerowali wokół ratusza. Dzieci spotkały się też z prezydentem i dyskutowały o swoich prawach.
- Poprzez ten marsz chcieliśmy pokazać innym, że te prawa dziecka są ważne i każde dziecko ma prawo z nich korzystać - mówi Justyna Zasieczna z Przedszkola Publicznego nr 28 w Opolu.

- To co się w ostatnim czasie dzieje w kraju, chciałyśmy pokazać, że nie może być tak, że prawa dziecka są łamane. Należy je respektować i uświadamiamy dzieci, opowiadamy im o tym w przedszkolu, żeby już od najmłodszych lat wiedziały do czego mają prawo. Oczywiście nie zapominamy też o obowiązkach, o tym również opowiadamy.

Dzieci doskonale wiedzą, co mogą robić, a czego nie. Swoje prawa mają w "małym paluszku".

- Do odmowy. - A czego możecie odmówić? - Na przykład jak ktoś nas namawia do czegoś głupiego, to możemy odmówić. Mamy jeszcze prawo do zabawy, do wychowywania się w bezpiecznej atmosferze i do posiadania rodziny. - Żeby być szczęśliwym i mieć mamę i tatę.

Wiceprezydent Opola Przemysław Zych podkreśla, że dzięki takim marszom budujemy też wiedzę dorosłych, bo często z tych praw dziecka korzystają w sposób nieświadomy.

- To jest na tej zasadzie, że dzieci są po prostu małe. Nie mają jeszcze umiejętności oceny świata w sposób tak dokładny jak robią to osoby dorosłe. Stąd bardzo dobrze, że o prawa dziecka troszczą się organizacje, w tym przypadku na przykład organizacja UNICEF, która posiada chyba taki najważniejszy dokument, jak konwencja praw dziecka.

Dodajmy, że Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka ustanowiony został 7 listopada 2014 roku z inicjatywy Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka.
Justyna Zasieczna
Dzieci
Przemysław Zych

Wiadomości z regionu

2023-12-06, godz. 22:00 Plac zabaw na 40-lecie opolskiego przedszkola integracyjnego nr 51. "Tę historię tworzą ludzie" Podwójną okazję do świętowania mają przedszkolaki i personel przedszkola nr 51 w Opolu. Placówka obchodzi 40-lecie istnienia, a dziś (6.12) otwarto przy… » więcej 2023-12-06, godz. 21:15 Mikołajki na lodzie. Wielkie ślizganie na opolskim "Toropolu" 'Lodowe Mikołajki jak z bajki' pod takim hasłem odbyła się dziś (6.12) impreza na opolskim 'Toropolu'. Wydarzenie rozpoczęło się pokazem łyżwiarskim… » więcej 2023-12-06, godz. 20:30 Obwodnica Zawady: wojewoda czuje niedosyt, a dla miasta ważne są dwie kwestie Brak wypracowania społecznie akceptowalnego wariantu, istotny wzrost kosztów i brak zaangażowania inwestycyjnego ze strony władz Opola. Tak Ministerstwo Infrastruktury… » więcej 2023-12-06, godz. 20:00 "Święta są idealną okazją, żeby to zrobić". Studenci rejestrują się w bazie Fundacji DKMS [ZDJĘCIA] Ratują życie osób chorych na nowotwory krwi. Studenci rejestrują potencjalnych dawców szpiku na Uniwersytecie Opolskim i Politechnice Opolskiej w ramach akcji… » więcej 2023-12-06, godz. 20:00 Kluczbork: czujny policjant po służbie zatrzymał poszukiwanego Kluczborski policjant w dniu wolnym od pracy zatrzymał poszukiwanego mężczyznę, który nie stawił się do więzienia. » więcej 2023-12-06, godz. 19:00 Zwierzę to zły pomysł na prezent. "Zawsze się to na nim odbija" Zwierzątko w prezencie? Tylko pluszowe. Nadchodzące święta, podobnie jak wakacje, to czas, gdy w schroniskach przybywa kotów i psów. » więcej 2023-12-06, godz. 18:30 Mieli sprzedawać narkotyki uczniom podstawówki w Głogówku Co najmniej trzy lata więzienia grożą czwórce mieszkańców gminy Głogówek, którzy zostali oskarżeni o sprzedaż narkotyków nieletnim. Przed Sądem Okręgowym… » więcej 2023-12-06, godz. 18:29 Pięć setów w hali Azoty. Siatkarze ZAKSY przegrywają z Bogdanką Siatkarze kędzierzyńskiej ZAKSY bez kolejnego ligowego zwycięstwa na koncie. W meczu 10. kolejki PlusLigi trójkolorowi po pięciosetowej batalii przegrali… » więcej 2023-12-06, godz. 17:30 Archiwum Państwowe w Opolu świętuje 70-lecie. "To już nie jest miejsce, w którym przechowuje się dokumenty" Opolskie Archiwum Państwowe ma 70 lat. W Studenckim Centrum Kultury odbyła się dziś (6.12) gala z tej okazji. Siedem dekad funkcjonowania placówki zaprezentowano… » więcej 2023-12-06, godz. 16:30 Kolejny etap naboru w ramach budżetu obywatelskiego Nysy. Jakie projekty zakwalifikowano? Dwa projekty: modernizacja boiska wielofunkcyjnego przy ul. Poznańskiej oraz oświetlenie wsi Jędrzychów przeszły do dalszego etapu naboru do budżetu obywatelskiego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »