Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-09-27, 18:00 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

83 lata temu powstało Polskie Państwo Podziemne. "Było największym takim państwem w całej Europie" [ZDJĘCIA]

83 lata temu powstało Polskie Państwo Podziemne [fot.Kasia Nowak]
83 lata temu powstało Polskie Państwo Podziemne [fot.Kasia Nowak]
83 lata temu powstało Polskie Państwo Podziemne [fot.Kasia Nowak]
83 lata temu powstało Polskie Państwo Podziemne [fot.Kasia Nowak]
83 lata temu powstało Polskie Państwo Podziemne [fot.Kasia Nowak]
83 lata temu powstało Polskie Państwo Podziemne [fot.Kasia Nowak]
83 lata temu powstało Polskie Państwo Podziemne [fot.Kasia Nowak]
83 lata temu powstało Polskie Państwo Podziemne [fot.Kasia Nowak]
27 września 83 lata temu w oblężonej Warszawie utworzona została Służba Zwycięstwu Polski. Była to pierwsza konspiracyjna organizacja niepodległościowa, która dała początek państwu podziemnemu, działającemu w czasie II wojny światowej. Uroczystości upamiętniające tamte wydarzenia zorganizowano na osiedlu Armii Krajowej w Opolu. Po mszy w kościele pw. Przemienienia Pańskiego złożono kwiaty przed pomnikiem AK, odczytano Apel Pamięci i oddano salwę honorową.
- W tym dniu chodzi przede wszystkim o pokazanie tego, jak Polacy potrafili się zmobilizować - mówi wicewojewoda Tomasz Witkowski. - Wszystko, co działo się pod okupacją zarówno w Generalnej Guberni oraz pod sowieckim zaborem, było zorganizowane i przemyślane od samego początku. Kilkanaście departamentów, dwa wydziały, które dotyczyły wojskowości i spraw cywilnych. Cała organizacja tego państwa, sprawność zarządzania mimo wojny, mimo tego że władze były na obczyźnie powodowała, że nie było przypadkowych działań.

Helena Kamerska, która jako młoda dziewczyna była sanitariuszką podczas powstania warszawskiego, została dzisiaj odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. - Utworzenie Polskiego Państwa Podziemnego to była bardzo ważna sprawa - mówi. - Było państwo podziemne, które po prostu walczyło o naszą wolność. Pewnie, że to było wszystko w ukryciu, ale walka trwała.

- Polskie Państwo Podziemne było kontynuacją funkcjonowania państwa polskiego w sytuacji, gdy przeciwnik próbował to państwo zniszczyć. Z tego punktu widzenia powinniśmy przede wszystkim postrzegać ten wysiłek ludzki, który został włożony w utworzenie i utrzymanie państwa podziemnego w czasie trwania II wojny światowej - dodaje gen. Maciej Siudak, dowódca 10. Opolskiej Brygady Logistycznej.

- 83 lata temu, mimo tego że cała Polska była zajęta przez hitlerowców powstały struktury normalnego państwa - mówi Janusz Kwiatkowski, prezes koła Opole Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. - To był rząd, administracja, sądownictwo i armia. Tak jak to funkcjonuje w każdym normalnym państwie. I dla Polaków było to bardzo ważne, bo mimo że Polski nie ma i jest pod hitlerowską okupacją, to państwo polskie istnieje. Dla Polaków był to bardzo ważny sygnał, że o wolną Polskę trzeba walczyć, bo mamy państwo.

- Polskie Państwo Podziemne było największym takim państwem w całej Europie. To o czymś świadczy - dodaje Krzysztof Marcinkiewicz, prezes zarządu okręgu Opole Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

W 1998 roku 27 września został ustanowiony przez Sejm Rzeczpospolitej dniem Polskiego Państwa Podziemnego.
Tomasz Witkowski
Helena Kamerska, gen. Maciej Siudak
Janusz Kwiatkowski, Krzysztof Marcinkiewicz
3 lata temu powstało Polskie Państwo Podziemne

Wiadomości z regionu

2022-12-01, godz. 20:30 Stroiki, ozdoby i zbiórka fantów. Dzieci z PSP 11 w Opolu pomagają potrzebującym Uczniowie PSP nr 11 Opolu ruszyli z przedświąteczną pomocą dla potrzebujących. Młodzież zebrała książki i zabawki dla najmłodszych podopiecznych fundacji… » więcej 2022-12-01, godz. 20:30 Wątpliwości ws. likwidacji izby wytrzeźwień. Pijani będą obciążać SOR-y? Przypomnijmy, decyzją władz Opola od 1 kwietnia przyszłego roku izba wytrzeźwień przy ul. Oświęcimskiej przestanie działać. Pojawiają się jednak głosy… » więcej 2022-12-01, godz. 20:22 Ciężarówka stoczyła się ze skarpy wiaduktu w Dąbrowie Dziś (01.12) kilka minut po godz. 19:00 w Dąbrowie, w powiecie opolskim, samochód ciężarowy wypadł z drogi, stoczył się ze skarpy wiaduktu, a następnie… » więcej 2022-12-01, godz. 19:42 Pacjenci z Ukrainy dotarli do Opola. Tu będą leczyli rany powstałe na skutek wojny Pięcioro pacjentów ze szpitali z ogarniętej wojną Ukrainy dotarło późnym popołudniem specjalnym pociągiem do Opola. Leczenie dokończą w szpitalach działających… » więcej 2022-12-01, godz. 18:30 Seniorzy rozmawiali z naukowcami o swoim dobrostanie. "Wiele jest do zrobienia" Jak zachęcić seniora do aktywności, uczestniczenia w zajęciach oraz jak sprawić, aby czuł się dobrze w naszym społeczeństwie? Między innymi na takie… » więcej 2022-12-01, godz. 17:15 300 uczniów z całego regionu otrzymało stypendia Stypendia mają być wsparciem dla uczniów, którzy osiągają bardzo dobre wyniki w nauce, a jednocześnie mają trudną sytuację materialną. Każdy uczeń… » więcej 2022-12-01, godz. 16:59 Oszczędzanie w opolskich szkołach. "Redukujemy oświetlenie" [FILM] Żarówki ledowe, gaszenie światła, obniżanie temperatury w pomieszczeniach. To tylko niektóre ze sposobów na oszczędności w związku z prognozowanymi wysokimi… » więcej 2022-12-01, godz. 16:42 Nowe komputery trafią do Głogówka Gmina Głogówek rozstrzygnęła przetarg na zakup sprzętu komputerowego, sfinansowanego w całości w ramach programu ''Cyfrowa gmina''. Samorząd przeznaczy… » więcej 2022-12-01, godz. 16:30 Protest przed siedzibą NBP w Opolu. Pan Janusz stracił duże pieniądze Mieszkaniec Nysy stracił 210 tysięcy złotych i dziś (01.12) protestował przez siedzibą Narodowego Banku Polskiego w Opolu. » więcej 2022-12-01, godz. 15:29 Opolski sanepid edukuje o HIV i AIDS. "Jeszcze wiele rzeczy do zrobienia" - Wciąż jest jeszcze wiele rzeczy do zrobienia w kwestii edukacji HIV, nie tylko wśród młodych osób - mówi Aneta Anioł z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »