Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-09-28, 15:35 Autor: Witold Wośtak

"Potrzeby są duże". Dyskutowali, jak zapewnić seniorom opiekę blisko domu

Seniorzy, zdjęcie ilustracyjne [fot. Jędrzej Łuczak]
Seniorzy, zdjęcie ilustracyjne [fot. Jędrzej Łuczak]
Konferencja o opiece pozainstytucjonalnej dla seniorów i osób niepełnosprawnych [fot. Witold Wośtak]
Konferencja o opiece pozainstytucjonalnej dla seniorów i osób niepełnosprawnych [fot. Witold Wośtak]
Konferencja o opiece pozainstytucjonalnej dla seniorów i osób niepełnosprawnych [fot. Witold Wośtak]
Konferencja o opiece pozainstytucjonalnej dla seniorów i osób niepełnosprawnych [fot. Witold Wośtak]
O opiece pozainstytucjonalnej dla seniorów i osób niepełnosprawnych rozmawiano w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim. Chodzi o to, by wspomniane grupy jak najdłużej nie musiały korzystać z oferty domów pomocy społecznej.
Konieczne jest między innymi zapewnienie usług typu rehabilitacja bądź konsultacja lekarska jak najbliżej miejsca zamieszkania. - Potrzeby są duże, a będą jeszcze większe - mówi Łukasz Żmuda, dyrektor opolskiego oddziału Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

- Deinstytucjonalizacja to brzydkie słowo. O wiele lepiej brzmi rozwój usług społecznych w społeczności lokalnej. Chcemy odczarować to słowo i wskazać, że chodzi nie tylko o kwestię domów pomocy społecznej, ale właśnie o rozwój usług pomagających seniorom i osobom niepełnosprawnym dłużej funkcjonować aktywnie we własnym środowisku.

Wojewoda Sławomir Kłosowski, patron honorowy i współorganizator konferencji, deklaruje gotowość do współpracy. Jako przykłady dobrych rozwiązań podaje gminy: Gogolin i Walce.

- Tam są świadczone usługi, począwszy od lekarza, przez rehabilitanta, do pielęgniarki środowiskowej. Z tych miejsc można skorzystać w ramach opieki dziennej, ale również w systemie całodobowym z noclegiem wykorzystać mieszkanie. To jest preferencją kierunku opieki pozainstytucjonalnej nad seniorami i osobami niepełnosprawnymi.

Strategia opieki pozainstytucjonalnej będzie finansowana z budżetu państwa oraz pieniędzy unijnych.
Łukasz Żmuda
Sławomir Kłosowski

Wiadomości z regionu

2023-12-11, godz. 20:14 Wypadek w Zimnicach Małych. Zderzyły się osobówka i dwie ciężarówki Zdarzenie drogowe w Zimnicach Małych, w gminie Prószków. Jak przekazał nam dyżurny stanowiska kierowania KW PSP w Opolu, przed 18.30 na skrzyżowaniu DK 45… » więcej 2023-12-11, godz. 19:00 "To tradycja naszej szkoły". W III LO w Opolu świętują dni patronki - Niczego w życiu nie należy się bać, należy to tylko zrozumieć - pod takim hasłem w III Liceum Ogólnokształcącym w Opolu odbywają się dni patronki… » więcej 2023-12-11, godz. 18:00 ZDW wydał już połowę kwoty przeznaczonej na akcję "Zima" w regionie Ponad 2 miliony złotych - tyle wydał już Zarząd Dróg Wojewódzkich w Opolu na akcję 'Zima' w naszym regionie. To połowa zabezpieczonej na ten cel kwoty… » więcej 2023-12-11, godz. 17:00 Samorząd kusi przyszłych lekarzy. To już 4. edycja stypendiów regionalnych 2 tysiące złotych brutto przez 9 miesięcy roku akademickiego, aż do zakończenia studiów. Takie wsparcie finansowe dla studentów kierunków medycznych przygotował… » więcej 2023-12-11, godz. 16:55 Stawki za wodę i odprowadzanie ścieków w Kluczborku wzrosną. Podwyżki będą jednak mniejsze niż w tym roku Stawki za wodę i odprowadzanie ścieków w gminie Kluczbork będą wzrastać. Mieszkańcy zapłacą więcej od kwietnia przyszłego roku. Jednak największą… » więcej 2023-12-11, godz. 16:42 Strażacy ochotnicy z Wyszkowa Śląskiego muszą jeszcze poczekać na obiecany wóz bojowy Po kilku dniach niepewności wyjaśniła się sprawa samochodu dla druhów z nyskiej gminy. I nie są to dobre dla nich wiadomości. » więcej 2023-12-11, godz. 16:14 Za używane ciuchy sfinansują pomoc doświadczającym przemocy. Akcja HumanDoc w Opolu Robiąc świąteczne porządki można pomóc ofiarom przemocy. Zbiórkę używanej odzieży oraz tekstyliów domowych organizuje w Opolu Fundacja HumanDoc. Na… » więcej 2023-12-11, godz. 16:13 II miejsce za film w języku hiszpańskim. Sukces uczniów opolskiej "Dwójki". Nagrali firm po hiszpańsku i zajęli drugie miejsce w ogólnopolskim konkursie. Sukces uczniów z II Liceum Ogólnokształcącego w Opolu na zawodach Filmów… » więcej 2023-12-11, godz. 16:13 Obwodnica Namysłowa na ministerialnej liście podstawowej Trakt omijający Namysłów w ciągu DK39 został wpisany na ministerialną listę 'Programu budowy 100 obwodnic'. » więcej 2023-12-11, godz. 15:09 Polał ofiarę benzyną i upuścił na nią zapalonego papierosa. 25 lat więzienia za zabójstwo 25 lat pozbawienia wolności z możliwością warunkowego zwolnienia po 20 latach. Sąd Okręgowy w Opolu skazał 31-letniego Pawła R. za zabójstwo znajomego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »