Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-06-09, 16:00 Autor: Grzegorz Frankowski

Za nami pierwsze miodobranie w głubczyckiej pasiece edukacyjnej

Zbieranie miodu z głubczyckiej pasieki - [fot: Grzegorz Frankowski]
Zbieranie miodu z głubczyckiej pasieki - [fot: Grzegorz Frankowski]
Zbieranie miodu z głubczyckiej pasieki - [fot: Grzegorz Frankowski]
Zbieranie miodu z głubczyckiej pasieki - [fot: Grzegorz Frankowski]
Zbieranie miodu z głubczyckiej pasieki - [fot: Grzegorz Frankowski]
Zbieranie miodu z głubczyckiej pasieki - [fot: Grzegorz Frankowski]
W założonej w zeszłym roku przez głubczyckie wodociągi pasiece edukacyjnej po raz pierwszy zebrano miód. Wyprodukowany przez pszczoły produkt trafi później do dzieci i młodzieży miejscowych szkół.
- Pasieka od początku działała w trybie online. Teraz dodatkowo zajęcia dydaktyczne dla uczniów prowadzone będą również na miejscu, gdzie znajdują się ule - mówi Marcin Grabuńczyk z głubczyckich wodociągów, inicjator projektu.

- Powstaje ścieżka edukacyjna dla naszych dzieci i młodzieży. Będą mogły do nas przyjść, zobaczyć i poznać życie pszczół, całą historię oraz poszczególne etapy wytwarzania miodu. Aktualnie mamy trzy ule. Będziemy też za niedługo stawiać czwarty. Działa pełny monitoring. Możemy sobie pooglądać życie pszczółek na naszej stronie internetowej. Jest widok z kamery, ale też pomiar wszystkich parametrów.

- Projekt skierowany jest przede wszystkim do dzieci i młodzieży, ale chcemy, żeby również starsze osoby miały przynajmniej podstawową wiedzę na temat znaczenia pszczół w naszym życiu - mówi Edward Wołoszyn, pszczelarz i działacz społeczny

- Tutaj w tych ulach jest wielka mądrość przyrody. Jest wielka mądrość pszczół. A mówiąc już tak troszeczkę pół żartem, pół serio, a może nawet całkiem serio, to ludzie mogliby się dużo nauczyć od pszczół. Jak organizować, to wspólne życie dla wspólnego dobra.

Przypomnijmy, że podgląd na pasiekę cały czas jest dostępny w internecie. Interfejs został udostępniony szkołom, mieszkańcom i różnym instytucjom na specjalnie przygotowanej zakładce znajdującej się na internetowej stronie głubczyckich wodociągów.
Marcin Grabuńczyk
Edward Wołoszyn

Wiadomości z regionu

2023-09-22, godz. 14:45 Na sprzęt i rozbudowę. 47 mln złotych dla 5 SOR-ów na Opolszczyźnie Ponad 47 milionów złotych trafi do 5 opolskich Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych. Pieniądze przekazane przez resort zdrowia zostaną skierowane do Kędzierzyna-Koźla… » więcej 2023-09-22, godz. 14:30 Wybory 2023. "Dość rozdawnictwa". Trzecia Droga o walce z wysoką inflacją 'Bazarek drożyzny PiS' - pod takim hasłem opolscy działacze ruchu Polska 2050 zorganizowali dziś (22.09) w Opolu happening. - To wydarzanie, które organizujemy… » więcej 2023-09-22, godz. 13:29 Bezpiecznie przez drogę wojewódzką. Akcja edukacyjna najmłodszych Elementy odblaskowe, węże spacerowe i duża doza wiedzy dla najmłodszych. Policjanci wraz z Wojewódzką Radą Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego prowadzą akcję… » więcej 2023-09-22, godz. 13:03 Wybory 2023. ''Chciałbym zdynamizować rozwój województwa''. Szymon Ogłaza w Kędzierzynie-Koźlu Nowe rozwiązania komunikacyjne dla Kędzierzyna-Koźla, zrealizowanie koncepcji przebudowy ronda Milenijnego, budowa opolskich dróg ekspresowych przebiegających… » więcej 2023-09-22, godz. 12:28 Wrócić na pozycję lidera. Piłkarze Odry Odry grają z Miedzią Legnica Miedź Legnica to kolejna drużyna z czołówki rozgrywek piłkarskiej Fortuna 1. Ligi, która będzie rywalem Odry Opole w walce o ligowe punkty. W tabeli niebiesko-czerwoni… » więcej 2023-09-22, godz. 11:51 Zamiast zarobić na sprzedaży stracili prawie 130 tys. złotych Trzech mieszkańców powiatu kluczborskiego chciało za pośrednictwem popularnego portalu ogłoszeniowego sprzedać swoje rzeczy. Jak poinformowała KWP w Opolu… » więcej 2023-09-22, godz. 11:42 Duże pieniądze płyną z UE na opolską edukację ponadpodstawową i podnoszenie kwalifikacji Blisko pół miliarda złotych - tyle pieniędzy w ramach Funduszy Europejskich trafi na edukację zarówno dzieci, jak i dorosłych. Część pieniędzy zostanie… » więcej 2023-09-22, godz. 09:58 Wybory 2023. Marcelina Zawisza o relacjach z Ukrainą i prawach kobiet - Rewizja naszych relacji z Ukrainą nie jest potrzebna, a wsparcie naszego sąsiada walczącego z agresorem jest kluczowe także ze względu na bezpieczeństwo… » więcej 2023-09-22, godz. 07:14 Mieszkańcy już mogą głosować na projekty z 10. Budżetu Obywatelskiego Opola Tuż po północy ruszyło głosowanie na 10. Budżet Obywatelski Opola. Mieszkańcy mają 73 projekty do wyboru i 6 mln 800 tys zł do rozdysponowania. 24 to… » więcej 2023-09-22, godz. 07:00 Europejski Dzień bez Samochodu - dziś opolski MZK nie sprawdza biletów Jedni się zdziwią, kolejni ucieszą, jeszcze inni zapewne zgłoszą kierowcy autobusu, że kasownik nie działa. Uprzedzamy: wszystko zgodnie z planem! Trwa… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »