Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-10-03, 07:30 Autor: Jan Poniatyszyn

Mieszkańcy chcą przyśpieszenia budowy dróg w Łące Prudnickiej. Burmistrz wskazuje na związane z tym problemy

Polna trasa z Prudnika do Łąki Prudnickiej. Tak obecnie wygląda ulica Działkowa [fot. goryopawskie.eu]
Polna trasa z Prudnika do Łąki Prudnickiej. Tak obecnie wygląda ulica Działkowa [fot. goryopawskie.eu]
Skargę na działalność burmistrza Prudnika radni uznali za bezzasadną. Wystąpiło z nią sześciu mieszkańców Łąki Prudnickiej. Ich pretensje dotyczyły zwłoki w realizacji inwestycji drogowych w części wioski, gdzie mają domy.
- Chodzi o wybudowanie drogi na ulicy Słonecznej i Kasztanowej – mówi Stanisław Mięczakowski, radny miejski Prudnika, który wspiera niezadowolonych mieszkańców. – Patrząc logicznie należy najpierw zrobić te drogi, żeby nie niszczyć drogi, która mam być oddana do użytku na ul. Działkowej. Problem dotyczy kilku domostw i 20 mieszkańców z małymi dziećmi. Pierwsze budowy powstały tam ok. 2002 roku z zapewnieniem przez gminę, że będzie wykonana droga o odpowiednich parametrach. W przypadku zagrożenia straż pożarna ciężkimi autami tam nie wjedzie.

Mieszkańcy ulicy Słonecznej i Kasztanowej wybudowali się w szczerym polu na działkach kupionych od prywatnych właścicieli. Z tych bocznych ulic zbierane będą wody opadowe do kanalizacji deszczowej ulicy Działkowej. Dlatego zdaniem władz gminy inwestycja ta ma pierwszeństwo.

Burmistrz Prudnika Grzegorz Zawiślak wskazuje też na problemy formalno-prawne przy opracowaniu dokumentacji ulicy Działkowej: - Związane są z ciekiem wodnym przy tej drodze. Jest to tzw. potok dębowiecki. Było mylne przekonanie, że żyje tam ryba chroniona prawnie. Zostało to już wyjaśnione, ale straciliśmy kilka miesięcy. Aby zmienić przebieg linii brzegowej tego potoku, trzeba go było najpierw zinwentaryzować, wysłać w teren geodetę. To trwało kolejne miesiące.

Na budowę drogi w śladzie ulicy Działkowej samorządowcy pozyskali 4,5 mln zł z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Zadanie to ma być zrealizowane w przyszłym roku.

Rada Miejska w Prudniku głosami 11 radnych uznała skargę na działalność burmistrza Prudnika za bezzasadną. Trzech radnych poprało ją, a dwóch wstrzymało się od głosu.
Stanisław Mięczakowski
Grzegorz Zawiślak

Wiadomości z regionu

2023-12-11, godz. 19:00 "To tradycja naszej szkoły". W III LO w Opolu świętują dni patronki - Niczego w życiu nie należy się bać, należy to tylko zrozumieć - pod takim hasłem w III Liceum Ogólnokształcącym w Opolu odbywają się dni patronki… » więcej 2023-12-11, godz. 18:00 ZDW wydał już połowę kwoty przeznaczonej na akcję "Zima" w regionie Ponad 2 miliony złotych - tyle wydał już Zarząd Dróg Wojewódzkich w Opolu na akcję 'Zima' w naszym regionie. To połowa zabezpieczonej na ten cel kwoty… » więcej 2023-12-11, godz. 17:00 Samorząd kusi przyszłych lekarzy. To już 4. edycja stypendiów regionalnych 2 tysiące złotych brutto przez 9 miesięcy roku akademickiego, aż do zakończenia studiów. Takie wsparcie finansowe dla studentów kierunków medycznych przygotował… » więcej 2023-12-11, godz. 16:55 Stawki za wodę i odprowadzanie ścieków w Kluczborku wzrosną. Podwyżki będą jednak mniejsze niż w tym roku Stawki za wodę i odprowadzanie ścieków w gminie Kluczbork będą wzrastać. Mieszkańcy zapłacą więcej od kwietnia przyszłego roku. Jednak największą… » więcej 2023-12-11, godz. 16:42 Strażacy ochotnicy z Wyszkowa Śląskiego muszą jeszcze poczekać na obiecany wóz bojowy Po kilku dniach niepewności wyjaśniła się sprawa samochodu dla druhów z nyskiej gminy. I nie są to dobre dla nich wiadomości. » więcej 2023-12-11, godz. 16:14 Za używane ciuchy sfinansują pomoc doświadczającym przemocy. Akcja HumanDoc w Opolu Robiąc świąteczne porządki można pomóc ofiarom przemocy. Zbiórkę używanej odzieży oraz tekstyliów domowych organizuje w Opolu Fundacja HumanDoc. Na… » więcej 2023-12-11, godz. 16:13 II miejsce za film w języku hiszpańskim. Sukces uczniów opolskiej "Dwójki". Nagrali firm po hiszpańsku i zajęli drugie miejsce w ogólnopolskim konkursie. Sukces uczniów z II Liceum Ogólnokształcącego w Opolu na zawodach Filmów… » więcej 2023-12-11, godz. 16:13 Obwodnica Namysłowa na ministerialnej liście podstawowej Trakt omijający Namysłów w ciągu DK39 został wpisany na ministerialną listę 'Programu budowy 100 obwodnic'. » więcej 2023-12-11, godz. 15:09 Polał ofiarę benzyną i upuścił na nią zapalonego papierosa. 25 lat więzienia za zabójstwo 25 lat pozbawienia wolności z możliwością warunkowego zwolnienia po 20 latach. Sąd Okręgowy w Opolu skazał 31-letniego Pawła R. za zabójstwo znajomego… » więcej 2023-12-11, godz. 15:00 Mogą zabrać na pokład 120 pasażerów. Przegubowe "elektryki" na ulicach Opola Pierwsze przegubowe autobusy elektryczne opolskiego MZK wyruszyły dzisiaj (11.12) na ulice Opola. Pojawiły się na liniach 5, 9 i 13. Nowe pojazdy mogą przewieźć… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »