Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-09-27, 18:12 Autor: Adam Wołek

"Cześć i chwała bohaterom". 84. rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego [ZDJĘCIA]

84. rocznica Polskiego Państwa Podziemnego [fot. Jarosław Madzia]
84. rocznica Polskiego Państwa Podziemnego [fot. Jarosław Madzia]
Dziś (27.09) mijają 84 lata od powołania Polskiego Państwa Podziemnego, największej organizacji konspiracyjnej posiadającej swoje struktury na wzór państwa.
Wojewódzkie obchody upamiętniające bohaterów walk o niepodległość w czasie II wojny światowej odbyły się w parku na osiedlu Armii Krajowej w Opolu. Te uroczystości mają oddać im cześć.

- Pamięć o nich musi pozostać żywa - powiedział wojewoda opolski Sławomir Kłosowski. - To ci bohaterowie, którzy wtedy narażali swoje życie, dali podwaliny pod niepodległe państwo polskie. Te uroczystości mają o tym przypominać i oddać hołd bohaterom.

- Organizacja państwa podziemnego to dowód na to, że Polacy cenią wolność - dodał wiceprezydent Opola Przemysław Zych. - Organizacja pokazała, że Polacy to dumny naród i nie godzą się z podległością. To była największa i najlepiej zorganizowana instytucja konspiracyjna.

- Polacy zaczęli się organizować już przed podpisaniem aktu kapitulacji w kampanii wrześniowej - mówi Piotr Stanek, historyk z Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych. - Już wtedy powstała idea o utworzeniu podziemnego państwa. To była idea walki i niezgody na sytuację. Każda następna cegiełka dała efekt w postaci Armii Krajowej.

- Organizatorzy państwa podziemnego byli naszymi wzorami - mówił opozycjonista w czasach PRL Wiesław Ukleja. - Konspirowaliśmy wzorem państwa podziemnego. To kontynuacja myśli niepodległościowej od czasów zaborów po opozycję w PRL.

Polskie Państwo Podziemne zostało rozwiązane 1 lipca 1945 roku.
Sławomir Kłosowski
Przemysław Zych
Piotr Stanek
Wiesław Ukleja

Wiadomości z regionu

2023-12-10, godz. 22:14 Awaria sieci wodociągowej w Opolu. Mieszkańcy osiedli Malinka i AK bez wody [AKTUALIZACJA] Problemy z dostępem do bieżącej wody na osiedlu Malinka i osiedlu Armii Krajowej w Opolu. Przyczyna - pęknięta rura wodociągowa na ulicy Witosa. Jest to… » więcej 2023-12-10, godz. 20:29 "Jest ciepło, nastrojowo". Mikołajkowy kiermasz w Gogolinie Kawiarenka przygotowana przez strażaków, stoiska ze świątecznymi produktami i pracownia Świętego Mikołaja. Takie atrakcje czekały dzisiaj (10.12) na mieszkańców… » więcej 2023-12-10, godz. 20:02 Magia świąt w polsko-czeskim wydaniu. Warsztaty w Muzeum Wsi Opolskiej 60 dzieci poznawało tradycje polsko-czeskie, wspólnie ubierało choinkę, nakrywało świąteczny stół oraz odgrywało role teatralne. Magię świąt można… » więcej 2023-12-10, godz. 18:52 Nietypowa rozgrywka. Za nami turniej "Rodzinne kibicowanie fair play" w Strzelcach Opolskich Policjanci, nauczyciele, księża, a także służba więzienna - to tylko kilka z drużyn, które rywalizowały podczas halowego turnieju piłki nożnej. Kolejna… » więcej 2023-12-10, godz. 18:50 Nysa oddała hołd Bogusławowi Podborączyńskiemu. To jedyna oficjalnie uznana ofiara stanu wojennego w regionie Mieszkańcy Nysy upamiętnili Bogusława Podborączyńskiego, jedyną oficjalnie uznaną ofiarę stanu wojennego w naszym regionie. Na skwerze nieopodal miejsca… » więcej 2023-12-10, godz. 14:40 Ruszyło świąteczne szaleństwo zakupów. Trwa pierwsza z dwóch niedziel handlowych w grudniu Rusza przedświąteczny szał zakupów. Dzisiejsza (10.12) niedziela handlowa przyciąga klientów, którzy pomału rozglądają się za prezentami dla swoich… » więcej 2023-12-10, godz. 12:00 Mikołajkowy kiermasz odbędzie się w Gogolinie. "To święto całej naszej gminy" Stoiska ze świątecznymi artykułami, kawiarenka przygotowana przez strażaków, czy występy najmłodszych. Niedziela (10.12) upłynie wyjątkowo radośnie w… » więcej 2023-12-10, godz. 11:30 Nowy rozkład jazdy PKP wszedł w życie. Z Opola pojedziemy m.in. do Wiednia i Berlina Nowe połączenia z Opola do Berlina i Wiednia, dodatkowe pociągi z i do Kędzierzyna - Koźla oraz wyższy standard podróżowania - to tylko kilka z nowości… » więcej 2023-12-10, godz. 10:45 Ruszają zapisy na warsztaty bożonarodzeniowe w kluczborskim muzeum Ruszą od jutra (11.12) w Kluczborku warsztaty wykonywania ozdób świątecznych z masy samoutwardzalnej. Muzeum im. Jana Dzierżona będzie realizować takie… » więcej 2023-12-10, godz. 07:15 Czas na Jarmark Bożonarodzeniowy w Dobrodzieniu. Będzie też świąteczny koncert Koncert 'Świąteczne melodie' ma uświetnić dzisiejszy (10.12) Jarmark Bożonarodzeniowy w Dobrodzieniu. Stoiska z wieloma produktami będą dostępne od 9:00… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »